Bota e pasur e brendshme


 • Ju vegjetarian
 • Ju shpenzojnë në diell të paktën 20 minuta në ditë
 • Pirja e duhanit
 • Prindërit tuaj vuajtur nga osteoporoza
 • Ju jeni shtatzënë
 • Për shëndetin tuaj!

 • Ju vegjetarian

  "Gratë e reja për të mbështetur trupin në gjendje të mirë kërkon të paktën 18 mg hekur në ditë. Mungesa në dietë Burimet kryesore të hekurit dhe vitaminës B12 (mish, pulave dhe peshqve), çon në uljen e hemoglobinës në gjak, dobësi, marramendje dhe tolerancë të dobët të aktivitetit fizik.

  Pa kapsula vitaminë ju nuk mund ta bëjë. Megjithatë, në qoftë se ju nuk jeni vegans (vegan) dhe hani produktet e qumështit dhe vezët, mungesa e mineraleve dhe vitaminave nuk kërcënojnë ju, "- thotë mjek diete Anna Belousova.


  Ju shpenzojnë në me lntse paktën 20 minuta në ditë

  Përafërsisht duhet trupin tuaj për të prodhuar vitaminë D në sasinë e duhur - 1000 IU.

  Mungesa e diellit në vjeshtë dhe dimrit muaj - një nga shkaqet e lodhje kronike, nervozizëm, anemi, probleme të kockave dhe rakit tek fëmijët. Hani peshk me vaj, vezë e verdhë veze, arra, herbs dhe gjalpë apo rregullisht të marrë kapsula të peshkut të naftës.

  Pirja e duhanit

  Një cigare shkatërron acid Askorbik 15-30 mg - pavarësisht nga fakti se nevoja ditore për të, sipas Institutit të Shkencave Ushqimit, është 70 mg. Pra, pirja e duhanit zvogëlon mbrojtjet e trupit.
  "Vini re se tym cigare gjithashtu shkakton proceset oksidativ në lëkurë, p.sh. prodhimi i radikaleve të lira. Luftoni ata të ndihmojë vitaminë C dhe antioksidantë - vitaminë E dhe beta-carotene, "- thotë Anna Belousova.

  Prindërit tuaj vuajtur nga osteoporoza

  Në këtë rast, rrezikun e tyre dy herë më i lartë sesa në të tjerat. Shenjat predispozicion për këtë - thonjtë sharuyutsya dhe Rritja e ndjeshmërisë dhëmb ¬ Island.

  Më të mirë forcimin e kockave për të marrë kalcium dhe magnez nga ushqimi: djathë dhe qumësht (të hani këto ushqime në mbrëmje - këtë herë kalcium është zhytur më mirë). Replace dietë të qumështit mund të jetë një kurs i vitaminës kompleksit.

  Ju jeni shtatzënë

  "Acidi folik - një material ndërtimi për sistemin nervor të foshnjës, në vend, për të tub nervor, e cila më vonë formuan palcës kurrizore. Pa folacin ju rrezik blerjes cen e fetusit, kërcënuese gabim ose lindjen e një fëmije me aftësi të kufizuara ", - paralajmëron Anna Belousova.

  Por ushqim ju mund të vështirë të merrni duhura 400 micrograms e acidit folik përditshme, lulelakër, bizele të njoma, djathë të përmbajë jo më shumë se 20-40 mg per 100 g folacin; zarzavate, fasule dhe mëlçisë - 60 mg. Një tabletë në ditë do t'ju shpëtojë nga detyrimi për të absorbuar këto produkte paund.

  Për shëndetin tuaj!  Kongresi i fundit All-rus i nutritionists, u njoftua se gjatë pesëdhjetë viteve të fundit sasia e vitaminave dhe mineraleve në bimë kulture ulur me 10-20%.
  Kjo do të thotë se edhe njerëzit që hanë vetëm ushqime të shëndetshme bimore nuk janë të sigurt nga mungesa e vitaminave.

  Sipas Institutit të ushqyerit, për momentin një mungesë e vitaminës C e ka prekur 60% të popullsisë ruse, dhe beta-carotene - 40-60%. Së shpejti kujdeseni do të jenë në dispozicion vetëm në farmaci.