Bioproducts përgjigje për pyetjet aktuale


 • Bioproducts: nuk është më vetëm për bebe
 • A mund të besoni probiotics
 • Probiotics për Gratë

 • Bioproducts: nuk është më vetëm për bebe

  Mirëqenia varet nga gjendja e zorrët. Shkelja e të njëjtën strukturë e florës zorrëve të çon në dysbiosis. Në Rusi, Ministria e Shëndetësisë statistikave, ajo vuan nga 90%. Sëmundja mund të ndodhë, për shembull, si rezultat i përdorimit të zgjatur të antibiotikëve, si pjesë e mikroorganizmave të dobishme janë vrarë. Por arsyeja më e rëndësishme për fitimtare "lëviz" dysbiosis është dietë e varfër. Ajo gjithashtu ndikon në masë të madhe kardiovaskulare, kancerit dhe sëmundjeve gastrointestinale që çojnë në rritjen si shkakun e vdekjes.  Ajo është e bazuar në produktet e qumështit, madje edhe me shtimin e probiotics janë bakteret, mund të jetë një shkëlqyer dhe mjaft të përballueshme mjet për parandalimin e shumë sëmundjeve. Edhe tre vjet më parë ata i prodhuar në ne vetëm për foshnjat deri në kuzhinat foshnjore. Tani probiotics prodhuar kompani të madhe të ushqimit. Emrat e produkteve të tilla për ta "folur" - bifidokefir, bioryazhenka, bioyohurt, kos. Ato janë prodhuar nga fermentimi natyral. Ndërsa këto produkte janë, për fat të keq, një i madh ka kërkesë. Ndoshta për shkak të shijes specifike.

  Por në Perëndim të paktën 6 vjet - lulëzon fitime. Rezultatet e këtij "modës" këndshëm papritur.


  Për shembull, jetëgjatësia është rritur për shkak të probiotics konsumit Prodhimet-aktive japoneze. Evropianët ha në vit mesatarisht 13-15 kg kos, finlandezët - madje edhe 35! Rusia është gjithashtu e nevojshme të mjerë 3/1 kg kos në vit për person.

  Bioproducts - kështu ushqim i ri klasë. Çfarë ata
  i dobishëm për ne, thotë kreu i departamentit të
  mikrobiologji sanitare ushqim dhe microecology Instituti i të ushqyerit
  Svitlana Sheveleva.
  A mund të besoni probiotics

  - Svitlana, nuk është arsyeja e popullaritetit ne Bioproducts pamje të ngushtë-me mendje të gjoja kotësinë e tyre?  - Këto argumente nuk janë pa arsye, por kryesisht në lidhje me produktet e qumështit të importuara. Ajo papërmbajtur rrjedhjen në tregun tonë nga Gjermania, Franca, Spanja, SHBA.
  Megjithatë, eksportet nga këto vende produkte, probiotics janë shpesh para-sterilizuar për të rritur jetën raft, kështu probyotycheskoe aktual ndikimi i tyre në shumë e dyshimtë. Në fakt, ata nuk janë të ndryshme nga produktet konvencionale nga qumështi. Jo për hir të patriotizmit dhe të kujdesit për këshillojë tuaj për të paguar vëmendje të probiotics brendshme. Në mënyrë tipike, ata janë kundër të importuar shumë pak afat (1-2 ditë), që vetëm shpjegon praninë e organizmave të vetëm të gjalla, jo të nënshtruar për të ngrohur trajtim.

  Vetëm atëherë mund të presim efekt probiotic. Megjithatë, produktet me bakteret mrekulli nevojshme kushteve frigorifer me temperaturë optimale magazinimit 2-6 gradë C.

  Përveç atyre të përmendur tashmë produktet e mia me prefiksin "bio" shënim sa në mënyrë të barabartë të dobishme djathë përsëri brendshme butë dhe i shkrirë me bifidobacteria shtuar, nuk dallojnë në shije nga zakonisht. Gjithashtu dhallë që përmes sonë industrinë ushqimore të lirë në mënyrë të padrejtë anashkalon vëmendje. Dhe asgjë. Në fund të fundit, kur fshikullim gjalpë në dhallë shkon në 85% phosphatides përmbajnë komponime dhe proteina më lehtë dhe shpejt absorbohet.

  Kjo phosphatides menjëherë të shkojnë në ndërtimin e indit nervor, duke ndihmuar në këtë mënyrë trupin për të trajtuar stresin më të mirë.

  Klinicistët vuri në dukje se streset janë më pak të ngjarë ata që vazhdimisht e përdor dhallë. Përveç këtyre avantazheve, dhallë përmban shumë pak kolesterol, ndërsa gjalpë, krem ​​dhe madje atherogenic e tërë qumësht, që të kontribuojnë në akumulimin e kolesterolit në gjak. Vlera e probiotics dhallë i pasur, pra, të mbivlerësohet. Asnjë rastësi se standardet e Federatës Ndërkombëtare të qumështit është e shënuar si një komponent të detyrueshëm të produkteve me baze qumeshti.

  - Svitlana, fjala "bakteret" padashur ne shok me rrezik.

  A mund të besoni probiotics?


