E gjelbër Ushqimi


Dietë e gjelbër shpikur dhe e bëri nutritionists shumë të njohura amerikane. Parimi bazë i të ushqyerit në këtë dietë, siç thuhet në emërtimin e saj - hani fruta dhe perime e gjelbër. Sipas krijuesit dietë e gjelbër - humbje peshe është për shkak të të ashtuquajturave kalori negative. Se ky ushqim në tretje kërkon përpjekje të konsiderueshme dhe të gjithë trupin, kështu që ai shpenzon më shumë kalori në përpunimin e ushqimit se sa ajo përmban. Është kjo dietë pohim e gjelbër dhe u bë aq popullor dhe të dashur në mbarë vendin.

Por mjekët tanë shpjegojnë këtë deklaratë, unë pothuajse i vërtetë.

Dhe efekt është duke u shpëtoj paund shtesë është për shkak të faktit se ushqim e gjelbër kryesisht nekrahmalnye, kalori të ulët, të ulët, dhe kështu përmban një sasi të madhe të fibra.

Dietë me dietë të gjelbër duhet të përbëhet kryesisht nga frutat e mëposhtme dhe perime - mollë jeshile, trangujve, speca jeshile, kungull i njomë, kivi, marule, majdanoz, kopër, spinaq, qepë, asparagus, lakër etj / p

Është gjithashtu e mundur që të përdorin sasi të vogla të vezëve, peshk, ushqim deti, mish pule, soje dhe bishtajore. Kjo është, ushqime të pasura me proteina dhe acide yndyrore esenciale.


Menu mostër për ditën:

 • Mëngjesi përfshin një filxhan çaj të gjelbër, 100 gram djathë të ulët yndyrë vilë apo kos ose një vezë dhe mollë, kivi dhe rrush të zgjedhur.
 • Dreka duhet të jetë sallatë i tyre i perimeve të freskëta të gjelbra, i ndrequr me vaj ulliri. Kripërat e përdorimit në një minimum. Herbs Alternate dhe perimet në një sallatë.
 • Drekë. Për drekë, hani 200 gram gjirit të zier pule ose peshk të zier. Sallatë me perime të gjelbra.
 • Nga 1, 4, 7 dhe 9 ditë për drekë re kungull steamed me onions gjelbër dhe kopër.
 • Mesditë. Në drekë ju mund të përgatisë një sallatë me perime, fruta apo ëmbëlsirë, me fruta të ndryshme me salcë të ulët-yndyrë kos.

 • Darkë. Për darkë të përgatitur kungull i njomë steamed.
 • Nga 1, 4, 7 dhe 9 ditë e 200 gram e gjirit të zier pule ose peshk të zier.

  Sallatë me perime të gjelbra.

 • Në natën ju mund të pini një gotë të ulët-yndyrë kos.
 • Kohëzgjatja e kësaj dietë - 10 ditë. I tërë ushqimi duhet të pranojë grimcuar 5-6 herë.

  Në qoftë se ju ndiheni të uritur në mes të ngrënies, ju mund të hani mollë, kivi dhe rrush.

  Gjithashtu të përpiqet për të pirë çaj jeshil sa më shumë sepse ajo përshpejton metabolizmin, të përkryer ndan yndyrna dhe pastron nga toksina.

  Kjo dietë, edhe pse shpikur nga amerikanët, por, megjithatë, është shumë e përshtatshme për trupin rus.

  Që sipas shumta dijetarëve studimeve ushqim i përsosur për njerëzit - një ushqim të përgatitur nga produktet e rritur në rajonin e saj klimatike të banimit. Dhe pothuajse i tërë territori i Rusisë është në rritje të gjelbër perime - marule, prej trangujve, mollë, kopër, majdanoz dhe kungull i njomë.

  Dietë e gjelbër jo vetëm që do t'ju ndihmojë ju të humbni peshë, por i ngopur plotësisht me vitamina dhe elementët gjurmë.

  Green, sipas psikologëve - ngjyra e shëndetit dhe një qëndrim pozitiv. Ky është një tjetër argument në favor të dietë gjelbër. Është kaq e bukur për të shijuar jetën, kanë një qëndrim të mirë dhe të gëzojnë emocione të këndshme gjatë gjithë ditës.