Supplements - Shekulli xxi ushqim


 • Shkaqet e kequshqyerjes
 • Hapat për një dietë më të mirë
 • A mund të bëjmë pa shtesa?
 • Shkaqet e kequshqyerjes

  Sot, shumë njerëz me të vërtetë vuajnë nga kequshqyerja. Më e zakonshme e tyre - kequshqyerja. Sipas nutritionists rreth 90% e popullsisë është e paushqyer. Në këtë rast, fjala "uri" duhet të kuptohet jo e përdorur sasi të pamjaftueshme të kalorive dhe ushqyesve mungesa e trupit të nevojshme për funksionimin normal të të gjitha organeve dhe sistemeve. Të gjithë këta njerëz mund të ndahen në tri kategori:

 • njerëzit që hanë mjaftueshëm, duke marrë më pak se 1500 kalori në ditë;
 • Njerëzit që hanë mjaft, por dietë e tyre është e balancuar, dhe shpesh ka një mungesë të ushqyesve jetike;
 • njerëzit me sëmundje të ndryshme duke përdorur drogë, pritje e cila çon në zhvillimin e çrregullime të hahet.

 • Hapat për të përmirësuar dietën

  A duhet njerëzit me të ushqyerit e dobët për të marrë shtojcave dietike? Më e ndjeshme për të analizuar situatën, duke çuar në çrregullime të hahet se vetëm duke marrë shtesa dhe asgjë tjetër për të bërë. Pas një dietë të ekuilibruar që përfshin një shumëllojshmëri të ushqimeve me cilësi të lartë është një komponent i rëndësishëm i të ushqyerit e mirë. Nëse ju vendosni për të ndryshuar dietën tuaj, të bëjë atë gradualisht, dhe ju do të keni një shans të mirë për sukses.

 • Ulja e sasisë së yndyrës, veçanërisht ngopur. "Ngopura" kalori nuk duhet të tejkalojë 30% të kalorive ditore. Shuma e yndyrë mund të reduktohet në mënyrat e mëposhtme: përdorni mish ligët, peshk dhe mish zëvendësim konsumin e pulave të qumështit në vend të gjithë, më pak ushqime të skuqura (ushqimet më mirë piqem).


 • Të zvogëlojë sasinë e kripës në dietë. Kjo mund të bëhet duke ulur përdorimin e konservuar, tymosur, solenostey.
 • Hani më shumë fruta, perime dhe drithërat. Ato janë burime të karbohidrateve komplekse, vitamina dhe minerale. Ato përfshijnë gjithashtu fije dietetike.
 • Të zvogëlojë sasinë e sheqerit në dietën tuaj. Replace ushqime të ëmbël me sheqer të rafinuar, të tilla si ëmbëlsira, akullore, ëmbëlsira për të ngrënë me natyrore shije të ëmbël - mollë, shalqi, mjaltë.
 • Rritja e marrjes fluide për 6-8 gota në ditë. Pijshëm bollshme lehtëson dhe rregullon funksionimin e veshkave, ndihmon trupin shpëtoj e toksinave dhe mbeturinave.

 • Hani një shumëllojshmëri ushqimesh. Kurrë shumë vonë për të provoni të re dhe të marrë zakone të reja. Ndryshimi shprehitë tuaja të hahet gradualisht, dhe së shpejti ju do të ndjehen të ndryshim.
 • A mund të bëjmë pa shtesa?

  Në përgatitjen e këtij neni, ne jemi të ballafaquar me mendimin konvencional: pse shpenzojnë "të madh" të holla për të blerë shtojcave ushqimore, kur ju mund të shpenzojnë paratë e njëjtë në produkte të kualitetit të lartë? "Çfarë shtojcave? - Më tregoni ju - Çdo ditë unë blerë produkte në treg, shtrydh lëng nga fruta! Përse është e nevojshme plotësuese ushqimore nëse unë tashmë të marrë të gjitha vitaminat e nevojshme? ".

  A janë të gjithë? Para së gjithash, i kushtoj vëmendje për pamjen tuaj. Nëse ju keni një çehre të sëmurë, lëkurë të lirshme, thonjtë sharuyutsya, flokët e brishtë - trupi juaj nuk është e qartë vitamina të mjaftueshme dhe minerale.

  Sëmundjet e mushkërive, lodhje kronike, sleepiness, letargji - këto simptoma trupi juaj reagon për mungesën e ushqyesve. A është kjo për shkak se pranvera ne padurim nakydayemosya e zarzavate parë, perime, manaferrat?

  Ne gjithashtu e dimë se gratë që rregullisht marrin kontraceptivë, mungesa e vitaminës B12, dhe duhanpirësit dhe pinë - mungesa e vitaminës C, duke mbajtur dietë të ulët-yndyrë - një mungesë të vitaminës E.

  Sipas nutritionists, në mënyrë që të sigurojë trupin me sasi të mjaftueshme të vitaminës C për çdo ditë duhet të hanë 15 portokall ose 42 domate. Dhe në qoftë se ju keni pasur një ditë e vështirë dhe ju ishin të shqetësuar shumë, numri i oranges ose domate duhet të trefishohet!

  Doza ditore e vitaminës E - dy litra vaj ulliri.

  Pak gjëra janë më të lehtë me beta-carotene - për të përmbushur nevojave të përditshme atë, ju duhet të hani vetëm pesë karrota ose kavanoza kungull gjysmë havjar.
  Për të mbushur një numër të selen (siç e dimë, ky element gjurmë ka veti anti-kancer, dhe mungesa e saj në trup mund të shkaktojë zhvillimin e tumorit) - ju duhet çdo ditë për të ngrënë 16 vezë të skuqura apo 160 banane! Por kjo nuk është një listë të plotë të vitaminave dhe mineraleve të nevojshme për njeriun. Nga llogaritjet e thjeshta ne gjejmë se marrjen e shtesave në 5-27 herë më të lirë, për të mos përmendur lehtësinë e përdorimit dhe pa dyshim favor të tyre.

  Pra, çfarë është mënyrë për të dalë nga kjo situatë? Është e kotë për të fajësuar ilaçet se shëndeti i shumë prej nesh mënyrë të përkeqësuar. Në fakt, sipas ekspertëve, shëndetësor vetëm 15% e varur nga kujdesi shëndetësor. 85% e shëndetit varet nga stilin e jetës tuaj, një prej elementeve të cilat janë ushqim!

  Statistikat konfirmon deficite masive dhe të përhershme në shumicën e bashkëqytetarëve tanë të vitale proteina, vitamina, fibra, minerale. Problemi është se rezervat e tyre në trup dhe ka shtyrë për të ardhmen ata nuk mund, dhe për këtë arsye duhet të përfshihen në dietë. Megjithatë, rregullisht hani një balancuar nuk mund të përballojë për shumicën e njerëzve.

  Këtu dhe vijnë në Supplements ndihmave - dozë të qartë, të lehtë për të përdorur - në formën e tableta, kapsula, tableta, pluhurat dhe madje edhe në formën e pije, shurupe, lëngje, supave, erëza, lozenges, TEAS, etj

  Por ne duhet të kujtojmë se plotësuese ushqimore nuk janë duke luftuar me simptomat e sëmundjes dhe shkaqet e tij, kështu që nuk presin shërim të menjëhershëm. Me përdorim të përditshëm të rezultatit zhytur në mendime zakonisht shfaqet e nevojshme.

  Informacion nga artikullin "shekullit XXI Food".