Vegetarianism në luftën kundër kancerit


 • Sëmundje, e cila mund të shmanget
 • Vegetarianism kundër kancerit të gjirit
 • 10 produkte për parandalimin e kancerit
  Sëmundje, e cila mund të shmanget
 • Gratë që konsumojnë sasi të vogla të mishit të kuq janë në rrezik në rritje të zhvillimit të kancerit të gjirit. Totali 57 gram mish lope, mish qengji apo mish derri çdo ditë rrit shanset e gjetjes së 56%. Gratë në post-menopausal që për ditë të hani 100 gram produktet e mishit (salcice, proshutë, proshutë), rrezik edhe më shumë. Probabiliteti i sëmundjeve në këtë grup është rritur me 64%. Mish i kuq ndikon negativisht trupin e gruas gjatë menopauzës.

  Në një studim të kryer nga Profesor Epidemiologjia Sheffield ushqim Universitare Janet Cade, u ndoq nga 35 mijë gra të moshave 35 deri 69 vjeç. Vëzhgimet janë kryer për tetë vjet. Të gjitha gratë përfunduar një pyetësor me 217 pyetje, duke u përgjigjur i cili tha në lidhje me zakonet e tyre të hahet. Gratë ishin të ndarë në tre grupe, në varësi të frekuencës së konsumit të mishit. Grupi i kontrollit të përfshira gratë vegjetarian.

  Studiuesit morën në konsideratë faktorë të tillë si pirja e duhanit, pesha, fruta dhe konsumin e perimeve, statusin social, arsimin, terapi zëvendësimi hormonal. "Rezultatet janë shumë bindëse. Sa më shumë që ne të interpretuar të dhënat, ka ende një lidhje mes konsumit të mishit dhe kanceri i gjirit, "- thotë profesor Cade.


  Por raporti i publikuar në revistën British Journal e kancerit, ka thënë: "Gratë që të konsumuar sasi më të lartë të mishit dhe produkteve të mishit të kuq, ishin rrezik më të lartë të zhvillimit të kancerit të gjirit në krahasim me vegjetarian. Edhe pse kjo marrëdhënie është e shprehur më mirë nga gratë në post-menopausal. "

  Një pjesë e 57 g është rreth gjysmë pres ose dy feta rosto viçi. "Kjo është një pjesë shumë e vogël. Kurrë nuk kam dëgjuar e marrëzi e tillë. Është vetëm stupid "- Presidenti i zemëruar esnaf i meshtarë Skoci Sandy Crombie.

  Profesor Cade pranon se ajo ishte befasuar për të parë se si përdorimi i përditshëm i një sasi të vogël të mishit të kuq mund të çojë në rezultate të ngjashme.

  "Studimi i kryer një punë të madhe. Qëllimi i tij - për të krahasuar opsionet e ndryshme ushqimore, "- thotë Cade. Analiza e të dhënave tregon se në periudhën para menopauzës tek gratë që konsumojnë më shumë fibra, rreziku i kancerit të gjirit është përgjysmuar.

  Vegetarianism kundër kancerit të gjirit

  Rezultatet e marra nga hulumtuesit nga Universiteti i Sheffield, duke konfirmuar të dhëna nga studime të tjera. Në veçanti, në nëntor të vitit të kaluar, shkencëtarët amerikanë gjetën se gratë që hanë shumë mish të kuq rrit rrezikun e kancerit të gjirit. Sipas profesor Cade, një nga arsyet për efektet negative të mishit të kuq mund të jetë se ajo është një burim i ngopur yndyrë.


  Gratë që konsumojnë sasi të mëdha të mishit, shpesh vuajnë nga pesha e tepërt.

