Veza Ushqimi


Sa shpesh, në ndjekje të bukurisë dhe të rinjtë, ne të ndjehen në çdo metodat e mundshme dhe dietat cila, ne besojmë, do të ndihmojë të arritur qëllimin tonë të dëshiruar. Megjithatë, një përqindje e vogël prej nesh janë të gatshëm për të sjellë ndonjë sakrifica të mëdha në emër të bukurisë. Ndoshta zonjat tetë nga dhjetë pisllëku i ushtrimit për çdo dietë newfangled, më shumë se ju duhet të angazhohen në sporte gjithë jetën dhe dietë ime - jo (siç mendojnë ata). Ideja kryesore për urtësi më të madhe konvencionale sot mund të përshkruhet me frazën: "Çfarë lloj i duhet të hani për të humbur peshë".

Shpesh autorët e këtyre "pararojë" idetë janë mediat.

Përmes mediave (përmes reklamave, kryesisht), ne mësojmë shumë rreth "njëqind përqind" mënyrat e humbjes së peshës. Dhe menjëherë të fillojnë të ndjehen të tyre mbi trupin e tij të gjatë, ajo nuk është duke menduar për pasojat.

Shumë në modë dhe të vërtetë popullor në ditët e sotme bëhet dietë vezë. Bonus kryesor pozitiv kjo dietë - është plotësia absolute, derisa të përzier. Megjithatë, ju duhet të jenë të vetëdijshëm se në qoftë se ju keni probleme të tretjes apo veshkave, ju nuk duhet edhe të provoni dietë vezë si ajo kërcënon lindjen e pancreatitis ose të sëmundjeve akute renale.

Vetë vezë - një produkt tërësisht unik!


Ato përmbajnë përfshin të gjitha ushqyesve që janë të nevojshme për lindjen dhe zhvillimin e jetës së re brenda tyre. Ata paraqesin niacin - një substancë e nevojshme për ushqimin e trurit dhe edukimin e hormoneve të ndryshme. Përveç kësaj, vezë përmban choline, e cila ndihmon për të përmirësuar kujtesën dhe të shpëtoj nga toksina dhe helmet nga mëlçisë tonë. Plus, vezë - një burim i vërtetë i vitaminave të tilla si A, B1, B2, B6, B12, D dhe K. Duhet të theksohet se vitamina C, e cila ndihmon në rregullimin e koagulimit të gjakut, rrallë gjenden në çdo produkte të tjera. Në të gjithë e më lart, vezët janë acid nikotine dhe folik, si dhe, biotin, kobalt, fosfor, hekur, kalium, kalcium, bakër dhe jod.

Është e qartë se duke përdorur dietë vezë, nuk ka nevojë për shtesë ushqyer trupin me vitamina.

Kur të vendoset në një dietë, ju duhet të kuptoni se vezë, hard-ziera ose të skuqura - ushqim është jashtëzakonisht e vështirë që të tretet, e cila është arsyeja pse mjekët rekomandojnë vetëm të hani vezë gatuar zier.

Dietë vezë e bën një ndikim për shkak të reaksioneve kimike në trup, me një kombinim të vezëve dhe produkteve të caktuara të listuara më poshtë.

Nëse ju vendosni për të rrjetit në dietë vezë, ju duhet të përmbahen plotësisht në këtë dietë, përndryshe efekti mund të jenë të paparashikueshme (ose nuk kanë ndonjë efekt).

Në këtë rast, në qoftë se ju të kërkuar për të hequr çdo produkt nga dietë, mos harroni se kjo në asnjë mënyrë nuk mund të zëvendësohet me një tjetër.

Brenda dy javësh të dietë vezë, ju do të lehtë të rivendosur nga 5 në 7 paund.

