Vegetarianism dhe si askush ha


 • Dallimet në një temë
 • Mish apo mish?
 • Mendoni për veten tuaj, të vendosë për veten tuaj
 • Go Green!
  Dallimet në një temë
 • Sipas përkrahësve të vegetarianism në kohët e lashta njerëzit e përdorur vetëm ushqim vegjetarian. Megjithatë, me fillimin e moshës akull në Evropë dhe, rrjedhimisht, një ftohje të mprehtë në njerëz primitiv krijuar një nevojë për proteina-dendura ushqime.

  Ushqim vegjetarian i dha mënyrë të përziera. Por në territorin e Azisë dhe Afrikës ruajtura menu perimesh. Prandaj, banorët e këtyre zonave aq lehtë pranuar dogmën fetare që kërkojnë refuzimin e mishit. Për shembull, në vendet që praktikojnë budizmin, VEGJETARIANËT janë miliona njerëz.

  Sot, VEGJETARIANËT janë rreth 8% e popullsisë së botës.

  Vegetarianism klasik ka tre versione të ndryshme:

 • Veganism - refuzim i plotë i produkteve të kafshëve;
 • laktovehetarianstvo - lejohen të përdorin produktet e qumështit;
 • laktoovovehetaryanstvo - përveç qumështit të mund të hani vezë.
 • Konsiderojnë këto tre degë në aspektin e të ushqyerit. Kështu, "shtatë herë masa" duhet të jetë ai që vendosi, si Leo Tolstoy, të bëhet vegans. Mjekësi zyrtar nuk është për Veganism është jo vetëm argumente, por edhe justifikim. Pas të gjitha, nedooderzhuyuchy proteina të kafshëve dhe yndyrna, trupi humbet burimet e vitaminës B12, riboflavin dhe kalcium.


  Mbi pasojat e këtij mangësi them më vonë.

  Laktovehetarianstvo shumë fiziolohichnishe. Qumështi, përveç një numri të madh të vitaminave dhe mineraleve, përmban amino acidet esenciale (posaçërisht të rëndësishme për rritjen e njeriut amino acide - methionine dhe lysine) immunostimulants komplekse dhe të fuqishme (substanca që nxisin mbrojtjet e trupit). Megjithatë ekspertë në të ushqyerit klinike rekomandoj laktovehetarianskuyu alternativ dietë të përzier me një dietë të rregullt.

  Shumica e mjekëve të njohur laktoovovehetaryanstvo harmonike. "Vezët e zogjve - veçanërisht trembem mirë - mund të plotësoni të gjitha mungojnë vitaminat e tryezë perime (E, B2, B6, B12, biotin dhe acid folik), minerale (jod, hekur, mangan, fosfor) dhe acide organike.

  Nëse shumëllojshmëri "antimyasnyh" i ushqimit ju vendosni të zgjidhni laktoovovehetaryanstvo, hani vezë të ziera apo vezë të papërpunuara shtëpi ku shumë prej lecithin dhe vitaminë A, thelbësore për parandalimin dhe trajtimin e atherosclerosis ", - shpjegon në librin e tij" Të gjithë në lidhje me dietën "nutrionistit Michael Gurvich.

  Mish apo mish?

  Është e justifikuar refuzimin e mishit? Vegjetariane argumentojnë se konsumi masiv i mishit filloi jo më parë se një njëqind vjet më parë kur është frigorifer e parë. Pastaj të paturit e tjera të teknologjisë "të përparuara". Për shembull, teknikat e prodhimit vrasjen e kafshëve në fabrika. Mijëra njerëz ishin vegjetarianë me një protestë kundër këtij fenomeni, duke çuar në provë e deklaratës së mëposhtme: të hahet mish të tillë, ne "grumbulluar" një horror po vdes kafshëve të ardhur keq.

  Nëse ky argument nuk ka asnjë bazë shkencore, një tjetër fakt i padiskutueshëm: për të rritur prodhimin e mishit, perehodovuyut kafshëve, pompohet me hormonet dhe stimuluesve të rritjes oreksit, antibiotikët dhe qetësuesve.

  • Mungesa e kolesterolit dhe madje shpëton njerëzit nga atherosclerosis, por në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon burrëri, si hormonet seksuale mashkullore janë të formuar nga kjo "dëmshme" yndyrë.

