Dietë macrobiotic


Koncepte të tilla si macrobiotics, ishte në ditët e Hipokratit. Megjithatë, në leksik e njeriut modern hyrë fjalën kohët e fundit, në sajë të një metode të re të humbjes së peshës, i quajtur Dietë macrobiotic . Baza e kësaj metode të luftimit të trashje mendohet se jetojnë në harmoni me natyrën dhe dietë të ekuilibruar të ekuilibruar është çelësi për shëndet të shkëlqyer dhe jetëgjatësi.

Bazat dietë macrobiotic

Parimet kryesore të përcaktuara në dietë macrobiotic, e formuar nën ndikimin e filozofisë kineze. Është thënë se një dietë macrobiotic është klasifikuar si metodat vegjetarian humbje peshe, si një vëmendje e veçantë i është kushtuar dietë të perimeve dhe drithërat.


Para se të hani, ajo duhet të trajtohet me avull.

Gatimit që duhet të bëhet duke përdorur sasinë minimale të vajit vegjetal. Një nga pikat dietë macrobiotic është që të konsumojnë perime cruciferous dhe produkte soje. Një nga atraksionet kryesore në këtë dietë merr supë.

Ndër produktet e ndaluara janë të përjashtuar nga dietë në dietë macrobiotic, ia vlen të përmendet mish, sheqer dhe produkte të qumështit. Fluid konsum është gjithashtu i kufizuar. Për drithërat përfshijnë grurë, mel, oriz kafe, thekër, bollgur. Fruta të freskëta janë të lejuar për të ngrënë turnips, selino, mustardë lë ri, lulelakër, brokoli, kungull.

Gjithashtu lejuar përdorimin e prodhimet e detit, të tilla si peshk të freskët, perime detit.

Cons dietë macrobiotic

Ulur në këtë dietë, është e nevojshme që të dini veten, trupi juaj nuk do të marrë sasinë e kërkuar të vitaminës B12, kalcium, proteina, magnez dhe hekur.

Sipas kritikëve të kësaj metode e humbje peshe, dietë macrobiotic sjell më shumë dëm sesa dobi. Sidomos kjo deklaratë vlen për gratë shtatzëna, lactating gratë.

Nëse kufizuar futje fluide në njerëzit mund të ndodhë dehidratim. Përparësia kryesore e përdorimit të këtij dietë është arritur për shkak se ushqimet yndyrore të reduktuar në masë të madhe dhe rrit sasinë totale të fibrave, e cila hyn në ushqim.