Ushqimi pyelonephritis


Sëmundje të rënda inflamatore që ndikon në sistemin urinar të trupit quhet pyelonephritis . Ky problem është shkaktuar kryesisht nga një plagë e indeve të veshkave dhe inflamacion të pelvisit. Sipas njerëzve të cilët janë përballur këtë sëmundje përmes dietës pielonefrit nuk mund vetëm të përmirësojë shëndetin e një personi, por edhe për intensifikimin e procesit të restaurimit.

Patogjene të tilla një sëmundje e rëndë infeksione të tilla mund të veprojë si Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, mykoplazmat, Chlamydia, E. coli. Deri më sot lirua pielonefrit të vetme dhe bilateral. Forma kryesore e sëmundjes është i shoqëruar nga vetëm një lezione në veshka.

Nëse ju nuk e marrin masat e nevojshme për trajtimin e inflamacionit dhe mund të shkojnë në veshka dytë.

Gjithashtu dakord për të siguruar pielonefrit lart dhe hematogjene. Forma e parë e sëmundjes në mesin e grave. Prekursorët e problemit mund të veprojë cystitis ose uretritin. Sa për pielonefrit hematogjene, infeksioni me anë të gjakut hyn veshkat. Shkaku i sëmundjes mund të jetë abrasions, karies, bronkit.

u shfaq për herë të parë të quajtur pyelonephritis akute. Simptomet kryesore të kësaj forme të sëmundjes duhet të përfshijnë dobësi, dhimbje në veshka, urinim i shpeshtë, të shoqëruar nga dhimbje të pakëndshme.


Pyelonephritis kronik është pasojë e formës shëruar dobët akute të sëmundjes.

Ushqimi për pielonefrit akut

Në qoftë se ju mori e problemit, në ditët e para të dietës përjashton ushqime të kripura, pikante dhe të skuqura. Futje e përditshme lëngu duhet të rritet në dy litra. Gjatë akute të sëmundjes duhet të hani shumë fruta dhe perime.

Gjithashtu, ushqimi në këtë dietë duhet të përfshijnë një shumëllojshmëri të pijeve të frutave, lëngje, TEAS dhe TEAS bimor.

Nëse një person trajtohet në spital, ai caktohet numri dietë 7, e cila përbëhet nga enët perime dhe produkteve të qumështit.

Ushqimi pyelonephritis kronike

Me të tillë një person i diagnozës me kalimin e kohës është subjekt i menu të caktuar të ushqimit, i cili nuk lejon ri-përkeqësimin. Në këtë lloj dietë do të ndjekin kufijtë mjaft të rrepta. Kështu, në dietën e përditshme duhet të jetë 90-100 gram. proteina, 450 gram. karbohidratet, 90 gram. yndyrë, 8 gram. kripë, 2 litra. lëngshme. Vlera energjetike e ushqimit duhet të jetë jo më shumë se 3.200 kalorive.

Menu mund të përmbajnë produkte ushqimore të tilla si perime dhe fruta, llojet ulët-yndyrë të peshkut dhe mish, bukë bajate kafe, produkte qumështi, perime, vaj luledielli, majdanoz, hudhër, qepë.

Është e ndaluar për të ngrënë mish, supë peshku, miell dhe ushqime të ëmbla, erëza, ushqim erëza, reçel, reçel, mjaltë. Në trajtimin e kësaj sëmundje duhet të kryejnë monitorimi i vazhdueshëm nephrologist mjek.