Ushqimi për përdhes


Përdhes është një sëmundje e përbashkët që ndodh jo vetëm për shkak të predispozicion gjenetik, por nën zakone të caktuara të hahet. Ajo respektimi i dietë e duhur ndihmon në trajtimin e sëmundjes dhe parandalimin e kësaj sëmundjeje. Kështu, ndër shkaqet e përdhes Vlen të përmendet depozitimin metabolike të kripërave acidit urinës në tendons, nyjeve dhe indet e tjera.

Në shumicën e rasteve, këto kristale të fillojnë të grumbullohen në nyjet e gishtin e madh. Kjo çon në faktin se një person ka këmbët gjë e shëmtuar, ka dhimbje të forta. Në të ardhmen, kjo mund të çojë në përçarje të lëvizshmërisë së gishtave.

Ushqimi për përdhes përfshin minimizuar këto ushqime, të cilat përmbajnë sasi të larta të purines dhe substancave të tjera të dëmshme. Këto elemente përfshijnë acide të ngopura yndyrore, yndyrna tretshëm. Gjatë gjithë duhet të jetë një ekuilibër.

Një person që vuajnë nga përdhes duhet të jenë të përgatitur për faktin se gjatë ditës ai do të ketë pesë vakte. Një herë në javë duhet të organizoni ditë agjërimi. Ushqimet Menu për ato ditë do të përbëhet nga produktet e qumështit, frutave dhe perimeve.

Duke pije të rekomanduara për përdhes, i atribuohet, çaj të dobët, qumësht, decoctions e bimëve, komposto frutash të thata, pije frutash kokrra të kuqe pa sheqer, ujë mineral alkaline.


Gjatë ditës ju duhet të pini deri në 2,5 litra lëng. Nga dietë për të përjashtuar sheqer.

Në përdhes mund të hani këto ushqime: domate, tranguj, qepë, patate, karrota, panxhar. Gjithashtu lejohet fruta. Më të mirë për të ngrënë fruta agrume. Kategoria e produkteve të tjera të autorizuara të përfshijnë fruta, varieteteve të ulët-yndyrë djathrave, vezë, karkaleca, qumësht, djathë, gjalpë, pastë të shijshme, arra, drithëra vakt, mjaltë.

Në një dietë për përdhes duhet të kufizojë futje kripë, salcice, kërpudha, salcice, proshutë, turshi, fasule, peshk, mish i gatuar. Peshku dhe mishi mund të hahet vetëm 2-3 herë në javë.

Përveç kësaj, ju duhet të kufizojnë përdorimin e selino, lulelakër, radishes, kalë dori, spinaq.

Ndalohet plotësisht mish i pjekur në skarë, mish organeve, mish të tymosur, çokollatë, peshk dhe mish, seasonings, çaj të fortë të zezë, kafe, alkool, sheqer.

Siç e dini, dietë përdhes është drejtimi vegjetarian. Ushqimi i duhur është e kombinuar me ushtrim të moderuar. Pra, për të parandaluar depozitat kripë duhet të jepet mundësia për të lëvizur nyjeve. Në rastin e kequshqyerjes mund të ndodhë përkeqësimin.