Ushqimi prytykina


Të gjithë ne, njerëzit që duan të humbin peshë, mund të ndahen në dy grupe:

 • 1. Njerëzit të cilët janë të gatshëm të durojnë kufizime të ashpra dhe në këtë mënyrë të shpejt të humbasin ato paund shtesë.
 • 2. Njerëzit të cilët janë të gatshëm për të humbur peshë, jo shumë të shpejtë, nuk përpiqet për rezultate të menjëhershme dhe ende hani relativisht normalisht.
 • Një nga dietat më të famshme dhe popullore të dizajnuara për grupin e parë - një Prytykina dietë. Ajo është e bazuar - është konsumi më i ulët i mundshëm i yndyrë (jo më shumë se 10 gram në ditë) dhe përmbajtjen bruto me kalori e 1000 kcal.

  Krijuesi i tij - Nathan Prytykina, themelues i famshëm botëror qendër Pritykinskoho jetëgjatësi në Kaliforni.

  Dietë e tij - një program i veçantë i ushqim të shëndetshëm, i publikuar së pari në vitin 1979. Por në 1991, i biri i tij Robert Prytykina përmes hulumtimeve babai i tij botoi një libër me titull "Metoda Prytykina -. Fitoren mbi trashje" Dhe që këtë dietë të ulët në yndyrë dhe e pasur me karbohidrate është përdorur gjerësisht në mbarë botën.

  Nëse ju dëshironi të humbni peshë të shpejtë, dietë Prytykina të vërtetë e ndihmon për të bërë atë. Duke përdorur këtë metodë, ju keni për të numëruar, kalorive të përdorura, duke pasur parasysh se numri maksimal në ditë nuk duhet të kalojë 1000.

 • Ushqime të lejuara - patate, perime, fruta, mish ligët dhe peshku.


 • Rreptësisht e ndaluar - sheqer, mjaltë, kripë, çaj, kafe dhe alkool.
 • Kohëzgjatja Prytykina dietë - disa ditë. Shpesh ajo është përfunduar ju zgjidhni për veten tuaj, në varësi të gjendjes së tyre fizike dhe shëndetin. Periudha maksimale e mundshme e përdorimit të saj - 1 javë.

  Por vështirësia kryesore që lind shpesh me gratë që përdoren këtë dietë për veten është për të ndaluar. Që të humbur paund shtesë është shumë e shpejtë, dhe ata kërkojnë për të arritur rezultate më efektive. Por në të njëjtën kohë, përdorimi afatgjatë i dietë mund të ndikojë në shëndetin. Kjo është arsyeja pse sa më shpejt që ju të vini re se ka humbur tashmë një paund disa, do të përpiqen për të ndaluar dhe nuk ha kështu disa ditë për të humbur peshë edhe më shumë dhe pastaj të blerë një fustan i mrekullueshëm që beckons ju për një kohë të gjatë në vitrinën e një dyqani aty pranë, i ndërgjegjshëm e Russian fjalë e urtë - "Më mirë - armik i mirë."

  Nëse ju ende i doni të heqin qafe e një paund disa mbipeshë, ajo është e mirë për të përsëritur atë pas 2 muajsh.

  Vlerësohet menu përditshme:

 • Mëngjesi: patate (e pjekur apo i zier), një copë peshk, fruta të freskëta dhe lëng.
 • Dreka: Patate të pjekur i mbushur me spinaq dhe djathë skremuar, brokoli, sallatë patate me chickpeas, uthull salcë, sallatë jeshile, fruta të freskëta.
 • Darka: Bruschetta me diell tharë domate dhe kaperi, merak perime, skuqur pa vaj në një tigan me një shtresë të veçantë, marule, pjeshkë në verë.
 • Pirja e: ujë, qumësht i skremuar, lëng.
 • Çdo produktet me një përmbajtje të lartë të karbohidrateve - duhet të jetë gjithmonë ju në tavolinë kur të aplikoni Prytykina dietë.

  Karbohidratet japin energji trupit tonë dhe ndihmon të djeg yndyrë shtesë.

  Në thelb kjo dietë - pothuajse tërësisht vegjetarian. Vetëm produktet e lejuara të kafshëve - qumësht i ulët në yndyrë, të tilla si të ulët-yndyrë djathë, kos, bardhë veze.

  Nëse ju nuk jeni duke përdorur për të hahet vegjetarian, hera e parë që ky ushqim mund të duket pa shije. Por pas disa ditëve ju do të mësojnë se si të gatuaj dhe ndoshta të dalë me një shumë të recetave origjinale dhe të shijshme që në mënyrë të konsiderueshme të diversifikuar dietën tuaj.