Rajs Ushqimi


Karakteristika sot - është një nga ushqimet më të njohura. Përveç kësaj, oriz ka veti të veçantë. Jo vetëm që është e shijshme dhe ushqyese, ajo shkon mirë me shumë ushqime. Dhe ajo është - jo të gjithë! Rajs - adsorbent bukur. Ajo është në gjendje për të pastruar trupin e toksinave, kripëra dhe substancave të tjera të dëmshme. Nuk ka asgjë befasuese në faktin se orizi është baza e shumë dieta të dizajnuara për humbje peshe, si dhe një element thelbësor të metodave të ndryshme të trajtimit.

Ka shumë dietë oriz. Një nga variacionet më të rënda të kësaj: Vlim një filxhan oriz pa kripe dhe hani atë në pjesë të vogla gjatë gjithë ditës, duke pirë lëng molle.

Nëse keni ajo shkakton urinë e dhimbshme, gjatë ditës ju mund të hani 2-3 mollë jeshile. Kohëzgjatja e kësaj dietë nuk duhet të kalojë 3 ditë. Frekuenca e përsëritjes - jo më shumë se 1 herë në 1 muaj. Nëse ju dëshironi, ju mund të bëjë një version të një-ditor të këtij dietë dhe të përsëritur atë 1 herë në 1 javë.

Nëse ju mendoni se kjo dietë është shumë e vështirë, ju mund të aplikoni edhe një dietë të modifikuar oriz.

Për versionin lehtë të marrin më shumë oriz - të paktën 500 gram në ditë. Cook me shtimin e mishit (yndyrë të ulët), peshk, perime, etj (Sipas recetë dhe shijen tuaj). Ka shumë receta ju mund trillime.


Ka vetëm një "por". Numri i përgjithshëm i shtojcave më duhet të kalojë 200 gram në ditë. Përveç kësaj, ju mund të hani rreth 500 gram fruta të ndryshme në ditë (në doza të vogla në mes të ngrënies). Sigurohuni që të pini shumë lëngje (lëngje të freskëta, mollë më të mirë, çaj unsweetened, ujë mineral pa gaz). Ky lloj dietë oriz të ndiqet për 7-8 ditë. Frekuenca e përsëritjes - jo më shumë se 1 herë në 2 muaj.

Shpesh fraza "dietë oriz" është quajtur shumë popullor në ditët e sotme opsion i pastrimit të trupit me oriz, e cila, në fakt, nuk mund të quhet një dietë. Një pastrim të tilla si vijon: për 14 ditë çdo ditë, në mëngjes në një stomak bosh, ne kemi për të ngrënë 2 lugë oriz është gatuar në një mënyrë të caktuar (kjo - pak më vonë).

Pas marrjes oriz 02:00 asgjë mund të hani. Pastaj, gjatë gjithë ditës, hani i rregullt, i njohur për veten e tyre në një mënyrë të eliminuar yndyror, aromë dhe i tymosur. Tani oriz për pastrim ushqim gatim: 2 lugë oriz (një mëngjes të ujërave të zeza) pour 1 filxhan ujë të ftohtë dhe për të mbajtur për 4 ditë, duke ndryshuar ujë çdo ditë. Në ditën e pestë ju duhet për të larë oriz dhe gatuaj pa kripë. Pas gatim, gjithashtu, mund të larë dhe të hani atë pa ndonjë aditivëve "siç është". Nuk ka nevojë të ketë të dhëna të jashtëzakonshme mendore për të kuptuar atë që kemi vënë oriz çdo ditë në enët e reja (4 opsione), dhe pastaj të ndryshojë atë për të vazhdimisht për dy javë, kemi pasur një pjesë të orizit, që kanë thënë katër ditë.

Vetëm i kushtoj vëmendje për dietën oriz për mirë apo për pastrimin e të palëmuar pllaka (ngjyrë kafe). Përveç kësaj, në mënyrë që të mos e krijuar në mungesë kaliumi trupit, ndërsa dietë oriz apo pastruar trupin e mësipërme metodë, ju duhet të marrë kalium.

Si këshilluar mjekët - nutritionists nëse ju vendosni të përdorni këtë dietë për veten tuaj, ju duhet të konsultoheni me një mjek sepse, në rast të problemeve me shkëmbimin e kripërave në trup, kjo dietë do t'ju sjellë asnjë dobi dhe dëm.