Dietë tibetian


Dietë tibetian konsiderohet mënyrë qumështi dietë vegjetarian. Baza e kësaj diete është një rregull që përjashton nga dietë të gjitha llojet e mishit. Preferencë është dhënë për të mbjellë ushqim. Mish në dietë lejohet të shtoj vetëm pasi ju keni kaluar një javë në dietë tibetian.

Krijuesit e kësaj metode të humbjes së peshës është e rekomanduar për të marrë të gjitha ushqimet ngadalë dhe në pjesë të vogla. Është thënë se këto rekomandime nuk janë respektuar nga tibetianët. Në një vend të tillë të ashpër ka pak në dietë e frutave, peshkut dhe ushqim deti.

Enët kryesore tibetianët janë të gjitha llojet e perimeve, produktet e bërë nga miell elbi dhe mishi dhe qengji atë. Siç e kemi thënë, kohëzgjatja e dietë tibetian është një javë. Gjatë kësaj kohe ju do të jetë në gjendje për të humbur një paund disa.

Menu tibetian dietë


Mëngjesi në ditën e parë do të përbëhet nga krisur dhe një filxhan qumësht. Për drekë, duke përgatitur 150 g fasule gatuar dhe 200 gram sallatë, e cila do të përbëhet nga speca, qepë, bimeve dhe domate. Gjatë drekës ju mund të hani një mollë të madhe e gjelbër ose një portokall.

Menu darkë do të përfshijë 150 g të ndonjë fruta, lakër copëtuar 250g, i cili duhet të mbushur lëng limoni.

Gjithashtu darkë pini një gotë me ujë mineral.

Dita e dytë do të fillojë me një mollë e madhe dhe një gotë me ujë mineral. Dietë Dining do të përfshijë 200 gram peshk të zier, një portokall dhe 200 gram sallatë frutash e bëra nga dardha, mollë dhe kumbulla të thara. Darkë është shërbyer 250g Courgettes, të cilat duhet të skuqura në vaj perimesh, 3 domate, fetë bukë dhe një gotë lëng domate.

Në mëngjes në ditën e tretë të dietës tibetian duhet të përgatisë një gotë qumësht dhe dy krisur. Në drekë do të jetë 200 gram fasule gatuar, 200 gram sallatë perimesh me domate, tranguj dhe qepë.

Sallatë duhet mbushur vaj. Darka duhet të vlim panxhar 200g, hanë dy mollë, një domate, portokalli, fetë e bukës dhe të pini një gotë me lëng domate.

Të enjten në mëngjes do të jetë një gotë me ujë mineral dhe një simite të vogël. Drekë dietë do të përfshijë 250 gram peshk të zier, 200 g sallatë perimesh dhe një gotë me lëng me mollë. Darka duhet të përgatisë 200 g fasule të ziera të gjelbër, 200 g karrota të papërpunuara e integruar me vaj perimesh dhe hudhër dhe një filxhan çaj dhe një biskotë të vogël.

Ditë Mëngjesi i pestë do të përbëhet nga një kulaç të vogël dhe filxhan qumësht.

Për drekë shërbeu 200 g copëtuar lakër të kuqe, e cila veshur me lëng limoni. Përveç kësaj, darkë duhet të hani dy mollë dhe një gotë kos. Mbrëmje do të jetë 200 gram peshk të zier, 200 g patëllxhan, e cila duhet të skuqura në vaj perimesh. Ju gjithashtu mund të ha një copë bukë dhe pini një gotë me ujë mineral.

Në ditën e parafundit të dietës tibetian për mëngjes është një portokalli dhe një gotë me lëng molle. Dreka do të përfshijë 200 gram flokëkuq integruar me vaj perimesh, një gotë me ujë mineral dhe 200 gram sallatë me qepë, domate dhe speca. Mbrëmje menu do të përbëhet nga 150 g djathë, dy biskota, 100 gram luleshtrydhe, dy gota e kos dhe një gotë qumësht.

Në ditën e fundit të kësaj metode të humbje peshe mëngjes do të përfaqësohet nga dy krisur dhe një gotë qumësht. Për drekë duhet të përgatiten 250 g peshk të zier, 250 gram sallatë lakër me lëng limoni, një gotë me ujë mineral. Darka është e lejuar 200 gram fasule gatuar, 100 gram djathë, 250 g të ndonjë fruta, dhe një gotë të ujit mineral ose lëng molle.