Hamës i lumtur apo shtet na mësojnë


 • Trangujve Battle
 • Bukë dhe patate të skuqura - ushqimi ynë
 • Killer thata
 • Drejtimin nga një atak në zemër - një goditje

  Shqetësim për ushqim të shëndetshëm fiton tipare të reja.
  Nëse dhjetë vjet më parë, të gjithë u çmendur në dietat dhe natyrisht palestër, tani prania e një mjek diete në zyrat e kompanive të mëdha janë asgjë e re. Tani lufta për ushqimin e duhur rusët pidklyuchylosya dhe shtet - zhvillimin ligjet e nevojshme edukimi i kuzhinës është në proces. "Spark" vendosi për të parë në këtë proces.

  Trangujve Battle

  "Ishte në pyje Gëzuar kastravec të mirë. Papritmas shkon përpara duke u neveritur, zlyuscha, skuqur në vaj, patate të pjekur ... "Pra, fillon komike wäre për fëmijët e moshës së shkollës fillore, e cila ka shfaqur tani në kopshtet e Izhevsk.

  Dhe fëmijët me të vërtetë pëlqen të shikojnë betejën universal të mirë (dhe ata përfaqësojnë kastravec, domate dhe lakër) kundër forcave të së keqes - patate të skuqura, Chupa Chups dhe ushqime të tjera të diskutueshme të shpejtë. Beteja gastronomik përfundon me një humbje bindëse e këtyre produkteve të ndikojë dëmshëm i Perëndimit, dhe së bashku mikronutriyentnoho fëmijët të mësojnë bazat e teorisë së të ushqyerit moderne.

  - Në domate jetesës vitaminky duke marrë top të tillë pirat i madh dhe e goditi mikrobet - thotë Vadim Kolosov katër detsadovets. - Një kastravec dhe lakër - ato janë të mira ...

  Ishte mendjen e fëmijës dhe dizajnuar një program gjithëpërfshirës "Gama e Kujdesit" e zhvilluar në Komisionin e një jetese të shëndetshme Dhomës Publik.


  - Ndrysho preferencat zhveshi shije të rrituri shumë më tepër se si duhet të edukuar brezin e ri - thotë një nga zhvilluesit e programit Galina gushëkuq. - Sepse pjesa më e madhe e faturës së ardhshme do të jetë i përkushtuar për edukimin e fëmijëve.

  Ndërsa programi është natyra vullnetare-detyrueshëm - në kuptimin se propozimi i saj detyrimisht të zbatohen derisa vetëm disa rajone të Rusisë: Moska të rajonit, Republika e Sakha - Yakutia, Udmurtia, Voronezh, Irkutsk, Uglich dhe MUROM. Rajonet e mbetura mund të dëshirojnë të bashkohen. Nëse eksperimenti do të jetë i suksesshëm, besohet në Dhomës Publike, programi "Gama Care" do të jetë baza e ligjit përkatës dhe projekti i ri kombëtar.

  Dhe kjo është ligji i kërkuar i, dhe nutritionists besojnë të gjithë deputetët - Nevoja lexojnë vetëm raportet Rospotrebnadzor dhe SSC. Bazuar në to, rusët hani keq.

  Bukë dhe patate të skuqura - ushqimi ynë

  Në qytetet e mëdha radhët e gjata në supermarkete ushqimore çdo kohë sugjeron se rusët janë duke u përgatitur për të bllokuar. Ose të paktën për ecje të largët. Interesante, megjithatë, se në të pranishëm në dispozicion në raftet dyqan diversitetit substancave bandë e tërë të domosdoshme për funksionimin normal të trupit, tani marrin më pak se 70% të popullsisë. Për më tepër, sipas Institutit të Kërkimeve PIU të ushqyerit, nëse qytetarët e varfër marrin më pak proteina në dietë, klasën e mesme - vitamina dhe mikroelemente.

