Ushqimi presidenciale


Kjo dietë ka qenë prej kohësh i njohur në mbarë botën si një mënyrë e madhe për të jo vetëm të humbur peshë, por edhe të mbajë një zemër të shëndoshë. Sepse atherosclerosis - një kamzhik jo vetëm të moshuarit, por edhe shumë të rinj. Ai sugjeroi këtë dietë kardiolog amerikan, dhe për shkak se ajo ka gjetur tifozët në fytyrën e Klintonëve presidenciale çift, dhe quajtur atë - ". Dietë presidenciale" Në të vërtetë, efektiviteti i këtij dietë të lehtë për të gjykuar duke vëzhguar ndryshimet në familjen e famshme. Edhe pse këtë dietë të ndiqet në vazhdimësi për vite, duke kufizuar të dorëzojë vetëm bezdi gjatë periudhës së parë të përshtatjes.

Në të vërtetë, dietë shumë përjashtime siguron që të përdorimit të sheqerit dhe yndyrna trans, duke zëvendësuar ato me produkte të dobishme.

Megjithatë dy javë e para - periudhë e vështirë e duke u përdorur për të, kur trupi është rindërtuar në një metabolizmi të ndryshme, në të cilën nuk ka sheqer. Shpërblim për këto teste - humbje peshe 6 kg!

Për shkak se kjo dietë vjen nga Amerika, disa produkte të kërkojnë opsionet e saj menu për produkte të ngjashme vendase. Nuk është gjithmonë e lehtë për të bërë, por ende u përpoq të marr më nutritionists ngushta për prodhimet e tyre ushqimore me vlerë. Djathë yndyrë të ulët, për shembull, me sukses mund të zëvendësojë djathë të ulët yndyrë.


Pra maturi të akorduar në dy javë të rreptë nga të gjithë përmbajnë sheqer ose i ëmbël dhe zevendesuesit. Kjo rezulton të jetë një ushtri e produkteve të ndryshme: jo vetëm karamele, tortë dhe akullore, por edhe fruta, manaferrat, lëng. Shumë ushqime përmbajnë sheqer në një formë latente, kështu që ju duhet të lexoni me kujdes të gjitha etiketat në paketa të mos për të blerë produktet që përmbajnë glukozë, fruktozë, shurup SUKROZË ... Por - vetëm fillimi! Përjashtimi nga dietë që të jetë: ai përmban yndyrë dhe niseshte, miell (natyrisht duke përfshirë bukë, makarona, drithëra), patate. Dhe alkoolit është e ndaluar, madje i dobët! Kjo nuk do të thotë që ju duhet të rrinë në një jetë të dietë të tillë murgërore, por në 2 javët e para - kjo është vetëm një ndalim shumë i rëndësishëm!

Tani këndshme: çfarë është e lejuar? Lejuar për të ngrënë 6 herë në ditë, enët e produkteve të ndryshme, me porcione të konsiderueshme, mish pa dhjamë, shpendëve i gatuar dhe peshk, perime dhe barëra në sasi të pakufizuar. Gjithashtu, vezë, salads për çdo vaj vegjetal, arra. Lejuar dhe produktet e qumështit, por me pak yndyrë, djathë të ulët yndyrë, duke përfshirë djathë. Pajtohem mjerueshme nuk emërojë një dietë! Disa inconveniences përfshijnë faktin se kafeteri dhe kafe dyqanet e zakonshëm nuk janë aq të lehtë për të gjetur një darkë të përshtatshme. Kjo do të thotë vetëm një gjë - ju duhet të merrni kohë për të përgatitur mëngjesin tuaj ose drekë në shtëpi për të rrëmbyer atë me ju për të punuar.

Pas dy javësh, disa kufizime përfundon fazën komplekse përgatitore. Trupi është rindërtuar dhe është e gatshme për një mënyrë më të shëndetshme të hahet. Që atëherë kthehet në dietë e shumë ushqime të ndaluara, por tabu e sheqerit dhe disa yndyra mbetet për shumë vite. Pajtohem dinjitetit të shëndetshme të zemrës e viktimave të pakta!