Ushqimi për cholecystitis


Sëmundjet të tilla si cholecystitis është inflamacion i fshikëz e tëmthit. Varet shumë problemin e mungesave të ushqimit dhe vete produktet, të cilat përfshijnë fibra vegjetale të pranishëm. Gjithashtu një ndikim të drejtpërdrejtë në shfaqjen e cholecystitis ofron një mënyrë jetese ulur, mungesa e aktivitetit fizik. E gjithë kjo çon në faktin se ka stanjacion i biliare. Më tej ajo mund të shprehet në procesin inflamator.

Në trajtimin e këtij problemi, përveç barnave të përdorura shpesh një metodë e humbjes së peshës. Ushqimi për cholecystitis për qëllim normalizimin proceset që ndodhin në fshikëz e tëmthit.

Në një kohë kur ushqimi është gjetur në stomak, vrer fshikëz fillon për të prodhuar biliare, e cila është e nevojshme për tretje.

Pushim i madh në dietë të çon në faktin se bile fillon të ngecë në vend. Kjo çon në gurë tëmthit dhe procesin inflamator. Baza e dietë për cholecystitis është zakonisht ku hani gjatë ditës duhet të jetë 4-6 herë, duke kryer këtë proces në mënyrë rigoroze orë të caktuara. Kjo do të normalizohen prodhimin e biliare. Është e rekomanduar për të ngrënë pak, por në të njëjtën kohë.

Për funksionimin normal dietë tëmthit duhet të jetë i pranishëm bimore dhe shtazore proteinat.


Proteina perime është pjesë e manaferrat, fruta, perime, bukë. Proteina të kafshëve është i pranishëm në mish ulët-yndyrë, shpezë, vezë, produkte qumështi.

Brenda një jave është e rekomanduar për të ngrënë 3 deri në 4 vezë që janë gatuar të ziera ose të fërguara vezë të bëra në formë. Nëse keni gjetur cholecystitis kronike, në këtë rast, ju mund vetëm manaferrat proteina bimore dhe frutat e ëmbël

Lista e produkteve të ndaluara me cholecystitis

Dieters me cholecystitis, duhet të përjashtohet tërësisht nga kërpudha dietë, spinaq, fasule, bishtajore, kalë dori. Nëse keni gastrit, ju duhet të refuzojë rrepka përdorimit, qepë, hudhër.

Nga dietë duhet të eliminojë plotësisht pulave yndyrë, mish qengji, mish derri. Nëse një person vuan nga cholecystitis, trashje shënuar gjithashtu, duhet të reduktojë konsumin e ushqimeve që janë të pasura me karbohidratet.

Kjo kategori përfshin miell dhe drithëra. Është e ndaluar për të përdorur për cholecystitis tymosur produkteve, turshi, çokollatë, ushqim të konservuar, peshk yndyror, supë fortifikuar. Supave gjë më të mirë për të bërë të qumështit apo vegjetarian. Nga suxhuk është mirë të heqë dorë plotësisht.

Lista e ushqimeve të lejuara me cholecystitis

Lejohen gjatë kësaj metode të humbjes së peshës të hani patate, kungull, prej trangujve, karrota, domate, lakër, rrepa.

Këto perime përmbajnë shumë fibra, e cila ndihmon të shpëtoj trupin e kolesterolit.

Perime të mira kuzhinier në një sallatë, tucking ato me vaj perimesh për të rritur efektin choleretic. Çfarë është vaj nuk e humbasin pronat e tyre, ajo nuk duhet të jetë i nxehtë. Sa për gjalpë, është e mundur për një ditë jo më shumë se 20 gram. Përndryshe, një krem ​​pak dhe salcë kosi.

Konsumi i sheqerit gjatë ditës duhet të reduktohet në 50 gram. Norma ditore e kripës duhet të jetë jo më shumë se 10 gram. Ajo është e mirë në qoftë se ushqimi do të jetë i zier apo i gatuar si një çift ??. Ndonjëherë ju mund të bëni enët pjekur.

Sa për ushqim skuqur, ajo duhet të përjashtohet tërësisht nga dietë.

Vlerësohet menu përditshme dietë për cholecystitis

Në mëngjes është e djathë me salcë kosi dhe lëng molle. Dreka do të përfshijë dy bukuroshe. Si për menu darkë, ajo do të përbëhet nga supë me oriz dhe domate, bytochkiv pule, patate të ziera, domate, i mbushur me mollë dhe çaj. Kur mund poludenka lëng frutash dhe kungull në salcë perimesh. Darka do të jetë roll patate me karrota, kastravec dhe të thata komposto frutash.