  - Për ushqim n të gjitha nivelet e mbushullia e tepërt tipik i ngopur yndyrë, të larta në sheqerna të thjeshta dhe mungesa katastrofike e vitaminave dhe mineraleve, sidomos selen, jod dhe bakrit, që është, ata që nuk janë prodhuar në trup, por janë përdorur në metabolizmin - thotë Michael Ginsburg, Drejtor i Institutit të ushqyerit dhe terapisë dietë Research. - Për shkak se pothuajse 50% e popullsisë që konsiderohen praktikisht të shëndetshme, në të vërtetë ulur imunitetin, dhe ndonjë stresi shkakton dështimin e trupit. Nëse dikush dyshon marrëdhënien e drejtpërdrejtë të ushqimit të konsumuar dhe shëndetin e kombit - madje kujtoj fillimin e Perestrojkës, kur qytetarët e ushqimit shpesh shihet në televizion se në dyqane.

  Pastaj, sipas specialistëve, ushqim dhe vlera e energjisë e ushqimit ishte pranë normës minimale të konsumit, e cila prek shëndetin e një brezi.

  - Fëmijët e lindur në fillim të viteve 90-të, nga larg brezat më të pacientit - thotë MD Jeanette Gorelov Qendra Shkencore e Shëndetit të Fëmijëve. - Sipas vlerësimeve të ndryshme, më shumë se gjysma e fëmijëve kanë probleme me shëndetin imunitar dhe riprodhues.

  Për më tepër, mungesa e një dietë të shëndetshme dhe të rritur prodhimet e përmbytura të ulët të rrjedhjes - biskota me krem ​​zëvendësues "çokollatë" bare, patate të skuqura, hamburger ... Në pak fjalë, çdo gjë që Perëndimi është quajtur Fjala rostiçeri, e cila përkthehet dhe snacks, gjuhë të pista dhe i urryer .

  Nëse kësaj i shtojmë paçrrënjosshëm nga epokës sovjetike bukë pasion rus, makarona, vaj, "hosten me sy" sallam me Zhirkov dhe bukë të bardhë, pour qumështi i kondensuar në krye, dietë do të jetë mjaft vdekjeprurëse.

  Killer thata

  Për të kuptuar pse, patate të skuqura dhe i krisur e kripura duhet të jenë të lidhur në mendjen e brezit të ri të pasardhësve të demonëve fshehtë dhe ferr, të mjaftueshme për ta kthyer statistikave mjekësore.

  - Ekspertët në Universitetin e Oksfordit studioi kancerit të gjakut gozhdë natyra tek fëmijët, - thotë Galina gushëkuq. - Rezultatet ishin mjaft tronditëse: shumica e rasteve fëmijët kanë ngrënë një muaj më shumë se 12 hamburger, qentë e nxehtë apo të tjera "ushqim të shpejtë".

  Megjithatë, në këtë drejtim, ka n të dhëna. Kështu, ekspertët Tyumen Qendra Rajonale Oncology, i kryesuar nga nderi Doktor i Rusisë Boris Babinov kryer një mostër statistikore dhe ka gjetur se shkaku më i zakonshëm i kancerit (35%) është dietë e varfër. Pas kësaj shkon duhanin - 30%, faktorët infektive dhe predispozitë gjenetike - 10%.

  Arsyeja kryesore Ndikimi vrasës i produkteve të ushqimit të shpejtë - preservatives, colorings, improvers shije që grumbullohen në trup.
  Për shembull, yndyrna transgenic që janë të pranishme në shumicën e patate të skuqura ose ndonjë snacks të tjera të skuqura, nuk ndodhin në produktet natyrore.

  Por duke të trupit human, që ata janë të përpunuar, dhe "janë bashkangjitur" tek muret e enëve të gjakut, formimin pllaka aterosklerotike, dhe si rezultat ka goditje.

  - Gjatë 50-100 viteve të fundit ka ndryshuar në masë të madhe si ushqim, dhe kjo është mjedisi, por trupi i njeriut, i cili është i evolucionit "pjekur" dhjetëra mijëra vjet për të përshtatur për të risive të tilla nuk mund të - thotë Boris Babin. - Mendoni, sepse derisa produktet e shekullit të fundit nuk bëjnë pastruar dhe i erdhi në tryezë pothuajse të njeriut në formën e saj natyrore. Sot, ushqime të papërpunuara në pothuajse jo-ekzistente.

  Sepse njeriu modern duhet sa më shumë të jetë e mundur për të reduktuar stresin e ushqimeve moderne të modifikuara, duke preferuar dietë të ekuilibruar inteligjente.

