Antioksidantë dhe imun i duhur shëndetësor të ushqyerit të qëndrueshmeTë tre vitamina kryesore antioxidant është beta-carotene, vitaminë C dhe vitaminë E. Ata janë fruta me ngjyra të ndritshme dhe perimet - veçanërisht të kuqe, purple, portokalli dhe verdhë hues. Për të arritur dobi maksimale për trupin tuaj, hani fruta të freskëta ose steamed (në një kazan të dyfishtë).

Beta-carotene dhe carotenoids tjera gjenden në kajsi, mangoes, nectarines, pjeshkë, grejpfrut trëndafili, mandarina, asparagus, panxhar, brokoli, pjepër, karrota miskut, misër, speca jeshile, lakër dhe perime me gjethe jeshile, turnips, kungull, spinaq, patate e ëmbël (yams), domate dhe shalqi.

Vitamina C Shumë manaferrat të ndryshme (sidomos dredhëza), misk dhe pjepër arrëmyshk, grejpfrut, kivi, mangoes, nektarinat, portokall, papaja, brokoli, lakër brukseli, lulelakër dhe lakër, speca të kuqe, jeshile dhe të verdhë, bizele, patate e ëmbël dhe domate.

Vitamina E shumë nga brokoli, karrota, rrepa (panxhar fletë), mustardë dhe turnips gjelbra, mangoes, arra, papaja, kungull, spec i kuq kuqe, spinaq dhe fara luledielli.

Produktet e tjera janë të njohur për pronat e tyre antioxidant, prunes, mollë, rrush, kumbulla, rrushi i kuq, lakër alfalfa, qepë, patëllxhan, fasule.

Por aktivitet antioxidant të duhet jo vetëm vitamina.


Minerale veçanërisht i rëndësishëm - zink dhe selen.

Për të kompensuar për mungesë të zinkut, hani oysters, mish të kuq, pulave, fasule, arra, ushqim deti, drithërat, drithëra, produkte të qumështit.

Burimet e selen janë: arra Brazil, ton, mish lope, pulave, breads fortifikuara dhe produkte të tjera të drithërave.

Sprapsin sulmet e radikalëve të lirë (përveç vitamina dhe minerale) mund bioflavonoids, substanca me prejardhje bimore, e cila caktohet një rol shumë të rëndësishëm - duke ndihmuar vitamina!

Nëpërmjet hulumtimit ishin për të përcaktuar më të fuqishme bioflavonoids antioxidant, quercetin, Luteolin, catechin.

Quercetin - Gjetur në mollë, qepë, lë çaj, verë e kuqe dhe produkteve të tjera. Sukses luftuar me proceset inflamatore, redukton reaksione alergjike.

Luteolin - Gjetur në bollëk në selino dhe speca jeshile. Si kvertsitin ka veti anti-inflamator dhe mbron kundër sëmundjeve të sistemit nervor qendror. Në veçanti, një studim tregoi, Luteolin është në gjendje të përballoj sëmundjen Alzheimer.

Catechins - Përqendrimi më i madh në çaj lë.
Të zvogëlojë rrezikun e kancerit, sëmundjeve të zemrës, sëmundjes Alzheimer.

Ata që nuk mund të kompensojë për mungesën e antioksidantë nga ushqimi, mjekët rekomandojnë marrjen komplekset multivitamin.

Megjithatë, ushqim natyral përmban shumë ushqyesve të ndryshme që janë të ndërveprojnë me njëri-tjetrin, kanë një efekt pozitiv në trup, duke rritur rezistencën e saj.

Lajme përgatitur në faqen www.webmd.com