Ngrënë duhet 3 herë në ditë. Në mes të ngrënies - pa snacks dhe pa kafe, etj, madje edhe pa qumësht dhe sheqer. Perimet mund të hahet vetëm zier apo formë të papërpunuara pa vaj dhe yndyrëra. Në përgjithësi, çdo yndyrë në dietë duhet të përjashtohet plotësisht. Shumë të rralla, jo më shumë se 1 herë në 2 ditë ju mund të hani një copë të vogël të bukës thata. Çdo vakt duhet të fillojë me agrume.

Në mes të ngrënies, mjaft e lëngjeve lejohet vetëm në formën e çajit të gjelbër pi pa sheqer apo ujë (të paktën 2 litra në ditë).

Çdo ditë për mëngjes, gjatë gjithë dietë, ju mund të hani një gjysmë grejpfrut ose portokalli dhe gjysmë një vezë.

I javë.

E hënë

 • Dreka: dardha, mollë, kumbulla, portokall, shalqi. Ju mund të shikoni vetëm një nga këto fruta (mollë vetëm ose vetëm shalqi, për shembull).
 • Darka: steamed ose mish tjetër se qengji dhe derri i zier. Gatim, para-pastër mish nga dhjami dhe filma.
 • E martë

 • Dreka: ziera ose pulë e pjekur (tigan të thatë pa yndyrë). Para gatimit pulë duhet të pastrohen nga lëkura.

 • Darka: Dy vezë gatuar ziera dhe sallatë me domate, kastravec, speca apo karrota (pa aditivët). Ju mund të hani 1 fetë bukë të thata.

  Për ëmbëlsirë - grejpfrut ose 1 portokalli.

 • E mërkurë

 • Dreka: ndonjë djathë yndyrë (si të doni), sallatë domate dhe dolli 1.
 • Darka: steamed ose mish tjetër se qengji dhe derri, jo më shumë se 200 gram zier.
 • E enjte

 • Dreka - një e hëna (për ndonjë nga këto perime në çdo sasi)
 • Darka: i pjekur në skarë pan thatë (pa yndyrë shtuar) ose mish i zier (jo qengji). Një sallatë të ndonjë perime (pa aditivët).
 • E premte.

 • Dreka: dy vezë të ziera i gatuar, i zier kungull i njomë, karrota, fasule ose bizele (jeshile).

 • Darka: peshk i zier ligët, sallatë, një portokalli apo grejpfrut.
 • E shtunë

 • Drekë si e hëna.
 • Darkë si e enjte.
 • E diel

 • Dreka: zier pule skinless, domate, perime të ziera 1 grejpfrut ose portokalli.
 • Darka: çdo perime i gatuar në çdo sasi.
 • Breakfasts në javën e dytë plotësisht të njëjta si në të parë.

  E hënë

 • Darka: Darka të enjten si javën e parë.
 • Darka: e martë si javën e parë.
 • E martë përkon me e hënë të javës së dytë.

  E mërkurë

 • Dreka: i pjekur në skarë pan thatë ose mish i gatuar (jo qengji) dhe trangujve.
 • Darka, si një ditë më parë
 • E enjte

 • Dreka: të gjithë të bardhë djathë yndyrë të ulët në çdo sasi, dy vezë, perime i gatuar.

 • Darka: dy vezë të ziera.
 • E premte

 • Dreka: peshk i zier.
 • Darka: 2 vezë të ziera.
 • E shtunë

 • Darka: i zier ose i pjekur në një tigan të mishit të thatë, domate, grejpfrut ose portokalli.
 • Darka: një me ndonjë fruta të freskëta, mandarina, portokall, pjepër, mollë apo pjeshkë në çdo sasi.
 • E diel

 • Dreka: mish pule pa lëkurë, të zier apo të skuqur, perime steamed, domate, grejpfrut.
 • Darka: njëjtë si drekë.
 • Kini kujdes me dietë vezë! Mos e ndryshoni atë, ndryshe pasojat mund të jenë shumë e bukur (dhimbje koke, rritja e kolesterolit në gjak, humor i keq). Në çdo rast, para se, më mirë të bisedoni me mjekun tuaj.