  "Këto të dhëna janë për gratë e të gjitha moshave. I reduktuar konsumin e mishit në familjen time - thotë Janet Cade. - Unë nuk jam duke sugjeruar të gjithë për të bërë vegjetariane. Kjo është joreale. Megjithatë, rezultatet e hulumtimit janë shumë bindëse. Kështu që unë mendoj se ata duhet të i kushtoj vëmendje. "

  Instituti për Kërkime mbi Kancerin Henry Scowcroft këshilluar "gratë që janë në rrezik, të shikojnë tuaj peshë, stërvitje rregullisht dhe të zvogëlojë sasinë e ushqimeve yndyrore, duke përfshirë mish të kuq dhe produkteve të mishit, dhe alkoolit."

  "Ata rregullisht marrin pjesë mammologist" - thekson Scowcroft.

  Me një koleg është dakord me Dr Alexis Fondacionin Willett për kancerin e gjirit kancerit në gji Përparime. "Ne inkurajojmë të gjitha gratë për të ngrënë një dietë të ekuilibruar, të kufizojnë konsumin e alkoolit, ushtroni rregullisht dhe të ndjekin peshë për të qëndruar në formë të mirë," - tha ai.

  Kanceri i gjirit është duke u bërë gjithnjë e më e zakonshme sëmundje në botë. Në Mbretërinë e Bashkuar, diagnoza vihet 44 mijëra vjeçare të grave. 12.500 raste të përfundojë në vdekje.

  10 produkte për parandalimin e kancerit

  • çaj jeshil. Mbreti i pijeve të nxehta, çaji jeshil përmban shumë antioksidantë. Besohet se përdorimi i saj redukton rrezikun e kancerit të mushkërive. Hulumtuesit nga një numër i universiteteve amerikane gjetur se çaji jeshil vepron në actin qelizor proteinave, e cila është përfshirë në ndryshimet kimike në fazat e hershme të kancerit. Çaji jeshil pengon këtë proces. Në Japoni, ku çaj jeshil pi shumë, kancerit të mushkërive është shumë më pak e zakonshme se sa në SHBA, edhe pse numri i duhanpirësve në këto vende rreth njëjtë. Recommended pije çdo ditë pesë gota të vogla të çajit të gjelbër.

  • karrota. Karrota zvogëlon rrezikun e kancerit për shkak të përmbajtjes së pesticideve falkarinola natyror me të cilin kjo perime është e mbrojtur nga kërpudhat.

  Shkencëtarët e Universitetit Newcastle gjetur se në minjtë, që kullosin në falkarinol përziera, rreziku i kancerit ishte një e treta më pak se të afërmit e tyre. Ditë është e rekomanduar për të ngrënë një karotë të vogël, në doza të mëdha falkarinol helmuese, kështu që nuk e teproj.

  • Molla. Kjo është vërtetuar se konsumimi i rregullt i mollëve zvogëlon rrezikun e kancerit kolorektal, dhe në Zelandën e Re solli një shumëllojshmëri të re të mollës, e cila është veçanërisht e efektshme në parandalimin e kancerit. Rritja e qelizave të kancerit pengon kimike të quajtur "anthocyanin". Në vitin 2005, shkencëtarët në Universitetin Cornell (NY) kanë treguar se kur minjtë çdo ditë përzierje në substanca racion ushqimi përmbajtjes anthocyanin ekuivalente të tre mollë, rreziku i kancerit të gjirit është ulur me 39%.

  Çdo mollë përmban antioksidantë si shumë të jetë tre tableta të vitaminës C, 500 mg. Dhe shije e mollë tableta të këndshme.

  • Blueberries. I njohur gjerësisht për pronat e saj të dobishme, boronica të përmbajë pterostilben antioxidant natyrore që parandalon kancerin e zorrës së trashë, dhe të substancave të tjera që shkatërrojnë qelizat e kancerit. Në eksperimentet e kryera në Universitetin Rutgers, në New Jersey, gjeti se rats ushqyer pterostilben, 57% më pak të ekspozuar ndaj rrezikut të kancerit të zorrës së trashë në krahasim me grupin e kontrollit. Pterostilben ngadalëson rritjen e qelizave të rrezikshme dhe blloqe gjeneve të caktuara që janë përgjegjës për të.

