Ushqim Raw


Dietë ushqim Raw përfshin ngrënë ushqime të papërpunuara. Kjo dietë ushqimore të papërpunuara mund të jenë të rënda, që përdorin ushqime ekskluzivisht papërpunuara. Dhe ndoshta lejojë disa relaksimin në formën e përpunimit termik të ushqimeve.

Ushqim Raw - kjo nuk është një dietë, por më tepër një mënyrë e jetës. Ky ushqim të papërpunuara ka për qëllim jo vetëm humbje peshe dhe mirëmbajtjen e peshës si shërimin e trupit, duke u shpëtoj prej sëmundjeve të ndryshme.

Parimet janë të bazuara në të papërpunuara dietë ushqim normalizimin e sistemit të tretjes për shkak të selektive proteinave pranimi dhe karbohidrate ushqime. Përzierja e ushqimeve pengon tretje efikase, duke çuar në formimin e kapsllëk, toksicitetit zorrëve, shfaqjes së sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

Besohet se energjia diellore është grumbulluar në bimë në elektromagnetike të veçantë që mund të hyjnë në ushqimin e njeriut vetëm kur përdoren të papërpunuara, si trajtimi i ngrohjes eliminon këtë produkteve të energjisë.

Ushqimi është konsideruar si burim i energjisë së konsumuar, ndërsa produkt maksimale energji tretur papërpunuara. Kjo vlen jo vetëm ushqime bimore, por edhe produkte të kafshëve. Kur gatim komponimet minerale organike të përfshira në produktet, i tretshëm në ujë. Prandaj, në qoftë se bimët janë të përpunimit, atëherë uji duhet të jetë i përgatitur supave.

 • Bimëve Bean përjashtuar nga dietë, sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe është ushqim i dëmshëm.


 • Yndyrna vegjetale preferojnë kafshët. Nga yndyrna shtazore lejohet vetëm gjalpë.
 • Kripa përdoret në sasi të vogla, më pak se gjysma një lugë në ditë.
 • Produktet e mishit që përmbajnë lodhje dhe morfologjike ndryshime, që helmet kufoma sepse mishi hahet duhet të shmanget.
 • Ju duhet të përjashtojë nga alkooli tuaj dietë, çaj, kafe, çokollatë, erëza.
 • Ushqime proteinike - mish, vezë, produkte qumështi, perime dhe bishtajore duhet të mbahet në minimum.
 • Gjatë ditës ajo është e rekomanduar për të ngrënë vetëm 3 herë, por ajo është ngadalë, përtypet me kujdes ushqimin. Fruta është vakti kryesor para se të marrë në një stomak bosh.

  Mos ha tepër.

  Sipas studimeve, konsumimi i sasive të mëdha të frutave dhe perimeve të papërpunuara redukton incidencën e kardiovaskulare dhe kancerit shfaqjes. Kur gatimit që ka humbur një pjesë të konsiderueshme të substancave biologjikisht aktive dhe konsumi i bimëve të para ju lejon për të asimiluar plotësisht këtyre substancave (të tilla si carotene që përmban karrota apo hudhër vajra esenciale).

  Ushqim Raw përmban shumë ujë (80 dhe nuk shkakton etje.

  Fiber jep një ndjenjë të shpejtë të ngopje dhe përmirëson zorrë.

  Por ka një sistem të ushqimit para dhe disavantazhet.

  Me ushqim të papërpunuara trupi merr numrin më të madh të mikrobeve dhe parazitëve.

  Kjo imponon kufizime për produktet, ata duhet të jenë krejtësisht i freskët dhe i larë.

  Ngopje ushqim Raw ndodh kur një sasi të vogël të kalorive. Në fakt, trupi është vazhdimisht në një gjendje të urisë.
  Ushqim perime pothuajse nuk qëndrojnë në stomak dhe i jep shumë ngarkesën në zorrë.

  Cheese ushqim vegjetarian duhet tërësisht përtyp që nuk është gjithmonë e mundur në mungesë të dhëmbëve.

  Disa produkte për absorbimin e plotë të vitaminave kërkojnë shtuar yndyrë ose ngrohjes trajtim. Për shembull, karrota - të tretet ajo përmban carotene nevojë bluarje dhe shtimi i detyrueshëm i vajit vegjetal ose krem.

  Disa bimë përmbajnë acid oksalik, vlim nevojshme për të neutralizuar efektin e acidit.

  Data shmang të metat e dietës moderne ushqimore të papërpunuara, e cila lejon për gatim perime steamed. Në këtë qasje, ushqim të papërpunuara është konvertuar në një sistem të plotë të furnizimit me energji të veçantë.