10 Këshilla për të mos nopem


 • Të ndjehen të urisë
 • Zhvilloni aftësi
 • Rate shije
 • Do ta mbajë atë
 • Pushim
 • Koha për gjithçka
 • Qëllimi për moderim
 • Analizo dëshirat tuaja
 • Nuk përdorim nayidaytesya ardhmja
 • Kuptoni në nevojat e tyre të vërteta

  Pse aq shpesh që ne të merrni deri nga tabela (sidomos festive) e stomakut dhe ndjenja të mbushur me njerëz pakënaqësie të thellë? "Në jetë, kështu që unë nuk do të ha tepër!" - Unë sinqerisht premtojmë ne i bërë në mëngjes më 1 janar dhe ... shumë rrallë mbajnë fjalën. Një keqardhje. Sepse moderim në ushqim - vetëm i arsyeshëm alternativë sëmurë "uritur" dietë dhe jo mendjelehtësi më pak i rrezikshëm gastronomik dhe duke folur më të lehtë - lakmi.

  Të jetë i moderuar në të hahet i pamundur pa rivendosjen e kontaktit normale ndijor me trupin e vet pa e kuptuar atë. "Kjo do të thotë se ne duhet të dallojmë fiziologjik nga uria psikologjik", - shpjegon Gerard Apfeldorfer.

  I parë pasqyron nevojën e trupit biologjike për energji dhe ushqyesve. E dyta - dëshira duke përdorur ushqim për të përballuar me emocionet e tyre - pa marrë parasysh se çfarë, negative apo pozitive. Uri të kënaqshme fiziologjik, ne presim ngopjes, psikologjike - qetë. Ndërsa ne nuk e merrni dallimin në mes të dy llojet e ndjesive, ne nuk mund të hani siç duhet - nuk frills dhe kufizimet e tepërta.


  Dhe e kuptuar se na tunduar me të vërtetë të uritur nevojën thjesht fiziologjik vetëm të përcaktuar pragun e ngopjes dhe për të gjetur ekuilibrin, në të cilat do të përmbushen nevojat e trupit, dhe më ne të merrni emocione pozitive nga vakt. Në shikim të parë, kjo është e gjitha shumë e thjeshtë. Por le të jetë i sinqertë: në praktikë zbatimi i përditshëm i parimeve të arsyeshme të na kërkojë disa përpjekje dhe durim.

  Dhjetë program në bazë të 10 rregulla kyçe gradualisht do të ndryshojë marrëdhëniet tona me ushqim. Ndërkohë që këto marrëdhënie të reja bëhen të njohura për ne, rregullat duhet të respektohen në mënyrë rigoroze. Çfarë është origjinaliteti i metodës?

  Në herë pas here ne vetmi ne do të gjykohet se si të rehatshme, dhe për këtë arsye të dobishme marrëdhëniet tona me ushqim.

  Të ndjehen të urisë

  Mos hani asgjë për 4 orë. Ajo është e thjeshtë dhe asgjë tragjike në atë kohë ju nuk ka ndodhur. Është e mundur që ju nuk do të kenë kohë për të marrë të uritur. Përse? Ndoshta ju vetëm ngrënë për përdorim në të ardhmen, është vetëm pereyily për të shuar frikën e mospërdorimit nga ushqimi. Një arsye e mundshme është se ju kanë humbur plotësisht kontakt me ndjenjat e tyre ushqimin e tyre. Nëse kërkojnë për të ngrënë nuk do të largohet nga ju për një moment, ajo mund të thotë që ju nuk do të dallojë urinë fiziologjik psikologjike.

  Njerëz të ndryshëm uri fiziologjik manifestohet në mënyra të ndryshme. Por simptomat më të zakonshme - një dobësi (lodhje, dhimbje koke të butë) dhe humor negative (nervozizëm).

  Këshillë: përpiqen për të zgjidhur marrëdhëniet e tyre me ushqim. Në kohën e këtij post mini-mënjanë "djegur" rast për të përqëndrohet pa probleme në ndjenjat e tyre dhe të mos humbasë sinjalet e dhënë për ju nga trupi juaj.

  Zhvilloni aftësi

  Për trup mend ndjenjat e harruar e urisë dhe ngopje fiziologjisë, ata kanë nevojë për të praktikuar. Ushqimi - në mënyrë rigoroze me orë. Të njëjtin mëngjes çdo mëngjes. Pas 10 ditëve, ju do të vini re se uria e bën vetë ndihet edhe me ore, zgjohen vetëm para se vakt.