  Kjo substancë nuk është në gjendje për të kuruar kancerin, por është e domosdoshme për parandalimin, kështu që një filxhan i blueberries një ditë do të jetë shumë e shëndetshme.

  • llambë. Qepë përmban shumë flavonoids - antioksidantë që shkatërrojnë radikalet e lira të dëmshme. Vetëm para se ajo është, ju lutem çamçakëz, shkencëtarët në Universitetin Cornell në 2004 tregoi se parandalimi i kancerit të mëlçisë dhe zorrës së trashë varieteteve shumë më të mira që mban erë të qepë të tjerët.

  • Lakra. Besohet se lakër zvogëlon rrezikun e kancerit Colorectal dhe kancerin e gjirit. Sipas një studimi të publikuar në zorrë ditar, lakër përmban folate.

  Edhe një sasi e vogël e substancës parandalon zhvillimin e kancerit kolorektal. Studiuesit e Universitetit Lancaster gjetur se kombinim i substancave të përfshira në varietete të ndryshme të lakër mund të jenë të dobishme për parandalimin e kancerit të gjirit. Ky kombinim, e cila u quajt 13C, hulumtuesit përdorur së bashku me kimioterapi. Ndjeshmëria e qelizave të kancerit të drogës është rritur, dhe ata vdiqën. Gjatë eksperimenteve, studiuesit përdorur një numër të substancave të përmbajtura në disa kilogram lakër, por edhe të dy servings e ditës lakër do të ndikojë pozitivisht.

  • Domate. Domatet janë të pasura në lycopene - një antioxidant që ul rrezikun e gjirit, mushkërive, fshikëz, zorrës së trashë dhe prostatës, si ajo neutralizon radikalet e lira që janë efekt i dëmshëm për qelizat.

  Domate gjithashtu përmbajnë vitaminë C. Shkencëtarët e Universitetit të Illinois besoj se kombinimi i domate dhe brokoli ndihmon në parandalimin e kancerit të prostatës, si përbërësit e tyre aktive së bashku shkatërruar qelizat e kancerit. Një studiues holandez gjetur se lycopene rritjen e ngadaltë e tumorit në gjysmë. Ideal Doza - 22 mg e lycopene në ditë, ekuivalente me dy teaspoons e pure domate. Lycopene është zhytur më mirë me ushqim të konservuar.

  • Brokoli. Glucosinolates pasur, të cilat dikur janë konsideruar substanca helmuese. Tani shkencëtarët besojnë se ata shkatërrojnë substanca që shkaktojnë kancerin dhe stimulojnë sistemin imunitar, duke përfshirë bakteret Helicobacter pylori - shkaku i kancerit të stomakut.

  Studjuesit në Qendrën Kombëtare Franceze për Kërkime Shkencore dhe Institutit Kombëtar të Kancerit me një zë të lavdëruar pronat e dobishme e brokoli.
  Është e rekomanduar për të ngrënë 3-4 servings në javë. Është më mirë për të gatuar brokoli steamed se nuk janë të humbur ushqyesve. Varieteteve më të dobishme konsiderohen kokat e butë: ka përbërësit më aktive.

  • lakërishtë. Lakërishtë rrit lutein dhe beta-carotene, e cila të luftuar radikalet e lira. Ajo është konsideruar duhanpirësit veçanërisht të dobishme. Ky profesor hulumtim i nutrionistit Universiteti Reading Ian Rowland është botuar këtë vit.

  Është e rekomanduar për të ngrënë 85 gram lakërishtë përditshme.

  • Kili. Kili është i njohur jo vetëm për ashpërsinë e saj. Capsaicin, të cilat ata i detyrohen shijen e tyre, vret qelizat e kancerit duke sulmuar Mitochondria tyre. Ai nuk e dëmton inde të shëndetshme. Sipas Dr Timothy Bates nga Universiteti i Nottingham ", ajo shpjegon pse Mexicans dhe Indians që e duan ushqim erëza, rrallë të merrni kancerin se evropianët." Por përgjigja e pyetjes, çfarë është shuma e djegës ju të marrë, ende.

  Shko në krye.