Mesdheut Ushqimi


jpg width = 225 height = 169 / Ne të gjithë e shikojmë me admirim mbi banorët e bregdetit të Mesdheut me diell. Këto pjesë mahnitëse të rrezatojë shëndetin dhe shpirtrat e lartë. Kjo është ajo që e bëri nutritionists dhe mjekët shqyrtojnë jetesës së tyre dhe më e rëndësishmja, ushqim. Pastaj formoi një dietë të caktuar dhe përdorimin e duhur të produkteve, të quajtur "dieta mesdhetare".

Dieta mesdhetare - është kryesisht ideal dietë e duhur dhe të balancuar. Vetëm atëherë mënyra për të humbur peshë. Zhdukja graduale e paund shtesë - kjo nuk është baza e dietë, por një pasojë.

Dieta mesdhetare është sot - një nga më të popullarizuara dhe të preferuar në mesin e grave në të gjithë botën. Nuk ka menu qartë dhe caqeve pikturuar. Parimet bazë të dietës mesdhetare janë:

 • Theksi është në fasule, gatuar në formën e salads, supave apo yushok.
 • mishit - një numër i kufizuar jo më shumë se 5-7 herë në muaj
 • përbërës më të zakonshme dhe të njohura në banor menu mesdhetare - makarona. Si me bukë ose oriz. Ata janë të ulëta në yndyrë dhe shumë të karbohidrateve komplekse, të cilat ju japin me energji dhe shëndet të mirë.


  Një kokërr të pasur me fibra vegjetale që ndihmojnë plotësisht tretet të gjitha ushqimet është zhytur.
 • frutat dhe perimet e rekomanduar për të ngrënë në sasi të mëdha, sidomos të freskëta. Ata japin atij trupi ynë kërkon vitamina dhe minerale të dobishme.
 • në vend të mishit në dietë duhet të hani peshk përmban omega 3 acide yndyrore Omega 3 Ajo forcon indet e trurit dhe nervore, dhe mbron nga sosudistvh sëmundjeve të zemrës.
 • dhe, natyrisht, pothuajse të gjithë ushqimi duhet të konsumohen me vaj ulliri. Në përgjithësi, pronat unike të vajit të ullirit - kanë kohë që njihet.

  Ai përmban yndyrë monounsaturated - forcon sistemin kardiovaskular dhe rrit sistemin mbrojtës të trupit tonë.
 • Pika kyçe e dietës mesdhetare - kjo thithjen në doza të moderuara të verës. Mundohuni të pijë verë. Ajo është e mirë për 1 gotë (125 mm) në ditë. Kjo verë rrushi rregullon dhe normalizes kolesterol dhe nuk mund të formojnë pllaka në gjak.
 • dhe parim të fundit, por më tepër një dietë rekomandim mesdhetare - në ushqim - relaksohuni. Me fjalë të tjera, do të përpiqen të konsumojnë ushqimin ngadalë, duke shijuar procesin.
 • Të gjitha më lart - parimet themelore të dietës.

  Njëjtën menu më i saktë për ditë - të zgjedhin vetë.

  Më të këndshme në dietë mesdhetare - është aftësia për të absorbuar një shumëllojshmëri ushqimesh. Ju mund të ndryshojë përbërësit çdo ditë, duke vëzhguar secilin prej këtyre rekomandimeve. Opsioni më i mirë - për të krijuar për veten e tyre një listë të produkteve që do të jenë fikse dhe dietë.

  Kohëzgjatja e kësaj dietë - pakufizuar. Ju mund të formojnë në bazë të një mënyrë të re të hahet për shumë vite dhe mund të rrinë disa herë në vit. Por në çdo rast, shëndetin tuaj në mënyrë të konsiderueshme më të fortë dhe paund shtesë gradualisht zhduken.