Çokollatë Ushqimi


Dietë çokollatë referohet nivelit të ulët të vështirë mono-dietë. Duke pasur parasysh ashpërsia e dietë, e përdorin atë për një kohë të gjatë ndaluar shumë i sëmurë.

Kohëzgjatja dietë çokollatë - jo më shumë se 5-7 ditë. Për të përsëritur dietë nevojitet pushim të paktën një javë, por kjo nuk është mirë të përdorin atë më shumë se një herë në muaj. Për 5 ditë të ulur në dietë çokollatë ju mund të humbni deri në 5 £ mbipeshë, një javë - rreth 6-7 kg.

Kur dietë çokollatë të lejuara vetëm për të ngrënë çokollatë. Kjo ditë nuk do të mund të hani më shumë se 80 gram. Gjatë ditës së lëngjeve lejuara për të pirë disa gota e kafe pa sheqer zezë me qumësht.

Çokollata është e mirë për të zgjedhur një përmbajtje të lartë të kakao të hidhur. Situata ideale mund të quhet çokollatë me përmbajtje kakao prej 75 në 99%. Por ju mund të përdorni çokollatë me qumësht dhe madje edhe bare çokollatë.

Çokollata përmban substanca të veçanta - endorphins, shumë e quajnë ata "hormonet lumtur". Falë endorphins çokollatë përmirëson gjendjen shpirtërore, krijon një ndjenjë të lehtë të lumturisë. Kjo sigurisht që ndihmon, subjekt i një dietë të tillë të ngurtë.

Për lehtësinë duhet menjëherë të blej bar çokollatë 80-gram.

Që kafe - e vetmja pije e lejuar në dietë çokollatë, do të përpiqen për të zgjedhur kafe dekafeinato çastit.


Qumështi që është shtuar në kafe, ajo është e mirë për të blerë cek ose që përmbajnë me pak se 1% yndyrë. Kafe duhet të jetë i dehur në mes të ngrënies.

Dietë çokollatë është uria e natyrshme. Të ardhurat kalori me shumë pak ushqim - jo më shumë se 600 kalori në ditë. Kjo është e komplikuar nga fakti se sasia e ushqimit të vogël - vetëm 80 gram ushqim të ngurta çdo ditë.

Plus - shumë kafe stomakut pothuajse bosh. Ky stres i rënduar nuk qëndrojnë çdo organizëm. Edhe me shëndet të mirë, ju mund të ndjeni dobësi, vazhdimisht në një gjendje gjysmë pa ndenja dhe madje edhe depresion. Zakonisht i shoqëruar nga një dietë çokollatë probleme të zorrëve shpesh kanë kapsllëk.

Përveç kësaj, që një javë praktikisht ka mohoj, pastaj pas dietë shpesh zhvillon urinë kafshë, e cila është shumë e vështirë për të trajtuar. Njeriu hedh ushqimin si një ujk të uritur dhe e bëri fatkeqësisht rezultat aq shtrenjtë mund të humbur në një çështje ditësh. Përveç kësaj, sistemi i tretjes është nënshtruar një sfidë serioze - java e parë pothuajse uria plotë, dhe disa ditë të lakmi pakufizuar.

Duke menduar të vazhdojë me dietë çokollatë, detyrimisht duhet të konsultoheni me një specialist. Kujdes ekstrem duhet të jetë persona me sëmundje të sistemit kardiovaskular, sistemit tretës, pacientët me hipertension, sëmundje neurologjike.

Sigurisht, dietë çokollatë është i kundërindikuar në pacientët me diabet.

Një zgjedhje e mirë do të ishte për të shpenzuar në dietë çokollatë nuk është shtatë ditë, dhe një ose dy ditë në javë shkarkim. Ajo është e mirë për të zgjedhur një fundjavë, kur ju mund të shtrihen më shumë për të shmangur lodhje dhe marramendje. Le një çift i ditëve të agjërimit ju do të humbasin jo më shumë se një kilogram, por nëse shkarkohet çdo fundjavë, atëherë një muaj ju mund të humbni 3-4 paund mbipeshë, atje do të jetë asnjë të keqe të tillë të madh. Dhe kjo është më e mirë për të zëvendësuar kafe të zezë me qumësht në ujë mineral pa gaz ose çaj të gjelbër me limon (kjo është tonet e madhe, lodhje, dhe tregon lëngjeve të tepërta nga trupi, relieveve ënjtje).