Mono-dietë


Mbipesha - një problem që shqetëson shumë njerëz. Dreaming hequr qafe paund shtesë, më doni të bëni atë sa më shpejt të jetë e mundur. Dhe në ndjekje të peshës ideale është zgjedhur mono-dietë që premton për të hequr qafe 3-5 kg ​​në javë. Çfarë është një mono-dietë?

Mono-dietë - një dietë të bazuar në përdorimin e një produkt të vetëm. Ka një shumëllojshmëri e mono-dietë. Më efikas mono-dietë e konsiderojnë këtë: mollë, shalqi, djathë, kefir, hikërror, oriz dhe madje edhe çokollatë dietë mono.

Zgjedhja ndonjë nga mono-dietë, ne duhet të kujtojmë se secili prej tyre me kohë kalon ajo bën më shumë dëm sesa mirë.

Pra rri në mono-dietë optimale jo më shumë se 3 ditë rresht, të paktën - 5-6 ditë. Dhe edhe më të mirë - një herë në javë ose dy për të organizuar të ashtuquajturat ditë agjërimi.

Çfarë është e dëmshme mono-dietë? Mjekët në mënyrë të arsyeshme të besojnë se të hahet i zgjatur i një produkti të vetëm ju keni një shans të vërtetë për të marrë një krevat në spital. Kërkesat për dietën e njeriut sugjeruar nga bilancin e saj në proteinave, yndyrave dhe karbohidratet. Dhe asnjë prej produktit në vetvete nuk mund të sigurojë atë ekuilibër dhe, në fund të fundit, të çojë në një shumëllojshmëri të problemeve shëndetësore.

Për shembull, oriz kontribuon në trashje e biliare dhe formimin e gurëve të tëmthit, reduktohet hemoglobinës në gjak dhe të shkaktojnë mangësi vitaminë.


Djathë për shkak të përmbajtjes së lartë të proteinave shkel metabolizmin e kalciumit në trup, duke çuar në anemi, reduktuar performancën mendore dhe fizike.

Kefir na privon nga karbohidratet, shkel zorrët. Rezultat i ndikimit negativ kefiric mono-dietë mund të jetë edhe diarre dhe kapsllëk.

Në jo proteinat molla, kjo shkakton probleme me sistemit endokrin dhe sistemit nervor qendror.

Shalqi plotësisht i lirë të majme, dhe kjo mund të shkaktojë një mangësi të vitaminave të tretshme në yndyrë në trup, përveç kësaj, shalqi mono-dietë ngadalëson rinovimin e qelizave.

Flokëkuq në sasi të mëdha, si të dëmshme, mund të shkaktojnë yellowing e lëkurës, e ashtuquajtura "hepatitit karotë".

Duke pasur parasysh mungesën e proteinave trupi fillon të shpenzojë saj indet e veta, muskujt, qelizat imune, mëlçisë. Dhe ulur sasinë e indeve të muskujve, ju jeni të privuar veten nga mundësia për të djegur yndyrë të tepërt - për yndyrë të mirë djegur gjatë aktivitetit fizik.

Bukuri gjithashtu vuajnë, sepse mungesa e vitaminave dhe mineraleve në mono-dietë ndikon në lëkurën, qimet dhe thonjtë.

Një tjetër dëm i mono-dietë, sapo ju të ndaluar atë, hedh peshë shpejt kthehet në nivelin e tij origjinale apo edhe më të larta. Shpjegimi është i thjeshtë: pas dietë ju ktheheni në dietën tuaj të zakonshme, e cila ju solli në trashje.

Regjimi mono-dietë nuk rindërtuar ushqimin tonë, ata vetëm të stimulojë shpëtoj të shpejtë të një paund disa.

Prandaj mono-dietë mund të jetë e dobishme vetëm nëse humbje peshe emergjente e nevojshme, për shembull, në prag të festës e cila, me gjithë shpirt vakt apo pas saj.

Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me peshë të tepërt, më mirë të zgjedhin këtë lloj të ushqimit, të cilat ju mund të ndiqni për jetën pa kompromentuar shëndetin. Vetëm atëherë mund të garantojë se lufta kundër trashje shkon në favorin tuaj.