Dietë të ulët Carb


Dietat polemikë përreth nyzkouhlevodnyh nuk pushojnë. Por pavarësisht nga kjo, dietë të ulët-karbohidrate është deri tani më të popullarizuara në mesin dieters. E pra, parimi i këtë dietë është shumë tërheqës: hani ?? ju dëshironi, dhe humbni peshë! Gjëja kryesore është që të dini se çfarë ju mund të hani.

Dietat tifozët nyzkouhlevodnyh janë të bazuara në nocionin se themeli i njeriut modern është të hahet ushqime karbohidrate: bukë dhe qull miellit. Kështu në dietën tonë të prodhuar një mungesë serioze e proteinave. Kështu, të shqetësuar ekuilibër mes yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve.

Kur trupi ynë merr një shumë të karbohidrateve, ne shumë shpejt duke fituar peshë.

Ideja e një dietë të ulët-Carb shtrirë në sipërfaqe në qoftë se marrja e tepruar karbohidrate çon në trashje, numri duhet të reduktohet në mënyrë për të detyruar trupin për të procesit dyqane akumuluar yndyrë.

Ka disa varieteteve nyzkouhlevodnyh dieta Atkins: dietë, dietë proteina, dhe të tjerët. Ashtu si shumica e dietat e tjera dietë të ulët-Carb ka avantazhet dhe disavantazhet. Së pari, është më i përshtatshëm për gratë sesa burrat për shkak të veçantitë e trupit të femrës, me vështirësi shpëtoj e yndyrë. Për shumë gra, kjo dietë mund të jetë një shans i vërtetë për të humbur peshë.

Një tjetër avantazh i këtij dietë është se në avari e yndyrave në trup janë të formuar të ashtuquajturat organe Ketone që zvogëlojnë oreksin.


Dietë të ulët-Carb është veçanërisht e efektshme në kombinim me palestër.

Shift për konsum të reduktuar karbohidrateve duhet të jetë gradualisht, ngadalë krasitje poshtë sasinë e karbohidrateve dhe për këtë arsye duke rritur sasinë e proteinave.

Duke refuzuar karbohidratet krejtësisht e pamundur - ju mund të arrijë rezultatin e kundërt, me një deficit të fortë të karbohidrateve trupi percepton atë si një kërcënim dhe fillon të bëjë rezervat yndyrë. Karbohidratet konsum duhet të jetë rreth 1-1,5 g, dhe proteina - 4,5 gram për kilogram të peshës trupore.

Ushqime proteinike - një mish, shpezë, peshk, vezë, djathë dhe produkte të tjera të qumështit. Këto produkte mund të jetë një menu mjaft të ndryshme.

Dietë të ulët Carb gjithashtu ndalon të hani fara dhe arra.

Për ata që dëshirojnë të përdorin dietë të ulët-karbohidrate për humbje peshe - këshilla të tilla mjekësore. Kalori dietë e përditshme mund të ndryshohet duke zvogëluar ose rritur futje e karbohidrateve. Për shembull, në qoftë se futje tuaj të përditshme karbohidrate duhet të jetë 55 gram, pastaj tre ditë për të ngrënë 165 gram karbohidratet. Kjo shumë e karbohidrateve duhet të ndahet në tri ditë si vijon: 1 llogaritë në ditë për 15 orë, në ditën e 2-50 g, i tretë - 100 g Ky mashtrim të vogël nuk do të ngadalësojnë metabolizmin e trupit dhe në këtë mënyrë të reduktuar lipolysis.

Ju gjithashtu duhet të pini të paktën 2 dhe jo më shumë se 3 litra lëng në ditë - kjo do të ndihmojë të nxjerr produktet avari e proteinave.

Disavantazhet janë dietë të ulët-karbohidrate që së bashku me pastë dhe ëmbëlsirat ju duhet të heqin dorë kokrra, disa fruta (si banane), disa perime dhe patate.

Si rezultat i kësaj, ju do të përjetojnë disa dobësi fizike dhe mendore. Nëse ju zgjidhni një dietë të ulët-karbohidrate, planifikojë atë për periudhën e festave.

Një tjetër disavantazh është dietë të ulët-karbohidrate rrezikun e gurëve në veshka, atherosclerosis dhe përmirësuar nivelin e kolesterolit.

Më poshtë është një menu i përafërt për ditë.

  • Mëngjesi: 150g djathë të ulët yndyrë vilë, gjysmë molle, tre vezë. Kjo shkon deri në 15 gram karbohidratet dhe yndyra, 40 g proteina dhe 345 kalorive.
  • Dreka: sallatë e domate dhe trangujve, i kalitur me vaj perimesh (1 lugë gjelle), 300 gram viçi ligët. Kjo - 15 g karbohidratet, 20 g yndyrë, 50 g proteina dhe 415 kalori.
  • Dreka: njëjtë si për drekë.
  • Darka: 250 g yndyrë gjizë dhe 5 vezë apo peshk. Vlera ushqyese - 10 g karbohidratet, 30 g yndyrë, 75 g proteina dhe 325 kalorive.