  • ushqim perime, në qoftë se vetëm ajo ndryshon reagimin e urinës mënyrë që të bëhet një tendencë për të formuar gurë në veshka.

  "Më mirë të jetë e dimrit myasoedamy dhe verës - vegjetariane"

  Mjek Rehabilitimi Boris Skachko beson admiroj ushqim vegjetarian apo mishit të nevojshme për sezonin.

  "Nëse moti është i ftohtë, e mirë të ngrohtë deri është me anë të mishit. Nga rruga, ka një traditë të hahet popujt e veriut, të cilat janë të bazuara në mish. Në vendet tropikale, të tilla si India, ka një tjetër kult - vegetarianism sepse ushqime bimore ndihmon për të lehtë të mbijetuar të ngrohjes (ajo nuk ofron sa më shumë nxehtësi, si mish, të reduktuar rrezikun e pash ngrohjes). Kështu që unë mendoj se dimrit Ukrainisht kur ngrohje nevojat e trupit, të bëheni më myasoedamy dhe verës -. Vegjetariane "

  "Dhëmb Human rregulluar në mënyrë që ai hante ushqim të ndryshëm"

  Kirurg Maksillofaciale Elena Sparrow, MD, thotë se në aspektin e anatomisë, një person mund të hani dhe perime dhe mish ushqim.

  "Anatomike në nofullat njeriut janë tri lloje të dhëmbëve, secili me funksionin e vet. Në hapëse - prerë ushqimin në aeroplan Alaska - përtyp atë, dhe në canines - thyejnë atë. Në asnjë canines barngrënësit (vini re lepujt, kuajt, etj), ata janë të vetmit grabitqarët dhe kafshët që ushqehen me një dietë të përzier. Prandaj, në aspektin e anatomisë, dhëmbët e njeriut janë të rregulluar në mënyrë që ai hante ushqime të ndryshme, duke përfshirë mish. "

  "Unë kam qenë një vegjetarian për 2 vjet"

  Redaktor i redaksi gazete Eugene Ihelzon 2 vjet ishte një tifoz i patundur i frutave dhe perimeve. "Ajo ishte në fillim të viteve nëntëdhjetë. Interesat vegetarianism erdhi tek unë së bashku me familjaritet me filozofi krishnaitstva.

  I hoqi dorë mish, peshk dhe vezë, dietë im përbëhej kryesisht nga buka, patëllxhan dhe oriz. Uria për mish ndjerë muaj, pastaj "mana" u lirua. Në sfondin e ushqimit nuk e kam zbehtë ose i neveritshëm, siç është përshkruar në media "vehetofobskih", dhe vit mjaft i suksesshëm për ndërtimin mbanin një lopatë. Durim Naschet them se çdo ndërsa m'yasnytsi do të jenë të lumtur për të japë atë për mua. Fundi praktikën e detyruar të më hapur qëndrimet ksenofobe e të tjerëve afër meje. Unë dëgjoja përsëri dhe përsëri në çdo festim diskutime aktive rreth "hobi sëmurë" të mia, pse unë ndjehen "dele e zezë".

  Tolerojë ajo ishte e vështirë dhe unë përsëri mori e vjetër. "

  Si për të kaluar në vegetarianism

  Nëse vendosin të braktisin ushqimin e kafshëve, ju mund ta braktisin atë menjëherë - thotë mjeku-rehabilitimi Boris hedhje. - Nëse ju hani e drejtë, avari e parë nuk do të. Gjatë kësaj periudhe, është e rëndësishme për të kufizuar e alkoolit - një njeri që ha proteina pak të kafshëve, dehen më shumë se m'yasnytsi. Java e 2-3 trup jetojnë pa dëme, por atëherë problemi do të jetë mangësi proteina - njerëzit do të ndjehen të lodhur, nervoz do të keqësojë gjendjen e lëkurës. Herë pas here ajo mund të kujtoj veten në lidhje.

  Për të duhet të dalë nga vegetarianism për të marrë ushqim proteina hidhërim (në dispozicion në barnatore). Filloni me vezë (dy deri tre ditë). Nëse ata janë peretravlyatsya Mirë (jo ënjtje, siklet në bark), pastaj të hyjë në peshk. Nëse çdo gjë është në rregull, ju mund të hani mish. "

  Shko në krye.