Ushqimi Colorful


Në ushqimet bimore pikturuar natyra në ngjyra të ndryshme përmbajnë substanca - phytonutrients - të cilat jo vetëm që i japin një produkt të veçantë një ngjyrë të caktuar, por gjithashtu luajnë një rol, duke punuar për të mirën e trupit.

Produktet Multi-colored sigurojë ndikimin më të ndryshme në trupin tonë. Këto ngjyra janë zakonisht të referuara "të ngrohtë", duke vepruar në përputhje të verdhë dhe të kuqe të stimuluar dhe të ngrohtë. "Ftohtë" ngjyra të tilla si purple, blu dhe bruz, kundërta - i qetë dhe i ftohtë. "Ngjyra e Jetës" e gjelbër krijon në harmoni tonë trupit dhe ekuilibër. Kjo është, të gjithë ushqimi ynë ka efekte në trupin jo vetëm për shkak të përbërjes së saj vlerës kalorifike dhe kimike, por edhe për shkak të ngjyrës së saj.

Dhe kjo nuk është për t'u habitur, sepse çdo ngjyrë ka frekuencën e vet luhatje (energjisë). Gjithashtu, ne të gjithë e dimë se çdo organ ka një frekuencë të caktuar të energjisë. Kjo është arsyeja pse ata thonë se çdo organ i trupit tonë "pikturuar" në një ngjyrë, që është, luhatjet e energjisë që përhap trupat tanë janë shumë të ngjashme me luhatjet e energjisë të një lule të veçanta. Në qoftë se ju ndiqni "gjallë" dietë, ju mund të sjellë valët e energjisë për çdo autoritet, duke ushqyer dhe shëruar atë.

Kuqe ushqim të tilla si luleshtrydhe, raspberries, qershi, domate, shega, etj, na japin energji.


Red - nxitës jo vetëm seksualiteti por edhe guxim, guxim, angazhim dhe besim.

Ju mund të merrni me lehtësi nga apati, vetëm duke shtuar ushqime të kuqe në dietën tuaj. I kuq i nevojshëm për ata që kanë probleme me gjëndra veshkave, si dhe pacientët anemi ose çrregullime të tjera të gjakut ushqim.

Përveç kësaj, ata të cilët vazhdimisht ngrijë gjithashtu nuk do të parandaluar produktet e kuqe.

Portokalli ushqim, të tilla si portokall, karrota, pjeshkë, pjeprat, kajsi, kungull dhe kungull portokalli, akti në trup, produkteve të ngjashme në të kuqe. Me produktet e saj portokalli, forcon sistemin imunitar, përmirëson qarkullimin e gjakut, po mbush trupin me energji, përmirëson metabolizmin.

Me produktet e saj portokalli, ne mund të shpëtoj nga emocionet negative dhe "ngopur me" gëzim dhe energji pozitive. Kjo ngjyrë është i lidhur drejtpërdrejt me organet tona seksuale dhe seksualitetit në përgjithësi. Portokalli ndihmon lindjen e ideve të reja, si dhe rrit kreativitetin. Falë portokalli, ne bëhemi më të shoqërueshëm dhe optimistë. Përveç kësaj, efekti portokalli pozitiv në tretje, mendor dhe fizik.

Ushqimi ngjyrë të verdhë si kumbulla verdhë, kungull, kumbulla verdhë, banane, raspberries verdhë, mel, etj të ndihmojë për të përmirësuar aktivitetin e trurit, në këtë mënyrë zhvillimin e të menduarit.

Përveç kësaj, ushqime të verdhë përmirëson procesin e tretjes, efekt pozitiv në mëlçi dhe zorrët. Yellow - ngjyra e gëzimit me të cilin ne jetojmë më të lehtë dhe më të lumtur. Për shkak të pronave të saj të spastrimit të produkteve ngjyra dhe për të përmirësuar gjendjen e lëkurës.

Është e dobishme për të përfshirë këto ushqime në dietën e studentëve.

Produkte të gjelbër na ndihmon të gjeni harmoninë dhe ekuilibrin e të gjithë jetës. Duhet të theksohet fakti se ngjyra e gjelbër ndihmon për të përmirësuar sistemin kardiovaskular, si dhe soothes nerva dhe pastron mushkëritë. Përveç kësaj, përmes përdorimit të produkteve të gjelbër që mund të reduktojnë ndjeshëm incidencën e dhimbje koke dhe lehtësimin e stresit.

Është e dëshirueshme që ushqime të gjelbër të përfshira në dietë çdo ditë.

Produkte vjollcë të tilla si panxhar, kumbull blu, patëllxhan, rrush errëta, currants zi, etj

jashtëzakonisht i rëndësishëm për shëndetin mendor. Këto produkte të ndihmojë për të përmirësuar intuitën, të ushqyer trurin, mbështetje nervor sistemit. Ata janë marrë mirë në natën sepse ato ndihmojnë të qetë dhe thelbësore për ata me pagjumësi.

Produktet që kanë një ngjyrë kafe, gjithmonë kanë të bëjnë me "syrin e tretë". Ato na ndihmojnë të mendoni më qartë dhe të shohim më mirë. Me produkte të tilla si hikërror, oriz kafe, çaj, kakao, kafe, etj, ne mund të ndihmojë trupin tuaj të përballuar me problemet e sytë, hunda, veshët, mushkëritë dhe lëkurën.

Përveç kësaj, kafe "Kontrollet" Aktiviteti i gjëndrës tiroide.

Dhe si bëjnë ngjyrat e ndryshme kanë efekte të ndryshme në trupin tonë, në mënyrë ideale, dietë me ngjyrë po ha një ngjyrë të caktuar në një kohë të caktuar (purple - mbrëmje, e gjelbër dhe të verdhë - në mëngjes, e kuqe dhe portokalli - ditë).

Megjithatë, ka opsione të tjera për dietën ngjyra ku nevojiten në një ditë për të përdorur produktet e ngjyra.

Për shembull:

  • E hënë - e bardhë (patate, lulelakër, oriz të bardhë, vezë e bardhë, etj).
  • E martë - e kuqe.
  • E mërkurë - e gjelbër.
  • E enjte - portokalli.
  • E premte - purple.
  • E shtunë - të verdhë.

  • E diel - Brown
  • Pas një javë e dietë ka kuptim për të bërë një ditë agjërimi, duke përdorur vetëm ujë.

    Ju mund të ndryshojë ngjyra e ditëve të tua si ju pëlqen, në varësi të kërkesave tuaja dhe humor. Kjo mono-dietë është shumë efektiv dhe nxit absorbimin e duhur të ushqimit të marra veç e veç. Në fakt, dietë ngjyra - ideal furnizimi i ndarë pushtet.