Dream keq ose shans për të mbijetuar


 • Opinion autoritar
 • Historike "Werewolves"
 • Miti i parë
 • Miti Dy
 • Miti Tre
 • Miti Katër
 • Miti pesë
 • Opinion autoritar

  "Përdorimi i shtojcave ushqimore - është mënyra më e shpejtë dhe efektive për të zgjidhur problemin e shëndetit. Plotësuese ushqimore të nevojshme nga të gjithë ne si një shans të mbijetesës. Ato ndihmojnë jo vetëm për të ruajtur, por edhe për të rivendosur shëndetin ", - tha akademiku i RAMS, MD, profesor VA Tutelyan.

  Historike "Werewolves"

  Mundohuni të me mend se çfarë ajo është: "lule dekorative; kurë-të gjithë; helm duke shkatërruar insektet; korrigjuar për heqjen e njollave; pleh universal; materiale ushqimore të papërpunuara, të cilat mund të gatuar bukë, pluhur niseshte, gjalpë, verë, kafe, maja, çokollatë, etj, etj

  ". Është e thjeshtë! Kjo është një patate shumë të zakonshëm. Ky lloj i reklamimit gazetarëve rus vonë shekullit të 18 debunked mitet për rreziqet e kësaj perime.

  Një tjetër perime tmerrësisht helmuese deri në fund të shekullit të 18 është konsideruar ... domate! Ata madje u përpoq për të helmuar presidentin e parë amerikan - George Washington. Kjo ndodhi në 1776 g, në mes të kolonive të Amerikës së Veriut e Anglisë luftës për pavarësi. James Cook Bestla, korruptuar nga britanikët, i dha për darkë rosto George Washington, dekoruar me domate. Për fat të mirë, perime "nuk ka punë" dhe president pas vakt jetuar për 23 vjet, plot ngjarje të rëndësishme.


  Sot, këto tregime duket kureshtje. Përfitimet e patate dhe domate çdo fëmijë e di si "dy plus dy". Me sa duket, kështu që ajo shkon në historinë e njerëzimit, në fjalët e poetit: "Great shihet nga një distancë ...".

  Sot, përmes të njëjtave gjemba (por të jetë i sigurt për yjet!) Way shtrihet shtojcave - plotësuese ushqimore. Misioni i tyre kryesor - për të bërë furnizim ushqimi tonë të plotë dhe për të parandaluar zhvillimin e shumë edhe nga sëmundjet më të rrezikshme. Por si shpesh injoranca jonë dhe paragjykimi parandaluar ata të bëjnë atë!

  Le të përpiqemi së bashku për të kuptuar mitet që kanë zhvilluar rreth shtojcave dietike.

  Miti i parë

  "Supplements - është e gjitha është origjina që natyral apo perime dhe mund të shtohet në ushqim"

  Kjo nuk është e vërtetë. Dhe në disa raste kjo nuk është kështu! Për shembull, mbreti Nebukadnetsar i Babilonisë së lashtë për të rivendosur shëndetin dhe qartësisë mendore, 7 vjet hëngri vetëm bar.

  Por për të përmirësuar shëndetin tuaj dhe nuk e lënduar veten, ju duhet të jetë një ekspert në fushën e "travok dhe rrënjëve" sepse jo të gjitha bimët janë të sigurta apo të përshtatshme për përdorim të përgjithshëm. Ka shumë përbërësit e natyrshme që janë të përfshira në shtojce dietetike rreptësisht të ndaluara.

  Dhe më shumë ... Të mos jetë i shtojcave të ngatërruara për aditivët e ushqimit: colorants, shije, erëza. Me pak fjalë, çdo gjë që e bën ushqimi ynë më "tërheqës".

  Miti Dy

  "Mjaft për të ngrënë, dhe nuk aditivëve nuk janë të nevojshme"

  Duket se ne të gjithë e duan për të ngrënë! Vidklyuchayeshsya nga mendimet e këqija dhe "shuruesh" një lugë me lugë. Çfarë mund të jetë më e thjeshtë? Por këtu është paradoks ... për ta bërë atë një nga aktivitetet më të natyrshme dhe të kënaqshme edhe të dobishme, gjithashtu, duhet të punojnë shumë.

  Mendoni, për shembull, që sheh mbi kolona të shtrënguar produkteve të ofruara një skemë tjetër modë e ushqim të shëndetshëm. I tillë apo jo në çdo dyqan "gjetur" apo kështu dëshpëruar ulët-kalori vet se kur një mendim prej tyre vetëm stomak fillon të vyshk.

