14 produkte që ndryshojnë jetënProduktet që janë si studime të shumta tregojnë, të garantojë të mirë shëndetësore.

Drithërat:

 • Elb Pearl. 11 provat klinike gjatë 20 viteve të fundit kanë zbuluar se përdorimi i rregullt i enët me elb perla ulur kolesterolin në gjak.
 • Quinoa dhe hikërror. Eksperimentet shkencore kanë treguar se misri dhe lakër quinoa dhe Grech - një burim ideal i komponimeve polyphenolic që rrisin vlerën ushqyese të ushqimit.
 • Brown (ngjyrë kafe) oriz. Zëvendësimi i rafinuar oriz i bardhë i palëmuar pllaka kafe redukton rrezikun e diabetit tip 2.
 • Thekër. Thekër është konsideruar të jetë një produkt që ka një indeks shumë të ulët glycemic (dmth, ngadalë ngre sheqerit tuaj në gjak) dhe bukë thekre për mëngjes lejon përvojë të gjatë si uria para drekës dhe pas.

 • Thata ose arra të freskëta:

 • Almond. Një studim i kryer në 2007, tregoi se sasia e përditshme e bajame, të barabarta 300 kalori - një komponent i domosdoshëm i çdo dietë humbje peshe. Fiber përfshira në bajame, parandaluar disa yndyrna të pafavorshme tretet nga trupi.
 • Lajthi. Shkencëtarët këshillojnë për të përdorur lajthi krejtësisht për shkak të sasi të madhe të antioksidantë të përfshira në lëkurën e tij.
 • arrë amerikane. Sondazhi më i fundit i 2010 tregoi se vitamina E që përmban Pekanov siguron mbrojtje kundër degjenerimit neurologjike e neuroneve motorike.
 • Fëstëk. Puna e kohëve të fundit shkencore dëshmojnë se substancat në fistikë, kanë anti-inflamator pronave.


 • Arra. Dietë e pasur arre jep trupit me substanca të nevojshme, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
 • Frutat dhe perimet:

 • Raspberries Ezhevikoobraznaya. I kryer në 2010 eksperimente në minj treguan qartë se ezhevikoobraznaya raspberries jashtëzakonisht efektive në parandalimin tumor të zorrëve.
 • Luleshtrydhe dhe boronica. Në qoftë se ju përdorni blueberries çdo ditë, disa javë përmirëson ndjeshëm ndaj insulinës në njerëzit që vuajnë nga obeziteti (pa diabet), dhe pacientët insulinë-rezistente.
 • Brokoli dhe lulelakër. Përdorimi i brokoli mashkull dhe lulelakër në sasi të mëdha të lidhura me ulur rrezikun e kancerit të prostatës.

 • Granata. Hulumtimet e mëparshme ka treguar se lëng shegë është në gjendje për të parandaluar një numër të komplikimeve në pacientët me sëmundje të veshkave.
 • Domate. Studiuesit argumentojnë se dy servings e domate në ditë normalizes presionin e gjakut në njerëzit që vuajnë nga hipertensioni.