Produktet Biokislomolochnye zgjidhni me mençuri


 • Çfarë është funksionale produkteve të qumështit
 • Rreziqet e dysbiosis
 • Funksionale produkteve të qumështit: tërheqje konsumit
 • Biokislomolochnye Products: nuk freskohet në një zgjedhje

 • Çfarë është funksionale produkteve të qumështit

  bifidok, Bifilayf, Biokefir, bioyohurt, biosmetana, atsidobifilin - kjo nuk është një listë të plotë të produkteve të qumështit të pasuruar me bifidobacteria dhe lactobacilli, i cili kohët e fundit u shfaq në raftet e dyqaneve tona. Çfarë pronat bëni jo vetëm mrekulli atribuohet prodhuesve të tij produktet e qumështit, të rritur imunitetin, duke u shpëtoj dysbiosis dhe shurdhim në stomak, etj Si mund ne të vërtetë mund të ndihmojë produktet e qumështit me prefiksin BIO?  Prodhimet e qumështit pasuruar - një hap i ri në zhvillimin e industrisë ushqimore. Nuk është sekret që banorë qyteti, mungesa në disa lloje të ushqyesve të nevojshme për shëndetin - fibër dietik, vitamina. Ushqime Biokislomolochnye janë funksionale produkteve ushqimore që përmbajnë substanca biologjikisht aktive që përmirësojnë shëndetin.

  Përbërja e produkteve funksionale të qumështit janë probiotics dhe prebiotics.

  Probiotics - bifidobacteria dhe lactobacilli, të nevojshme për jetën e mikroorganizmave në funksion të zorrës së trashë. Ushqime probiotic në bazë të organizmave dhe komponimet e tjera të mikrobike, bimore apo origjinë shtazore që jetojnë, janë në gjendje për të ruajtur dhe rivendosur shëndetin përmes normalizimit të microflora zorrëve të trupit të njeriut.

  Bifidobacteria pengojnë jetesën e baktereve putrefactive dhe patogjene, të nxitur karbohidratet tretje të formuar vitaminat B dhe vitaminë C.

  Lactobacilli kthyer lactose dhe karbohidratet tjera në acid laktik, duke e ndalur rritjen e baktereve dhe kërpudhave.

  Prebiotics - ushqim për bifidobacteria dhe lactobacilli, karbohidratet nuk janë të ndarë në traktin e sipërm gastrointestinal. Prebiotics të stimulojë rritjen e "saktë" mikroorganizmave - bifidobacteria dhe lactobacilli.

  Siç duhet microflora balancuar intestinale sugjeron raporti i bifidobacteria dhe lactobacilli si 100: 1.

  Shkelja e përbërjes së specieve dhe raportet sasiore të mikrobeve të ndryshme në trup i quajtur të dysbiosis dhe dysbiosis.

  Rreziqet e dysbiosis

  Përbërja dhe gjendja e microflora zorrëve varet kursin e tretjes, formimi i një numri të enzimeve dhe substancave të tjera fiziologjikisht aktive - aminoacidet, vitaminat, të cilat nuk mund të sintetizuara nga trupi i njeriut.

  Dysbiosis mund të jetë shkaku:

 • diarrea, konstipacioni, koliti, sindromi i irritimit të zorrëve;
 • gastrit, ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale;
 • neoplazmes malinje e stomakut, zorrës së trashë, gjirit,
 • urolithiasis dhe cholelithiasis;
 • astma;
 • alergjive ushqimore;
 • artriti reumatoid dhe lezione të tjera të nyjeve dhe indeve lidhës;
 • përdhes dhe shkelje të tjera të metabolizmit-ujë kripë;
 • diabet insulin;
 • karies;
 • cikli menstrual;
 • infertilitetit dhe parakohshme lindje;
 • duke zvogëluar efektivitetin e kontraceptivëve hormonal.

 • Shkaqet e dysbiosis:

 • antibiotikët, anticancer dhe droga të tjera;
 • Ushqimi ushqime me aditivëve të ushqimit sintetike;
 • kushte të pafavorshme mjedisore;
 • stresi i vazhdueshëm.
 • Funksionale produkteve të qumështit: tërheqje konsumit

  Përdorimi i rregullt i produkteve probiotic qumështit ndihmon normalizimin microflora zorrëve, duke forcon sistemin imunitar, parandalon zhvillimin e alergjive, ka aktivitet antitumor. Megjithatë, efektet pozitive të produkteve biokislomolochnyh hahet jo gjithmonë justifikojnë pritjet tona.

  Zorrëve të gjithë microflora - shumë kompleks dhe ekosistemit unik.

  Sot, zhvillojnë probiotics nevojshme për çdo individ i vetëm nuk është e mundur. Ushqime probiotic janë disa version mesatare për të ruajtur microflora normale, të cilat nuk mund të përshtaten një përdorues të veçantë.

  Bakteret probiotic mund të mos jetë në përputhje me të trupit, kështu që efekti pozitiv i përdorimit të disa produkteve të qumështit me prefiksin "bio" përfundon menjëherë pas ndërprerjes së përdorimit.

  Disa lloje të të ardhurave të përdorura për pasurimin e produkteve të qumështit, të paqëndrueshme, shkatërruar nën ndikimin e stomakut lëng dhe biliare acide, duke rezultuar në asnjë efekt pozitiv në përdorimin e tyre.  Funksional Foods - temë e kërkimit të vazhdueshëm. Çdo vit ka më shumë ushqim, hahet se kemi kujdes për shëndetin e tyre.


  Biokislomolochnye Products: nuk freskohet në një zgjedhje

  Treguesi më i rëndësishëm i efektivitetit të produkteve probiotic qumështit - numri minimal i kulturave të gjalla. Përqendrimi i organizmave të gjallë në konsum të ushqimit duhet të jetë 10-6 gradë-10 gradë në 7 KSL / g produkt etiketë duhet të specifikojë figurën shumë më të lartë, e cila do të sigurojë një efekt pozitiv.

  Prodhimet e qumështit funksionale duhet të bëhen vetëm nga përbërësit natyral.

  Më i ulët jeta shelfin e produktit, më e natyrshme është. Prania Junk e produkteve të qumështit, si pjesë e aditivëve të ushqimit artificial, kështu që të jetë i sigurt për të kontrolluar etiketën.

  Merrni produktet e qumështit rregullisht për një kohë të gjatë, ndoshta vetëm efektet e tyre pozitive në trup.

  Provoni disa lloje të produkteve të qumështit, të shikojnë mirëqenien e tyre. Kështu, ju mund të vini Bioproducts tuaja, korrespondon saktësisht me trupin tuaj.

  Ajo duhet të mbahet mend se produktet funksionale qumështit kanë terapeutike - veti parandaluese, por jo drogë.

  Produktet probiotic qumështit - është një ndihmë për të luftuar sëmundjet ndërsa duke marrë ilaçe dhe të ushqyerit.

  Shëndet të mirë dhe ju bëftë mirë!

  Informacion nga neni Isabella Lihareva "Çfarë mund produktet e qumështit me prefiksin" bio "."