Dietë kullimit


Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë efektive për të humbur rreth 4 kg peshë të tepërt, pa shkaktuar ndonjë dëm për shëndetin e tyre, atëherë zgjedhja juaj duhet të jetë dietë kullimit . Në luftën kundër trashje, humbje peshe, kjo metodë ndihmon për të hequr ujit të tepërt nga trupi. Kërkesa kryesore është për të reduktuar kullimit futje dietë me kalori, dhe reduktimin e futje kripë.

Vetëm të thonë se kjo metodë nuk është e lejuar për njerëzit me probleme të zemrës që vuajnë nga diabeti apo çrregullimeve të ndryshme gastrointestinale.

Kur dietë kullimit nga rregulla të caktuara që duhet të kryhen gjatë kohës së luftës me depozitat yndyrore.

Në mesin e këtyre rregullave janë me vlerë të përmendet:

- Gjatë ditës duhet të organizohen pesë vakte
- Nuk duhet të jetë një mungesë të plotë të kripës, sepse menu duhet të përjashtohen ato produkte që përmbajnë atë,
- Vakt e fundit rekomandohet deri në 19 orë,
- Të gjitha produktet janë të lejuara steamed ose rosto
- Për një herë pjesët e peshës duhet të jetë jo më shumë se 300 gr.
- Ju nuk mund të kufizojnë sasinë e lëngjeve të konsumuar gjatë ditës. Normë është 2-2,5 litra në ditë.

Menu mostër dietë kullimit


Më parë humbje të peshës ditë në çdo kohë të dhënë 5 domate dhe trangujve sa më shumë. Në 07:00 duhet të pini një gotë ujë.

Në orën 8 tashmë nevojë për të pirë ujë limoni. Një orë duhet të hani 1 domate dhe kastravec. Pastaj çdo orë duhet të hani një perime, me rotacion domate dhe trangujve. Gjatë ditës duhet të pini të paktën dy litra ujë. Në 13:30 - një gotë me ujë limoni. Pas 18 orë duhet të merret supë qetësues.

Mëngjesi nesërmen do të fillojë me një vezë të ziera dhe kastravec gjysmave. Në drekë do të jetë e dardhë e vështirë. Dreka do të përbëhet nga 200 gram. gatuar pule, marule dhe zarzavate, i kalitur me dy teaspoons e vaj ulliri. Gjatë poludenka mund të hani një portokall ose një grejpfrut.

Darka do të jetë 250 gram. sallatë me perime.

Në ditën e tretë të jetë gjysmë një paketë e djathë të ulët yndyrë, mollë 0,5. Në drekë, do të ketë një mollë të ngurta të gjelbër. Dreka do të jetë e njëjtë si në ditën e dytë të dietës kullimit. Në drekë do dardhë. Mbrëmje menu do të përbëhet nga 250 gram. sallatë me hikërror zier. Dietë katërt ditë konsiderohet shkarkim. Si do të pini dy litra kos me pak yndyrë, i cili gjatë ditës duhet të hahet me një lugë.

Me kalimin e kohës ju mund të hani jo më shumë se 250 gramë. Ju gjithashtu duhet të pini 1,5 litra ujë.

Ditë Mëngjesi i pestë do të përfshijnë një pulë vezë të ziera dhe një gjysmë kastravec. Në drekë lejohet për të ngrënë një dardhë të vështira.

Menu drekë është e njëjtë si më parë. Në drekë ju mund të hani një dardhë apo një karotë. Darka do të përbëhet nga sallatë perimesh.

Dita finale ushqim mëngjes dietë kullimit do të përbëhet nga gjysmë një paketë të ulët-yndyrë djathë vilë me herbs. Gjatë drekës ju mund të hani mollë të ngurta të gjelbër. Dreka do të përbëhet nga 200 gram. gatuar pule, marule dhe zarzavate me 2 lugë vaj ulliri. Pesha e të gjitha pjesëve duhet të jetë jo më shumë se 250 gram. Në drekë do dardhë. Në mbrëmje duhet të hani 250 gram. sallatë perimesh.