  Miti Tre

  "Mjekësia është ende më e mirë se shtojcave (plotësuese ushqimore nuk janë në gjendje të ofrojnë veprime të tilla si mjekësi)»

  Në këtë rast, gabim është tashmë në formulimin e problemit.
  Shtojcave dietik dhe droga duhet të mos jetë rivalët. Dallimi në mënyrën se si ata veprojnë.

  Në Greqinë e lashtë, mjekët punuar nën patronazhin e Asclepius - zot e mjekësisë. Healers gjithashtu shërbeu si një bijë e Asclepius - dritë Hygieia, perëndeshë e shëndetit.

  Ndjekësit Asclepius besonin se roli i mjeku - sëmundje kurë, rivendosjen e shëndetit. Nëpunësit janë Hihiyeyi besonin se shëndeti - shtetit natyror. Sipas pikëpamjes së tyre, detyra më e rëndësishme e mjekësisë - të ndjekin ligjet e natyrës, të cilat lejojnë njerëzit që të kenë një trup të shëndetshëm dhe një mendje të shëndetshme.

  Koncepti i trajtimit dhe shërimit krejtësisht të ndryshme.

  Trajtimi vjen nga jashtë, shërimi - nga brenda. Fjala "shëruar" - që do të thotë "shërojnë" rivendosur integritetin dhe ekuilibër në trup.

  Supplements, ndryshe nga droga, nuk e eliminojnë simptomat, dhe shkaku i saj. Aditivëve - një komponent i ushqimit, ndihmon shërimin e trupit dhe lehtëson proceset e saj natyrore fiziologjike.

  Miti Katër

  "Pije Supplement dhe një javë më vonë do të tingëllojë"

  Gabim që nuk e ka të matur thellësinë e një sundimtari e shkollës.

  Së pari, disa shtesa nuk janë të mjaftueshme për t'u bërë të shëndetshme. Mjedis i rëndësishëm, rutinë e përditshme, ushtrimi i rregullt, stresi jeta e lirë dhe kështu me radhë. P.

  Së dyti, për të rigrupohen, trupi ka nevojë për kohë.

  Rreth 7-10 ditë pas marrjen e shtesave që ju jeni ndjenjë më të mirë. Trupi do të jetë i kënaqur: "Urra! Tani unë të merrni një ushqim kalori dhe të shëndetshme. " Fillon rekreative. Kur ajo do të jetë e mjaftueshme, vjen fazën tjetër - "perestrojkës", ose përshtatjen e organeve të brendshme.

  Për të trupit është një kohë shumë e vështirë. Pas të gjitha, ai kishte harruar pothuajse çfarë një zakon të shëndetshme! Prandaj, në këtë fazë të SBC mund të jenë dobësi dhe degradimi, madje edhe sëmundje. Trupi është për qëllim në atë moment për të rivendosur shëndetin. Pastaj përsëri, ju ndiheni mirë. Dhe pas një muaj e gjysmë, ju do të përjetojnë rezultatin e dëshiruar, trupi juaj bëhet më e fortë dhe të shëndetshme.

  Miti pesë

  "Më shumë - më të mirë"

  Urtësia popullor thotë: "Çdo gjë është e mirë në moderim."

  Edhe pse i dobishëm dhe ushqyesve në ushqim është i pakët, ata ende janë. Vetëm të marrë shtesat normale "të mesëm" dietë nuk janë të nevojshme. Vitamina të tepërta ose ushqyesve të tjera janë gjithashtu të dëmshme për trupin si dëm të tyre.

  Kundërindikimet për marrjen e shtesave pothuajse asnjë. Por mos harroni se fëmija, gratë shtatzëna ose lactating dhe personi i sëmurë kërkon një qasje të veçantë. Pra me kujdes mendojnë për contraindications (nëse ka) dhe, natyrisht, gjendja e veçantë e trupit të tij gjithmonë thotë konsulent.

  Sa shumë mite në lidhje me vetë shtojcave apo "ushqim", ende nuk ka urtësi dhe as nuk e kujdes të shtuar se për të bërë. Ndoshta ne duhet të shikojmë në botën më të vërtetë? Nëse ju nuk do të humbim kohë në leje spekulime dhe të fillojnë sot për të dhënë trupin tuaj se çfarë me të vërtetë ka nevojë për ju duke pritur për shëndetin, prosperitet në jetë dhe sukses në ndonjë biznes.

  Informacion nga neni i "Supplements -. Mit apo rastësia e mbijetesës"

  Shko në krye.