Plotëson çdo gjë që dëshironi të pyesni


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6
 • Pyetja numër 7
 • Pyetja numër 8
 • Pyetja numër 9
 • Pyetja numër 10
 • Pyetja numër 11
 • Pyetja numër 12
 • Për të kuptuar në të gjitha, ne u pyetën për t'iu përgjigjur pyetjeve më të zakonshme profesor doktor i Shkencave Biologjike, Shef i Institutit Klinika të ushqyerit Andrei V. Vasilyev.


  Pyetje № 1. Cilat janë plotësuese ushqimore?

  Supplements - biologjikisht shtesat ushqimore aktive. Sipas ligjit "Për cilësinë dhe sigurinë e ushqimit" lidhur me plotësuese ushqimore dhe ushqim kvaly fitsiruyutsya si "natyrore (identike me natyrore) substancave biologjikisht aktive të destinuara për përdorim me ushqim apo futjen e ushqimit."

  Nga korriku 2002 deri shtojcave biologjike këto kërkesa, sipas të cilit shtesat etiketë diete kanë për t'u konsideruar me shprehjen: "Kjo nuk është një kurë." Por mos harroni fjalët e Hipokrati, i cili tha se "ushqimi duhet të jetë ilaç, dhe mjekësi -. Ushqim"


  Pyetje № 2. Cilat janë plotësuese ushqimore?

  . Nëse relativisht fundit një njeri për të mbuluar enerhotrat e tij të nevojshme 5-6000 kilocalories, dhe për atë sasi të ushqimit ai ka marrë ushqyesve të nevojshme, sot edhe 2 mijë kalori -. Kjo është dietë e tepruar. Sipas ra dhe kuota e konsumuar për micronutrients (vitamina, minerale, substanca dietike që gjenden në ushqime bimore).


  Dhe në qoftë se ju bilancit dietën tuaj për proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet thjesht, të marrë numrin e kërkuar të micronutrients nuk është aq e lehtë.

  Plotësuese ushqimore janë të destinuara për të kompensuar një mangësi e mikroelementeve për të forcuar funksionet e një organi brenda nevojave fiziologjike. Kjo është, duke marrë, për shembull, plotësuese ushqimore që përmbajnë ekstrakt boronicë, nuk presin zhdukjen e nearsightedness ose largpamësisë. Por kur një person punon shumë në kompjuter, të shikojnë TV shpesh, ajo ndihet njësi optike ngarkesën. Nëse ky person do të marrë 2-3 tableta në ditë ose boronicë ekstrakt për të ngrënë këtë kupë frutash, ajo ndihmon për të ruajtur funksionimin normal të sistemit vizual.


  Një tjetër gjë që mund të përzgjidhen: blej kapsulë e fundit të kontrollit të kujdesshëm ose boronica, që ju nuk e dini se ku dhe nga kush është mbledhur. Përsëri, fruta të freskëta Berry shpesh nuk mund të përballojë për blerësit tonë.

  Ose të marrë shtojcave dietë e përdorura për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Zgjedhja është e juaja: ju mund të ndërtuar dietën tuaj në mënyrë që për të balancuar atë në përmbajtjen e vajrave bimore, të zvogëlojë yndyrë. Ose ju mund të marrë një seri të plotë të balancuar të acideve yndyrore polyunsaturated. Për çfarë qëllimi? Për shembull, në një sulm në zemër, Zoti na ruajt, atje nuk ishte 40 vjeç, në qoftë se ju jeni në rrezik, dhe 60, apo jo ka ndodhur në të gjitha.


  Pyetje № 3. Mund plotësuese ushqimore të japin efekte anësore?

  Sigurisht ata mund. Të gjitha efektet anësore duhet të tregohet në paketim. Këtu është një shembull. Në shumë shtojcave ushqimore janë herbs mëposhtme tonik si çajit të gjelbër ekstrakt dhe Guarana që përmbajnë kafeinë. Supozoni se një person - hypertensive dhe pranimin e shtojcave të tilla pa u konsultuar me mjekun tuaj. Natyrisht, kjo do të sjellë atij dëm. Ashtu si në qoftë se çdo ditë ai piu kafe të fortë ose çaj.

