Dietë Çeke


Dietë Çeke është zhvilluar nga Dr Horvath nga Republika Çeke. Kjo dietë është e bazuar në një dietë të ekuilibruar për një kohë të gjatë. Dr. Horvath kap një grup të produkteve që të ndihmojë të shpëtoj e shumave shumë të konsiderueshme të peshë të tepërt.

Kohëzgjatja e dietë Çeke - tre javë. Menu është bërë në shtatë ditë dhe përsëritet çdo javë vijim. Për 21 ditë ju mund të humbni peshë nga 8 kg, por ka raste kur rënë deri në 15 £ mbipeshë. Për më tepër, dietë mund të zgjatet për një tjetër disa javë, por vetëm në kushtet e shëndetit të mirë.

Dietë përfshin pesë vakte, duke shmangur urinë e rëndë.

Vakt i fundit duhet të jetë brenda 19-20 orëve.

Menu për shtatë ditë dietë Çeke.

E hënë

 • Mëngjes i parë - një filxhan kafe me krisur thekër, gatuar vezë të ziera.
 • Dreka - dy mollë të vogla.
 • Darka - 100 gram patate të ziera, zier 130g viçi ligët, 200 gram sallatë perimesh, një filxhan kafe.
 • Mesdita - filxhan i çajit të gjelbër, 100 gram çdo fruta.
 • Darka - 80 gram proshutë, 100 gram perime, një vezë, një gotë me lëng shtrydhur fllad molle.
 • E martë

 • Mëngjes i parë - një filxhan i çajit të gjelbër me krisur thekër, 30 gram proshutë.
 • Dreka - dy grejpfrut të verdhë.


 • Darka - 200 gram patate të ziera, 150 gram mish i gatuar pule, 100 gram flokëkuq integruar të freskëta.
 • Mesdita - lëng domate.
 • Darka - 50 gram pa yndyrë gjizë, 100g patate të ziera.
 • E mërkurë

 • Mëngjes i parë - një filxhan i çajit të gjelbër me krisur thekër.
 • Dreka - katër karota të vogla të para.
 • Darka - 100 gram patate të ziera, 50 gram viçi ligët, 150 gram pjepër pjekur.
 • Mesdita - filxhan kafe me qumësht.
 • Darka - 150 gram fileto peshku i pjekur në skarë, 150 gram spinaq të freskët.
 • E enjte

 • Mëngjes i parë - një filxhan i çajit të gjelbër me krisur thekër, 100 gram pa yndyrë kos.
 • Dreka - 100 gram çdo frutave, manaferrat mund të zëvendësohet.

 • Darka - 100 gram patate të ziera, 150 gram viçi ligët, lëng domate.
 • Mesdita - një gotë të ulët-yndyrë kos.
 • Darka - sallatë perimesh.
 • E premte

 • Mëngjes i parë - një filxhan i çajit të gjelbër me krisur thekër, 50 gram djathë të butë.
 • Dreka - dy portokall i vogël.
 • Darka - 100 gram patate të ziera, 150 gram gatuar mish gjirit pule, 150 gram trangujve.
 • Mesdita - tre mollë të vogla jeshile.
 • Darka - 30 gram proshutë, dy vezë të ziera gatuar lëng domate.
 • E shtunë

 • Mëngjes para - dy mollë jeshile, ju mund të zëvendësojnë dy copa të shalqi.
 • Dreka - katër karota të vogla të para.

 • Darka - 100 gram patate të ziera, 100 gram mish lope, sallatë lakër.
 • Mesdita - rrepkë integruar i vogël.
 • Darka - gatuar vezë të ziera, 100 gram kërpudha të ziera, sallatë kastravec.
 • E diel

 • Mëngjes i parë - një filxhan i çajit të gjelbër me krisur thekër, 50 gram pa yndyrë kos.
 • Dreka - një gotë qumësht i skremuar.
 • Darka - 100 gram patate të ziera, zier 150g viçi ligët, 100 gram çdo zarzavate të freskëta.
 • Mesdita - filxhan kafe me qumësht, 200 gram fasule zier.
 • Darka - një gotë kos me pak yndyrë, 50 gram biskota bollgur.
 • Në mes të ngrënies ju mund të pini ujë të thjeshtë ose mineral jo-gazuara pa kufizim.

  Gjatë gjithë periudhës së dietës duhet të përjashtojnë përdorimin e kripë, sheqer dhe alkool. Zier perime dhe mish pa kripë, si të nevojshme. Për të përmirësuar shijen e pjatave të lejuara për të përdorur një sasi të vogël të erëza dhe seasonings. Çaj jeshil dhe kafeja duhet të jetë i dehur pa sheqer dhe sweeteners.