Vegetarianism dhe të këqijat


 • Historia e vegetarianism
 • "Unë nuk kam një të tillë në to"
 • "Ata nuk më pëlqejnë kafshët, ata e urrejnë bimë"
  Historia e vegetarianism
 • Vegetarianism ekzistuar në kulturat e lashta dhe Lindore. Nuk hahet mish priftërinjtë e lashtë egjiptian të përfshirë në disa ritualeve mistike Pitagorës dhe. Evropianët zbuluar për veten e tyre vegjetariane 40 vjet të shekullit XIX. Të paktën në Britani në 1847 u shfaq e vegjetariane e para të kompanisë.

  Në perceptimin e vegetarianism këtu situata është shumë e paqartë. Përkundrazi, çështja është se vegetarianism është pothuajse asnjëherë nuk ecin vetëm. Shpesh kjo është rezultat i besimeve të caktuara fetare, mistike apo filozofike.

  Në vegetarianism shumë admiruar nga pasuesit e Tolstoit (së bashku me idetë e mos-rezistencës ndaj së keqes), praktikohet një numër i sekteve fetare (p.sh., Doukhobors dhe beloriztsy). Sot vegetarianism - ia atribuojnë ato të angazhuar në yoga, dhe pasuesit e një numri të lëvizjeve mjedisore. Megjithatë, në vegetarianism ngjarje është gjithnjë fiton vrull si praktikë e zakonshme Wellness, të lirë të ngarkesës ideologjike. Edhe kështu, vegetarianism është shumë pyetje dhe mosmarrëveshjet.

  "Unë nuk kam një të tillë në to"

  Si pasojë, ata që mbrojnë vegetarianism, dha argumentet e mëposhtme.

  Llojet e vegetarianism:


  • vegetarianism rigoroz nuk lejon të hahet mish, peshk, vezë, qumësht dhe vezë. "Është e papranueshme është se ka sytë" - Pitagora besonte. Dhe ligjet e vegetarianism rreptë është edhe prodhimin me sy.

  • Laktovehetarianstvo - lejon përdorimin e qumështit dhe produkteve të qumështit. Ajo siguron trupin me kalcium.

  • Ovolaktovehetarianstvo - pranon se e qumështit, vezë më shumë dhe të hahet. Ajo siguron trupin me kalcium dhe vitaminë B12.

  • Mladovehetarianstvo bën më shumë lëshime, herë pas here mund të hani peshk dhe zogj të mishit të bardhë.

  • Frutorianstvo - dietë të bazuar në fruta dhe manaferrat. Nuk mund të jetë, megjithatë, drithëra, arra dhe madje domate me patëllxhan.

  • Vitamina dhe minerale. Avantazhi kryesor i saj VEGJETARIANËT lloj të ushqimit, natyrisht, i quajtur shëndetin. Nuk ka asnjë dyshim se në organizmat e trajton vegjetarian një numër i madh i mineraleve dhe B vitamina C dhe E, beta-carotene, magnez. Por, perime kolesterolit dhe fruta, anasjelltas, fruta dhe perime dietë për të marrë nga askund. Në fakt, ky orar do të thotë se VEGJETARIANËT në një masë shumë më të vogël se ngrënësit e mishit kërcënuese sëmundje kardiovaskulare, arteriosklerozës.

  • Energji. Në sotme njerëzit ulur të jetës të mjaftueshme të energjisë që ata marrin nga perimet.

  Në përgjithësi, konsiderojnë VEGJETARIANËT, banorët e vendeve të zhvilluara të hani shumë më shumë se ata me të vërtetë nevojë. Me këtë vështirë për të argumentuar: ajo është e njohur se modeste (deri në një pikë, natyrisht) servings e përditshme të njeriut, veçanërisht vitet e jetës së tij. Megjithatë me një kusht: nëse ushqimi është i balancuar, dhe trupi merr pjesën e kërkuar të vitaminave dhe mineraleve.

  • Etika. Nëse ngrënësit e mishit të tregojnë se çfarë ndodh në therrtore, shumë prej tyre nuk do të mund të hani mish me neveri, e konsiderojnë vegjetariane. Për arsye ekonomike, kafshët janë therur shpesh në kushte krejtësisht çnjerëzore.

  • fiziologjike. Ky argument - një nga më të diskutueshme dhe e habitshme.

  Siç rezulton, tiparet e anatomisë njerëzore dhe fiziologji dhe kimike të proceseve të sjellë atë sa më shpejt të barngrënësit se mishngrënësve të. Kështu, mungesa e kthetrat dhe një përqendrim i dobët i acidit klorhidrik në stomak sugjerojnë se natyra e njeriut të mashtruar "mjetet" e nevojshme për të hahet dhe tretje e mishit. Përveç kësaj, gjatësia e zorrëve të mishngrënësve në 3 herë gjatësinë e trupit, ndërsa në njerëzit dhe barngrënësit - 6 herë apo më shumë. Prandaj, trupi i mishngrënësve mishit rrjedh shpejt pa liruar toksina që pengojnë funksionimin e veshkave.

  "Ata nuk më pëlqejnë kafshët, ata e urrejnë bimë"

  Sigurisht, kundërshtarët e vegetarianism nuk janë në borxh. Tallje në lidhje me etikën, ne të lënë mënjanë na le vetëm çështje të lidhura me shëndetin dhe Wellness.

  Gjëja e parë shtyrë mjekët - mungesa e ushqimit vegjetarian të substancave të caktuara. Nëse mungesa e proteinave ende mund të përfundojnë çdo ditë në dietën tuaj duke përfshirë arra dhe fasule, mungesa e amino acideve vetëm mund të pranojë. Pas refuzimit të qumështit dhe produkteve të qumështit, trupi i mungon vitaminë B2. VEGJETARIANËT më të rritur mund të mungesës jod.

  Ju gjithashtu duhet për të skontuar të klimës. Taki vegetarianism origjinën në klimat e ngrohta jugore.

  Megjithatë, njerëzit e veriut, aq më pak fruta dhe perime në dietën e tij për arsye thjesht mjedisore. Well bëjë me vegjetarian Chukchi, megjithatë staraysya.

  Por kundërshtimi më i madh është që jetese vegjetarian është projektuar për person mesatar të shëndetshme. Për shembull, vegetarianism nuk e konsideron nevojat e sportistëve, gratë shtatzëna, fëmijët dhe adoleshentët, të moshuarit me sëmundje ekzistuese bagazh. Prandaj, në qoftë se ju jeni aq të etur për t'u bashkuar me rradhët e VEGJETARIANËT - konsultoheni me një dietës. Gjithsesi, mjeku do të përcaktojë tiparet tuaja individuale dhe njofton prioritet që produktet duhet të përputhet me në dietën tuaj.

  Shko në krye.