Dritat Ushqimi


Kohët e fundit, dietë përhapur i quajtur "semafor". Kjo dietë është e bazuar në përdorimin e produkteve të veçanta të ngjyrave të ndryshme.

Në produktet dietë janë vetëm tri ngjyra - të gjelbër, të verdhë dhe të kuqe.

Ndër produktet janë të verdhë janë: patate, speca të verdhë, banane, agrume, hurmë, vezë të fërguara.

Produktet e gjelbra përfshijnë të gjitha llojet e marule, bimëve (kopër, majdanoz, cilantro, qepë jeshile), kastravecat, lakër, bishtaja dhe bizele, mollë, gooseberries, kivi, rrush.

Produktet janë domate të kuqe, karrota, panxhar, raspberries, qershi, luleshtrydhe, shegë, peshk, salmon, karkalec, karavidhe.

Për të ndjekur këtë dietë mund të jetë një kohë mjaft të gjatë, që nga zgjedhja e produkteve dhe metodave të pranueshme për përgatitjen e tyre shumë të pasur. Vetëm mos harroni se ju keni zgjedhur dietën si një mënyrë për të humbur peshë, kështu që të përpiqet për të shmangur kalori, yndyra dhe ushqime të skuqura, ëmbëlsirat.

Një javë qëndrimi në trafik dritat dietë mund të humbni rreth 1-2 £.

Gjatë dietë duhet të përjashtojë kripë dhe sheqer. Çdo ditë duhet të pini 1,5-2 litra lëng.

Ju pini kafe, çaj të zi dhe të gjelbër, dhe lëng, mundësisht të freskëta. Nëse ju vendosni për të pirë perime ose lëng frutash, mos harroni se ngjyra duhet të përputhen me ngjyrën e lëngut të ditës.


Lëng mund të jenë të përgatitur si një produkt dhe disa. Ju mund përzierje fruta me perime, shtoni manaferrat. Gjëja kryesore - për të vëzhguar ngjyra.

Rregulli bazë i dietë - mënyrë rigoroze të ndjekur sekuencat e ngjyrave. Sekuenca e trafikut dritat ngjyra të ndryshme - të verdhë, e gjelbër, e kuqe.

Duke filluar një dietë e "ditës së verdhë". Menu mostër për ditën:

 • Mëngjesi - Çaj ose kafe ?? gjysmë grejpfrut të verdhë, 1-2 feta buke me gjalpë dhe mjaltë.
 • Drekë - peshk pjekur me oriz, skuqur mushrooms në gjalpë, lëng kajsi.
 • Darka - pule i pjekur në skarë me okorochek mel qull, sallatë konservuar misri me shtimin e arra pishe, mollë.

 • Në mes të ngrënies ju mund të hani një bar granola me, por ju nuk duhet të admirojnë ato.

  Ju mund të zëvendësojnë drithërat makarona dhe patate.

  Pas verdhë është "dita e gjelbër". Menu mostër për ditën:

 • Mëngjesi - ?? çaj ose kafe, rrush e gjelbër, një copë djathë, fishekzjarr.
 • Dreka - sallatë thjerrëz me gjalpë, asparagus gjelbër, kivi.
 • Darka - pres derri me brokoli, sallatë me kungull i njomë dhe djathë.
 • Në mes të ngrënies ju mund të pini koktej me nenexhik kastravec dhe lëng frutash me mollë jeshile.

  I tretë është "Dita e Kuq". Menu mostër për ditën:

 • Mëngjesi - ?? çaj ose kafe, luleshtrydhe, disa pjesë të mishit të tymosur.
 • Dreka - domate e pjekur, sallatë panxhar, një gotë verë të kuqe.
 • Darka - një merak e domate, patëllxhanë dhe speca, ton i pjekur në skarë, lëng vishnje.
 • Në mes të ngrënies ju mund të pini një gotë me lëng domate.

  Është vënë re se në semafor dietë ndihmon të zgjedhur posaçërisht enët të njëjtën ngjyrë si ditën e tanishme. Ju gjithashtu mund të vini deri në mbulesë tavoline dhe napkins të njëjtën ngjyrë.

  Për shembull, i pjekur në skarë okorochek shumë i shijshëm për të parë në pjatë të verdhë të ndritshme. Preferojnë pjata të vogla për të përmbajtur vetëm një pjesë e saj të vogël të ushqimit.

  Dhe nuk ka aditivëve!

  Nevoja Totale 3 grupe. Më të mirë të blerë grupe të ngjyra të ndritshme lëng. Ajo jo vetëm që duket e mrekullueshme, por të përkryer uplifting.

  Pas një humor të mirë - një çelës të domosdoshëm për sukses në çdo dietë.