Dietë të lehta


Dietë të lehta konsideruar nga një dietë të veçantë, zhvilluar nga dietist. Shpesh kjo dietë është bërë obligim për sëmundje të ndryshme. Dallimi kryesor i kësaj metode është se trupi i njeriut merr ushqim të plotë dhe lehtësisht të tretshëm. Për shkak të kësaj dietë të lehta transferohet lehtë, dhe ju mund të ulen në atë për një kohë të gjatë. Rregullat kryesore të kësaj teknike është me vlerë të përmendet përjashtojë ushqim nga dietë e ushqimeve të skuqura.

Avantazhi është dhënë kryesisht në ato produkte që mund të vihet jashtë, kuzhinier apo piqem. Në shumicën e rasteve, kjo metodë e ushqimit të përshkruara për sëmundjet e fshikëz e tëmthit, mëlçisë, traktin gastrointestinal dhe pankreasit.

Indikacionet për përdorim kursyer dietë është ndonjë nga këto sëmundje, të shoqëruar nga ethet. Është në këtë pikë ju duhet për të zvogëluar barrën mbi sistemin e tretjes.

Një nga përparësitë e kësaj metode është se ushqimi juaj është përdorur mjaft një gamë të gjerë të produkteve. Për këtë arsye, jo vetëm do të dietë ushqim por edhe më e shijshme. Më shpesh, kur ushqim delikat dietë duhet të ketë një qëndrueshmëri të butë. Gjatë ditës, duhet të organizohet 5-6 vakte.

Dimensionet e ushqimit duhet të jetë shumë më pak se të ushqyerit version klasik. Për qëndrueshmëri të butë duhet kohë për të vënë jashtë ushqimin apo kuzhinier.


Piqem në petë jo i lejuar vetëm peshk dhe mish, por edhe perime. Gjatë dietë, duke mos kursyer duhet të heqin dorë erëza, seasonings, lëng limoni, një numër të madh majdanoz dhe kopër.

ushqim i përdorur duhet të jetë e ngrohtë, nuk e nxehtë apo të ftohtë. Në sëmundjet akute dietë dritë duhet të jenë më të rënda. Në këtë rast, konsistenca e ushqimit të sjellë në kashopodibnoho shtetit. Kohët e fundit kursyer dietë filluar të përdorin si një metodë humbje peshe që ju lejon të rivendosur disa paund shtesë.

Në këtë rast, gjatë ditës duhet të jetë i organizuar në katër vakte me një paragjykim ndaj proteinave.

Kohëzgjatja e versionit dietë është javë. Menu mostër është si vijon:

- Mëngjesi do të përbëhet nga çajit të gjelbër ose kafe e zezë pa sheqer,
- Në drekë duhet ngrënë 40 gram. djathë,
- Në drekë do të jetë 120 gram. gatuar mish ligët dhe 20 gram. djathë,
- Në pasdite ju mund të pini çaj jeshil pa sheqer,
- Për darkë, ju duhet të gatuaj 120 gr. mish i gatuar ligët, sallatë perimesh me shtimin e vaj ulliri
- Koha e gjumit duhet të pini një gotë çaj bimor nenexhik.