  Pra, mjekët rekomandojnë që njerëzit të konsumojnë ushqim në kalori totale ditore 2400 kalori dhe grave - 2100. Ky peshk në dietë duhet të jetë më shumë se ushqimi dhe prania e të cilit është e nevojshme. Përveç kësaj, kjo ditë është një duhet të hani të paktën dy fruta të ndryshme, bukë e drithëra - gri "pimples". Patate dhe makarona - një herë ose dy herë në javë. Plus, kompleks shtoi vitaminë.

  Megjithatë, siç tha nga mjekët, nutritionists, rekomandimet thjeshtësia e bën pothuajse të pamundur për një njeri Ruse, mësuar me dietat komplekse dhe luftë të vështirë me llojin e tyre.

  Drejtimin nga një atak në zemër - një goditje

  Dështimi i ushqimit është e gjitha më shumë për të ardhur keq që nga pamja e jashtme nuk duket aq i dëshpëruar. Qendrat e palestër janë Menaxherët mbipopulluara mbledhje me vrull, dhe çdo grua tjetër përgjithmonë Dieter nga Jennifer Lopez.

  - Njerëzit me të vërtetë bëhen më të interesuar në mënyrë jetese të shëndetshme, por kjo është vetëm përpjekjet e mia janë të drejtuara, zakonisht në drejtim të kundërt të shëndetit - ankohen dietës Michael Ginsburg. - Paramendoni se shumica e njerëzve dhe kështu nuk ka marrë sasinë e duhur të micronutrients, dhe ai ende ulet në një mono-dietë.

  Për shembull, në pacientët tanë shumë të popullarizuar "dietë Buckwheat" kur rrëmujë zëvendëson çdo gjë. Sigurisht, të hahet për dy javë hikërror reduktuar peshën tuaj, por ajo do të duhet të paguajnë për procesin shkelje e hematopoiesis.

  Vetë pavarësisht nga dietë të ekuilibruar shumë se të dëmshme palestër. Ajo është praktikuar më shpesh nga atletët trajnimin bashkëkohor në një javë, por në palestër duke u përpjekur vyklastysya të lodhjes. Megjithatë, në këtë rast një rritje në palestër është një stres i vërtetë për trupin.

  Megjithatë, dietë të varfër - jo vetëm problemi rus. Në të gjitha vendet e qytetëruara, njerëzit nuk mund dhe nuk duan të jenë në gjendje për të ngrënë normalisht.

  Dhe askund në botë nuk ka ende pasardhësit e fëmijëve të zgjuar, në mënyrë të ndërgjegjshme preferojnë lakër dhe rrepkë. E gjithë kjo është e vërtetë. Por në disa vende, qeveritë kanë mësuar për të mashtruar qytetarët e tyre janë të prirur për overeating.

  Pra, e parë e reformës gastronomike nevojë pasqyruar në 1984 në Japoni. Pasardhësit Roztovstilyy samurai zhvilluar konceptin e parë të ushqimeve funksionale në botë. Sipas këtij koncepti, japonezët filluan të investojë shumë në zhvillimin e shtesave ushqimore që përmirësojnë shëndetin, të parandaluar formimin e peshë të tepërt dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë buxhetin ekonomik humbjet për kujdesin shëndetësor.

  Sot, programet e ngjashme të miratuar në shumicën e vendeve evropiane. Për shembull, në Suedi sot ndaluar reklamat e ushqimit të fëmijëve. Në Gjermani, një ligj sipas të cilit lloj i patate të skuqura në prodhimet duhet të jetë një paralajmërim i ashpër: "Jo për përdorim të përditshëm"

  Një vështrim në reklamat ruse, psherëtimë nutritionists, ajo haptas promovon lakmi! Dhe duke ngritur stereotip të hani të gjithë ju pëlqen, dhe të gjitha problemet do të kurseni ca mezim

  Por ndërhyrje qeveria do të zgjidhë të gjitha problemet gastronomike - një çështje shumë e diskutueshme. Për shembull, katër, Vadim Kolosov, megjithë promovimin e komike shëndetësore, ashtu si më Chupa Chups:

  - Por ju nuk mund të hani atë - psherëtin fëmijë. - Sepse dhëmbët bien jashtë, razbolitsya bark dhe pastaj vijnë të daljes në pension.

  Informacion nga neni Elena Kudryavtseva.