  Atje teas qetësues Valerian, nenexhik, ca balsam, oe limon. Ndoshta ju duhet të japin llogari për një fakt se në qoftë se ju pini një gotë çaj qetësues në mëngjes, gjithë ditën ju do jo aq intensive si e dëshiruar.

  Në mënyrë të ngjashme, ju duhet të zgjidhni një kohë të ditës për të marrë shtojcave kapsulë me të njëjtin efekt.


  Pyetje № 4. A mundet një person i caktuar Supplements veten ose prerogativë mjekut?

  Nuk janë plotësuese ushqimore që mund të merren pa respektuar kursin gjatë gjithë jetës së tij. Në rast se ata janë në përbërjen e tyre kërkojnë konsultim me një mjek është vënë gjithmonë në etiketë. Për shembull, plotësuese ushqimore që përmban lecithin, është një material plastik për membranat qelizore, indeve nervore, enëve të gjakut të trurit. Dhe nuk ka contraindications për përdorim. Ne e dimë se hudhra është e rekomanduar për uljen e kolesterolit në trup.

  Përsëri, një person zgjedh, hani një hudhër ditë dhe pasojat ose të marrë kapsula që përmbajnë hudhër ekstrakt shtesë.


  Pyetje № 5. A gjithkush duhet shtojcave dietike?

  Duke përdorur shtojcave dietë e njeriut - një proces natyror të progresit teknologjik. Nëse ne jemi ende një fenomen mjaft i ri, në Evropën Perëndimore dhe plotësuese ushqimore të SHBA janë shfaqur në fillim të viteve 80-të. Kjo është për shkak të faktit se ushqime të rafinuar, teknologji e prodhimit të varfëron seriozisht dietën tonë është në micronutrients, edhe pse ne të merrni proteina, yndyrna dhe karbohidratet. Ju me siguri mund të pasurojë produkte direkt micronutrients.

  Por është proces i vështirë dhe kërkon kohë nga të cilat marrin përsipër jo çdo prodhues. Ka, për shembull, biskota me një përmbajtje të lartë të kalciumit ose kripë e jodizuar. Në anën tjetër, një shtesë diete të zakonshme me alga deti që përmban jod në formë organike. Ajo është shumë më mirë se sa absorbohet me kripë.


  Pyetje № 6. A mund plotëson Addictive?

  Kjo varet nga komponimet e veçanta të përfshira në shtojce dietetike. Për shembull, ephedrine përfshira në Ephedra bimore, mund të jetë problematike. Por, në këtë kuptim, rregullat n rregulloret e SHBA dhe Europe shumë më të ashpra. Ata e bënë të qartë në të cilin bimët janë të ndaluara për përdorim jo vetëm në Badakh por edhe në industrinë ushqimore në përgjithësi.


  Pyetje № 7. Ku mund dhe duhet të blej shtojcave dietike?

  Supplements duhet të shitet ose departamente të specializuara në dyqane apo farmaci. Ju gjithashtu vjen në mendje për të blerë suxhuk nga duart për të lëvizur. Pse disa njerëz e konsiderojnë shtesat normale blej mbi telefon ose njerëz të rastit? Pra këtu. Marketing Rrjeti në nuk është e ndaluar, por, për fat të keq, shumë shpërndarësit prezantoj blerësit zabl uzhdenie. Një pyetje e përgjegjësisë për konsumatorët në legjislacionin tonë nuk është zgjidhur.


  Pyetje № 8. A kam nevojë për të arritur rezultate të marrë shtojcave dietë rregullisht? Ose, ju mund të ndiqni me princin PU: më mirë, ju mund të ndalojë dhe të pini shtojcave?

  Ka një numër i shtojcave ushqimore që mund të merren për jetën. Për shembull, ju keni ardhur për të mjeku, dhe ai gjeti se ju kanë nivele të larta të glukozës në gjak. Ju vendosni nëse ju vazhdoni të hani ëmbëlsirat dhe sasi: refuzojnë ato në javë, një vit ose përgjithmonë. Nuk janë plotësuese ushqimore që janë sweeteners, mund të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak. E njëjta gjë vlen edhe për një numër të barnave që ulin kolesterolin.