  Tabela do të jetë më e lehtë për të kapur momentin e ngopjes.

  Këshillë: shmangur ndjenjat e reja shije. Ushqime të njohura mund të jetë vënë pragun e tyre të ngopjes më të saktë.

  Rate shije

  Kjo është për gllënjka e parë dhe pjesë ne vlerësojmë ushqim. Çfarë është ajo - kripur, shumë i ëmbël, e hidhur që shkrihet në gojën tuaj? Tasty ose ashtu-kështu? "E parë e klasës", i jep formë të kuptuarit tonë të vlerës ne pjatë. Kush prej nesh nuk ka ndodhur me thërrime fundit për të ngrënë një copë tortë me çokollatë një personi mesatare vetëm sepse ne paraprakisht vetë i dha shijen e tij mendore dhe padyshim të ekzagjeruar? Ne përmblodhi imagjinatën, e cila, ndryshe nga shija është gjithmonë pa e ditur lodhje.

  Nëse ju nuk përqëndrohet në imagjinatën, dhe për të dëgjuar me ndjeshmëri të ndjesi të brendshme, në mënyrë të pashmangshme vjen një kohë kur ju të gjeni se oreksi juaj zbehur, të marra nga fun ushqimit dobëson dhe mund ctanovitsya në kohë.

  Këshillë: një pickim pak. Përdorni të gjitha në dispozicion në dispozicionin tuaj "instrumente" (dhëmbët, qielli, gjuhësore) për të vlerësuar shije. Ndërsa përtypet, vendin njësinë në një tavolinë.

  Do ta mbajë atë

  Në mënyrë që të "tretet" mbushje e informacionit, trupi zakonisht kërkon 15 deri në 30 minuta. Vonesa e shkaktuar nga fakti se enzimat (proteina të përfshira në të sinjalizuar fillimin e ngopje nga stomaku në tru) nuk është bërë menjëherë, por vetëm pas disa kohë pas vakt.

  Prandaj, në qoftë se ju hani shumë shpejt, ju rrezik mbi-konsumojnë.

  Këshillë: zgjas një vakt të paktën gjysmë ore. Çfarëdo ushqim - e shijshme apo jo, trajtojnë ato si veprat e artit të gastronomisë që kërkojnë provë ngadalshëm dhe i zhytur në mendime.

  Pushim

  Dëgjoni ndjenjat e tyre. A është kjo një ndjenjë e urisë aq i fortë sa në fillim ose duke filluar të zbehet? Apo ndoshta ju jeni duke ngrënë gati? Për të përdorur mbrojtës shkallë mbushje. Kuptuar që kullotnin stop. Edhe në stomak një vend për tortë me çokollatë. Tregoni veten se ju mund të hani dhe nganjëherë (në fakt nuk jetojnë në shkretëtirë, ju gjithmonë mund të shkoni në furrë!).

  Nëse uria është ende ndihet fort, të vazhdojë për të ngrënë me një ndërgjegje të pastër.

  Këshillë: para se të vlerësuar gjendjen e oreksit të tij, vendos një pirun me thikë dhe gëlltitje mbeturinat e ushqimit. Ajo është e mirë për të përqëndrohet në intensitetin ju merrni kënaqësi. Pasi kjo ndjenjë fillon të dobësohet, atëherë është koha për të përfunduar.

  Koha për gjithçka

  "Nuk është me të vërtetë!" - Ju parafrazoj një nga rregullat e Zen, doktrinë Lindore me kujdes të madh i takon çdo moment të vërtetë të jetës njerëzore. Për ne, në vështirësi të vazhdueshme në kohë duke u përpjekur për të bërë çdo gjë në të njëjtën kohë, kjo është veçanërisht e vërtetë. Ne ulemi në tryezë para nesh një pjatë ... dhe çdo gjë tjetër - shumë!

  A nuk e lexoni, mos shikojnë televizor, nuk ka sqaruar marrëdhënien. Bëjë gjë tuaj, detaje dhe i shijshëm - ha.

  Këshillë: për një drekë të biznesit të gjatë ose një tavolinë miqësore prishet rastit për të biseduar me Diners shokët. Pas duke folur përsëri të vazhdojë në ushqim. Gradualisht, kjo detyrë do të jetë një natyrore.