  - Pra, kur flasim për ato shiten në dyqane me pakicë. Një tjetër gjë - probiotics terapeutike dhe shtojcave dietike (BAA). Ky kujdes nuk ka lënduar, edhe pse paragjykimi plotë është ende ka nevojë për frikë.

  Droga terapeutike përshkruara nga mjeku në dysbiosis. Mjetet e tilla i mbushur fjalë për fjalë me bakteret, probiotics, në gram për centimetër kub ose numri i tyre duhet të jetë më pak se 109. Për krahasim, Bioproducts konvencionale kjo shifër është disa urdhrat e madhësisë më të vogël. Në microcultures thjesht mbrojtëse përgatitjet e tilla mund të përmbajnë organizma të tjera, të tilla si Enterokok.

  Njerëzit me imunitetit të theksuar apo alergji përqendrim kaq të lartë të baktereve mund të shkaktojë ngarkesë antigjenike dhe përkeqësimin. Prandaj, kontrollin e drogës duke marrë Probiotics trajtimin e nevojshme.

  Ata janë të shpërndarë nëpër barnatore apo departamentet e specializuara dyqane. Ka gjithashtu të marrë shtojcave të mira dhe biologjikisht aktive ushqimore. Shumica e këtyre hapave të gjera, por disa janë fokus më të ngushtë - duke ndihmuar në të njëjtën alergji apo të shkatërrojë kolesterolit. BAA siguruar edhe dëshmi.

  Një tjetër detaj. Prodhimit të probiotics, mikroorganizmave të përdorur, nga natyra e saj nuk patogjenë ose toxigenic.

  Kjo nuk është të shkaktojë infeksione dhe nuk janë helmuese. Ata studiuan me kujdes nga shkencëtarët dhe i regjistruar. Përveç kësaj, kërkesat për probiotics "të pastra" janë shumë strikte. Për shembull, 0,1 g Biokefir nuk duhet të marrë pjesë as ndonjë bakteret pa lidhje.


  Probiotics për Gratë

  - Pretendohet se probiotics - mjet efektiv për parandalimin e sëmundjeve të organeve riprodhuese femër.

  - Po. Dysbiosis - jo një sëmundje e padëmshme për gratë. Kjo mund të çojë në sëmundjet e organeve dhe dëmtimit të dhëmbëve tjera, duke përfshirë vaginë. Dhe kjo eshte mbushur me sëmundje akute ose kronike të mitrës, shqetëson tjera.

  Ndërkohë, të hahet të paktën një paketë në ditë bioyohurti në thelb mund të normalizuar microflora e vaginës dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve gjinekologjike.

  Më tej, të gjitha probiotics janë të përfshira në metabolizmin e kolesterolit. Paraardhësit e njëjtë kolesterolit - substancat steroidal të ngjashme në strukturë me hormonet seksuale femërore (estrogjene). Normalizimi i kolesterolit përmirëson metabolizmin e estrogjenit në përputhje me rrethanat. Pra, pa vuajtje gratë dysbiosis kanë një hormone të dallueshme.

  Sigurisht, përkundër të gjitha këtyre produkteve, probiotics vetëm e nevojshme nëna shtatzënë. Shumë më tepër gjasat e pasardhësve të shëndoshë.

  Përveç kësaj, foshnjat do të kursehet nga çrregullime të zorrëve të tilla muajt e parë karakteristike e fëmijës jetës. Këto rekomandime kanë dëgjuar në mënyrë të përsëritur në konferencën ndërkombëtare mbi probiotics, e cila u zhvillua këtë pranverë në Moskë.

  Është e këshillueshme për të gjithmonë Bioproducts përfshinin përfaqësues nga profesionet menu rrezikshme dhe industrisë (kryesisht industritë kimike dhe farmaceutike), banorët e rajoneve ekologjikisht të pafavorizuara. Si dhe ata të prirur për stres apo trajtuar me antibiotikë. Flora e zorrëve në këto grupe ndoshta kërkojnë korrigjim. Tifozët e turizmit ndërkombëtar para se të dërgonte një udhëtim, sidomos në destinacione ekzotike, gjithashtu, është të paktën një javë "dashuri" probiotics - parandalimi i shkëlqyer i sëmundjeve gastrointestinale në rrugë.  Një tjetër dremitje të fitimeve. Herën e parë ata kanë përdorur një shkencëtar rus Ilya Mechnikov cili krijoi kos e tij të famshëm. Ai besonte se qumështi i thartuar kulturat e veçanta laktik neutralizon substancave të dëmshme të krijuara në zorrë të njeriut gjatë plakjes. Sipas Mechnikov, përdorimi sistematik i acidit duhet të ngadalësojë fillimin e moshës së vjetër. Ndoshta një gjysmë i bukur luftimin moshë duhet të marrë parasysh të këtij fakti.
  Me pak fjalë, shkencëtarët dhe mjekët besojnë se Probiotics ardhmen. Ata të gjithë ne të kthehet në një formulë e mrekullueshme dhe aktual Hipokrati: "Le ushqimi yt të jetë ilaç yt."  Informacion nga neni "Bioproducts kundër dysbiosis."