Dietë selino


Rritja e peshës trupore paraqet një rrezik serioz për shëndetin. Njerëz të vështira janë të prirur për sëmundje të tilla si dështim të zemrës, diabet, hipertension, mëlçinë dhe veshkat. Për të humbur peshë dhe për të rifituar peshën e tyre normal duhet te rritur aktivitetin motorik dhe për të përshtatur dietën. Do të ishte mirë për t'u ulur në një dietë, e cila do të humbasin një paund disa dhe gjithashtu të rivendosur shëndetin. Kjo - dietë selino.

Deri kohët e fundit, selino nuk ishte popullor. Tani ajo është rritur kudo. Në të ushqimit të konsumuar rrënjët, të cilat përmbajnë oxalic, acetik dhe acidet butirik, vitamina B1, B2. Rrënjët dhe gjethet e selino janë të pasura në vitaminë C, niseshte minerale kalium.

Gjithashtu selino përmban natrium, e cila u lejon atyre për të zëvendësuar kripë.

Mjekësisë tradicionale është përdorur gjerësisht selino si një diuretik, agjent anti-inflamator në sëmundjet e veshkave dhe mëlçisë. I njohur gjerësisht për toning saj dhe fondeve rinovimin.

Prandaj, dietë selino është kaq popullor, duke i lejuar për të humbur peshë, imunitet të rritur dhe mbështetje shëndetësore. Për të arritur rezultate, dietë selino duhet të mbahen të paktën 14 ditë.

Dietë e këtij dietë përbëhet nga supë seddereevoho, të përgatitur një recetë të veçantë dhe disa ushqime të tjera që përmbajnë proteina dhe perime të papërpunuara dhe të pijshëm të pastër apo ujë mineral pa gaz.


Selino supë mund të jetë i përgatitur si më poshtë:

Merrni 200 gram selino, prerë lakër lakër madhësi të vogël, 600 g karrota, 6 qepë të mëdha të bardhë ose blu, 2 speca jeshile bullgare, 6 domate, ndonjë zarzavate, bishtaja, 1,5 litra lëng domate.

Rrënjë selino dhe të gjitha perimet, herbs finely shkurtuar dhe i hedh lëng domate. Nëse lëng nuk mbulon perimet, pastaj shtoni ujë. Supë të sjellë një çiban, reduktimin e ngrohjes dhe të lënë të vuajnë për 10 minuta.

Ne kemi marrë? lakër, selino rrënjët dhe bimeve, 6 copë qepë të mesme, 2 domate, 1 e kuqe piper zile ose të gjelbër, erëza për shije, 3 litra ujë.

Perimet janë tokë, të mbushur me ujë dhe vlim për ngrohje të ulët për 15 minuta.

Supë e ndarë në tre pjesë - mëngjes, drekë dhe darkë. Brenda 14 ditëve të ndjekjes menu ardhshëm:

 • Dita 1: supë selino, çdo fryt përveç banane;
 • Dita 2: supë selino, konfiskon perime të papërpunuara;
 • Dita 3 supë selino, perime në çdo sasi, 1 darkë patate vlim në lëkurat e tyre;
 • Dita 4: supë selino, 3 banane pjekur, 1 litër kos me pak yndyrë;
 • Dita 5:. Supë selino, 350-700 g Prej gjirit të zier pule apo viçi ligët ose deti peshk, domate 6 të mesme dhe të nevojshme të paktën 8 gota lëngje - lëng, ujë mineral pa gaz, të pijshëm ujë të pastruar;
 • Dita 6: supë selino, fq 350-700.

  gji i zier pule ose viçi ligët, çdo perime;
 • Dita 7: supë selino, pjesë e vogël e oriz i gatuar kafe, perime të papërpunuara.
 • Javën e ardhshme është e njëjtë si menynë e mëparshme. Dietë është shumë i rreptë. Jo buns, ëmbëlsira, biskota, bukë. Hani ushqime niseshte nuk janë të rekomanduara. Alkooli është i përjashtuar në mënyrë rigoroze. Rreth sheqer dhe kripë për 14 ditë për të harruar. Sheqeri është e keqe mos hani, dhe zëvendësim kripë selino, e cila përmban natrium të mjaftueshme. Turshi dhe marinades gjithashtu të përjashtohet.

  Rastësisht, supë selino mund të hahet çdo ushqim dhe mëngjes mund të pini kafe ose çaj unsweetened.

  Një tjetër kusht - të pini shumë lëngje, sidomos në ditën e 5 dhe 6 sepse e trupi është excreted shpejt ujin dhe lëngun ju duhet të pini për të ruajtur ekuilibrin e ujit në trup.

  Rastësisht, dietë selino është e dobishme jo vetëm për gratë. 14 ditët e një dietë të tillë do të lejojë njerëzit që të shpëtoj nga problemet me potencë, të vini stomakun, nxjerr toksina. Supë moshuarit selino të rritur tonin, plotësoj trupin tuaj me vitamina, forcimin e sistemit skeletor, aktivizon kujtesën.

  Aroma delikate e rrënjët dhe gjethet e selino kënaqësi gustator, dhe pasuruar menu vitaminizuye të. Më besoni, ulem në dietë selino do të ketë vështirësi, por rezultati është i shkëlqyer!