  Qëllimi për moderim

  Ka tre mënyra të lehtë për të ndihmuar të mbajtur veten në tryezë me mençuri dhe me masë. Hani si zakonisht, por të përpiqet të bëjë atë ngadalë, të përqëndruar në shijen e ushqimit pa doyidayuchy përmes fuqisë së të gjithë që është në pjatë. Ulja madhësive pjesë; vakte të dëgjoni: nuk është koha apo mbushje?

  Reduktuar numrin e ngrënies; Shmangni "buffets" (veçanërisht nëse ajo është e vështirë për të ndaluar); refuzojnë shtojcave.

  Këshillë: thyen në mes ndërrime enët.

  Analizo dëshirat tuaja

  Dorë arrin për një paketë të cookie-t, një moment - dhe ju keni asgjë për të mbajtur ... Stop. Pyesni veten: çfarë i motivon mua - urinë apo diçka tjetër? Nëse i uritur, ha shëndetin. Por në motivet teka ushqim parandalon kuptoj. Ndoshta gjë në një humor të keq? Ju nervoz? I zemëruar? Shkelur? Duhet ngushëllim? Kjo është shpesh dëshira impulsiv (për të ngrënë, për shembull) lindin nga përvojat emocionale: të hamë për të parandaluar emocionet krejtësisht të na kapin.

  E kuptuar se çfarë po ndodhte, pini një gotë me ujë, të ecin nëpër thirrjen e shtëpisë. Me fjalë të tjera, do të përpiqen për të shkëputur nga vakt. Nëse kjo është dëshira për të ngrënë biskota të aprovuara për forcë dhe kurrë nuk u qetësua, hani me asnjë keqardhje për argëtim. Rastësisht, ajo mund të jetë që vetëm të punojnë në analizimin emocionet tuaja do t'ju lejojë të mos shkojnë kësaj here kufij të arsyeshëm.

  Këshillë: çdo herë kur ju duhet të merren me një tundim të tillë, të përpiqet të jetë i sinqertë në një fletore të veçantë për të regjistruar ndjenjat që lindin çdo herë në qoftë se ju doni "diçka të bëj më." Përkundrazi, me kalimin e kohës ju do të vini re se ajo është e njëjtë emocionet mbajtur të vijnë.  Nuk përdorim nayidaytesya ardhmja

  Frika dhe pasiguria detyruar disa njerëz kanë aksione, zapasayuchys "vetëm në rast". Ky ankth natyra e pandarë e natyrës shqetësuese dhe është shpesh rezultat i aderimin në dietat strikte. Ata vras ​​mendjen dhe trupin që overeating është duke u përpjekur për të mbrojtur veten, për të grumbulluar ushqyesve për përdorim në të ardhmen.

  Këshillë: jetojmë të tashmen, por nesër është një tjetër ditë. Hani, duke u fokusuar ekskluzivisht në urinë, e cila ndjehen këtu dhe tani. Dhe mbani mend, ëmbëlsira dhe pasta deficit është zhdukur gjatë, ju mund të bleni ato kudo dhe kurdo që dëshironi.

  Kuptoni në nevojat e tyre të vërteta

  Hani up për të sjellë kënaqësi për dikë; Supplements nuk kërkoj që të ofendojnë zonjë; në një situatë të pakëndshme, jo duke ngritur sytë, pa u ndalur në gëlltitje përmbajtjen e pjatë e tij ... Ambient shpesh na provokojnë për veprime të tilla. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme të mos humbur kontaktin me nevojat e tyre reale. Mundohuni të rezistojë ndikim të huaj. Dëgjoni ndjenjat e tyre, duke ndaluar ose duke vazhduar për të ngrënë pa marrë parasysh se çfarë të tjerët janë duke bërë.
  Çfarëdo që të ndodhë, më e rëndësishme duhet të jetë e juaja dhe ndjenjat nuk e dikujt tjetër.

  Këshillë: në qoftë se ju papritmas irresistibly të kërkuar për të thyer të gjitha rregullat, lirimin e frenave dhe të hani sa të ngopeni me tryezën e pasur pushime ... le vetes atë!

  Kjo është zgjedhja juaj, dhe ditën tjetër që ju mund të patjetër të marrë dietën tuaj në duart e tyre.

  Informacion nga artikullin "10 këshilla për të ngrënë mirë ... dhe për të ndaluar."