  Nuk është një tjetër kategori e shtojcave dietike. Për shembull, kur lodhja ju nuk doni të marrë ilaçe. Si tonics mund të marrë shtojcave dietë me ekstrakt lemongrass, xhensen, Eleutherococcus.

  Ajo duhet të kihet parasysh se e njëjta përmbajtjes në shtesë xhensen duhet të jetë më pak se doza terapeutike, e cila është përdorur për trajtim. Disa njerëz të rritur vitalitetin duke përdorur kafe. Shih për veten tuaj atë të dobishme: substancë balancuar tonik në kapsulë ose 6-7 gota e kafe në ditë.


  Pyetje № 9. Cili është probabiliteti që blerësi do të ofrojnë produkt me cilësi?

  Në Rusi ka rreth 26 mijë ndërmarrjeve të angazhuara në prodhimin dhe tregtimin e shtojcave dietike. Në vitin 2001 ajo u zbulua rreth 3000 kompani të cilat shkelen rregullat e prodhimin dhe tregtimin e shtojcave dietike. Kjo shkelje mund të ndahen në 3 kategori. 1) Jo-leximet e regjistruara në certifikatën e regjistrimit (të premtoj efekt të mrekullueshëm që nuk është përmendur me të vërtetë në dokumentet). 2) Siguria e prodhimit dhe magazinimit kushte (si dhe produktet, plotësuese ushqimore duhet të ruhen në kushte të caktuara në një temperaturë të caktuar). 3) cilësi (numri i caktuar i elementeve gjurmë dhe vitamina duhet të jetë e saktë).


  Shumica pretendimet e ngritur kundër prodhuesit dhe shpërndarësit përmes reklamave të padrejtë.


  Pyetje № 10. A mund të marrin shtesa ushqimore për fëmijët?

  Në përputhje me rregulloret ekzistuese fëmijë janë të lejuara për të marrë shtojcave dietike në disa raste, që prej 3 vjetësh. Zakonisht plotësuese ushqimore mund të pini 6-12 vjet. Në mënyrë tipike, ata zgjidhen shtesat ushqimore biologjikisht aktive që përmban komponentet e nevojshme për rritjen dhe zhvillimin normal. Këto vitamina, minerale dhe bimor këto elementë që janë përdorur tradicionalisht në ushqimin tonë (panxhar ekstrakt, u rrit hips, kopër). Shtojcave paketimit duhet të jetë e shkruar, çfarë moshe ata duhet të marrin fëmijë: 3, 6 apo 12 vjet.

  Kjo është e dobishme që të konsultoheni me mjekun.


  Pyetje № 11. A mund të besoni shtesat që premtojnë humbje peshe shpejtë, pastrimin e trupit dhe kështu në. N.?

  Jo, është reklamat padrejtë. Rindërtimin e metabolizmin tuaj për një kohë të shkurtër është e pamundur. Sigurisht, ju mund të humbni peshë, por pas një kohe ai do të kthehej përsëri. Përvoja jonë klinike tregon se edhe përdorimi kompleks i shtojcave ushqimore dhe të çon të specializuara dietë për humbje peshe për jo më shumë se 20%. Pra, të shpejtë për të premtoj efekt të mrekullueshëm vetëm pas marrjes shtesat nuk mund të.


  Pyetje № 12. A ka plotësuese ushqimore kombëtare? Çfarë është më e dobishme për tregun rus: prodhimit të brendshëm apo të importuar?

  Kështu, Rusia prodhuar shtesat ushqimore biologjikisht aktive. Nëse në 2000 pjesa e shtojcave të importuara ruse dhe dietik ishte 80% dhe 20%, përkatësisht, por këtë vit raport për 60% dhe 40%. Nuk ka rëndësi se çfarë vendi është KEQ. Përveç kësaj, kompania jonë vazhdimisht përmirësimin e prodhimit, për të përmirësuar cilësinë e produktit. Ministria e Shëndetësisë qartë kontrollon cilësinë e shtojcave ushqimore të prodhuara dhe të importuara. Duke folur për çmim, e shtojcave dietike ruse me siguri më të lirë.

  Informacion nga neni Julia Harmatinoy "shtojcave Dietary: çdo gjë që ju doni të kërkoni."