7 llojet e produkteve që e pengojnë të humbur peshë


 • 1. vajra, duke përfshirë perime
 • 2. margarinë dhe majonezë
 • 3. djathrave Hard dhe të përpunuara
 • 4. Mishi
 • 5. suxhuk, qentë e nxehtë, salcice
 • 6. çokollatë, akullore, krem
 • 7. Produktet e qumështit

  Në 9 raste nga 10 pas arritjes peshën e dëshiruar rënë paund kthim. Pas një, i lodhshëm, plan të gjatë të ushqyerit monoton është përfundimisht vret njeriun. Nëse ju nuk doni të rritur peshë, ju duhet të hiqni nga ushqimet tuaja dietë që kontribuojnë për trashje, dhe t'i zëvendësojë me më pak të dëmshme.

  Çfarë i bashkon të produkteve të "rrezikshme"? Përmbajtja e lartë e yndyrë! Dhe në qoftë se ju nuk e përdorni ato, pesha do të pushojë të rritet.

  Dhe unë nuk jam duke sugjeruar që ju kurrë t'i hedhin jashtë të jetës tuaj. Kjo është qesharake. Sepse nuk ka asgjë që parandalon të luftuar trashje, si ndalime mbi produkte të caktuara. Vetëm të përpiqet për të shmangur ato apo diçka zëvendësues të ngjashme por më pak të dëmshme.

  Çdo vajra, duke përfshirë perime

  Shumica e njerëzve supozohet gabim pasprostranennuyu. Ata besojnë se vaji vegjetal mund të jetë një këngë.

  Në fakt absolutisht të gjitha llojet e vajra, gjalpë, perime, rafinuar, etj përmban pothuajse 100% yndyrë. Po, këto yndyrna me origjinë bimore. Por kjo nuk është e mirë, por keq është e njëjtë si nga yndyrna shtazore. Kështu që të përpiqet për të eliminuar nga dietën tuaj të gjitha llojet e mundshme të vajrave.


  Për fat të mirë kjo nuk është e vështirë.

  Margarinë dhe majonezë

  Në margarinë zëvendësuesit dhe të gjitha llojet e gjalpë përmbajtje yndyrë është rreth 60-75%. Janë në shitje dhe të ashtuquajturën lehta ose vaj ultra të lehta. Por përmbajtja e tyre yndyrë nuk është shumë më pak sesa në gjalpë. Për më tepër, margarinë pësojnë trajtim kimik të veçantë për ruajtje të gjatë, ajo rrit trupin e dëmit të shkaktuar.

  Po në lidhje me majonezë, kështu që në përgjithësi vështirë për të thirrur ushqim. Majonezë yndyrë e zakonshme është 70%. Kohët e fundit filluan të shfaqen varieteteve të reja të 40-45%. Por edhe kjo është shumë. Në përgjithësi, margarinë dhe majonezë nuk është me vlerë të hahet jo vetëm për të ruajtur peshën ish, por edhe në aspektin e sigurisë së gjithë trupit.

  Megjithatë, nëse ju e doni majonezë, pastaj braktisin atë në fillim nuk do të jetë e lehtë. Por ju mund të gjeni gjithmonë një zëvendësim. Për shembull, i kripur, salcë kosi, kos, dhe disa njerëz të shtoni mustardë sallatë me kos në një raport prej 1: 1.

  Djathrave të vështirë dhe të përpunuara

  Po, unë e di shumë mirë se si e bukur në mëngjes për të ngrënë një sanduiç, djathë smeared. Megjithatë, djathrave moderne, të importuara posaçërisht kanë yndyrë rreth 45-50%. Pra, ju duhet të jepni atyre për të ruajtur formën.

  Si mund ata të zëvendësohen? Kur ju doni djathë, i kripur merr djathë yndyrë të ulët, ose të ashtuquajturat djathrave të buta - të tilla si djathë. Në shije të mirë të përmbajtjes së tyre yndyrë është shumë e ulët.

  Kështu që pesha e juaj nuk është prekur.

  Mish

  Përqindja e yndyrës në mish derri normale dhe të ligët e tejkalon 30%. Një viçi me yndyrë rreth 25-30%. Përdorimi i mishit të tillë, natyrisht, ndikon në pamjen tuaj. Për më tepër, për më keq. Por trupi ka nevojë për proteina. Përndryshe, kanë dhimbje koke, lodhje dhe letargji. Pra, unë sugjeroj që ju të kthehet për të ngrënë më shumë peshk, veçanërisht detare dhe të përdorni viçi ligët për supave dhe mish. Përfitimi i peshkut mund të bëjë një shumë të pjatave të shijshme.

  Sallam, qentë e nxehtë, salcice

  Nëse ju e dini se ku dhe se si përgatiten këto ushqime, atëherë ju keni humbur gjithë dëshirën për të ngrënë ato.

  Përfitojnë të organizmit prej tyre nuk ka, vetëm dëm. Megjithatë, njerëzit shpesh nuk e konsiderojnë salcice yndyrë, qentë e nxehtë dhe disa salcice. Që ata nuk janë të yndyrë të dukshme. Por e vërteta është yndyrë, dhe përmbajtja shkon 25-35%. Për shembull, yndyrë doktoraturës suxhuk është rreth 30%, e cila është mjaft shumë. Pra, unë sugjeroj që ju të heqë dorë këto ushqime dhe t'i zëvendësojë me peshk.

  Çokollatë, akullore, krem

  Mos u shqetësoni. Ata lehtë mund të zëvendësohet nga ëmbëlsirat malozhyrni - jellies, karamele, marshmallows, dehja. Dhe në qoftë se në karamel ose alte yndyrë praktikisht jo, përmbajtje yndyrë e çokollatë dhe çokollatë candies afër 50%.

  Akullore mund të zëvendësohet lehtësisht nga dietë. Dallimet në shije pothuajse asnjë. Kështu që ju mund të bëni pa këto produkte.

  Produkteve të qumështit

  Disa produkte qumështi përmbajnë një përqindje të lartë të yndyrës. Po, salcë kosi, ajo është 25 deri në 40%. Por, si rregull, këto produkte mund gjithmonë të gjenden homologët malozhyrni.

  Kjo është e gjitha 7 llojet e produkteve që kontribuojnë për trashje tuaj. Nëse ju merrni shpëtoj prej tyre nga dietën tuaj dhe ta zëvendësojë atë me homologët malozhyrni, ajo do të pushojë për të fituar paund shtesë.

  Informacion nga Alexis Zizy neni "7 produktet që kontribuojnë për trashje tuaj."

  Lexoni gjithashtu:

 • Mbipesha: humbje që nuk dëmtojnë
 • Pse i vështirë për gratë për të humbur peshë?
 • Këshillë e keqe për dieters
 • Sekretet e trupit: Sa keq dietat shumica
 • 8 rregullat për humbje peshe suksesshëm