Dietë për kolesterol të lartë


Kolesteroli është substancë zhyrorastvorymoe që është gjetur në të gjitha indet e trupit. Substanca është dorëzuar me ushqim dhe është një nga produktet e metabolizmit. Kolesteroli mund të gjenden në produkte shtazore të tilla si qumësht, peshk, vezë dhe mish.

Shumica e substancës gjetur në yolks vezë dhe të mëlçisë. Rritja e kolesterolit mund të çojë në probleme të tilla si sëmundje kardiovaskulare, arteriosklerozës dhe cholelithiasis. Për të shmangur ndonjë nga këto probleme duhet të ndiqet dietë protyholesterynovi.

Rregulli bazë dietë për kolesterol të lartë tingëllon kështu që për të shmangur kolesterolin e ushqimit dhe ngopur yndyrë.

Me këtë metodë, ushqim në dietë duhet të zvogëlojë numrin e përgjithshëm të yndyrave shtazore. Është e rekomanduar për të reduktuar pjesë të mishit për njëqind gram. Është e këshillueshme për të ngrënë mish ligët dhe hiqni lëkurën nga pule.

A nuk abuzojnë me majonezë, salcë kosi dhe gjalpë yndyrë. Fried zëvendësim më i mirë i gatuar. Nutritionists këshillojnë për të përdorur dietë që përfshin përmbajtje të lartë fibër. Shuma ditore e yndyrës duhet të jetë më pak se 20 për qind e numrit të përgjithshëm të kalorive të përdorura.

Fiber është në gjendje të thithin kolesterolin, e cila fillon në më pak të zhytur në traktin gastrointestinal.


Besohet se shumë mirë të zvogëlojë kolesterolit hudhër dhe qepë. Gjithashtu, ky grup duhet të përfshijnë rrushin, avocados, panxhar.

Ushqimi për kolesterolit të lartë është një sistemit të energjisë projektuar posaçërisht, e cila duhet të ndiqet gjatë gjithë jetës. Ajo duhet të braktisë yndyrna të ngopura, duke zëvendësuar ato me luledielli ose vaj ulliri.

Sa për sallatë, atëherë të mirën e tyre për të mbushur me vaj ulliri, duke shtuar lëng limoni. Niveli i kolesterolit të keq mund të zvogëlojë acide yndyrore polyunsaturated omega-3 që gjendet në peshk me vaj. Këto artikuj janë gjithashtu në gjendje për të normalizuar metabolizmin yndyrë.

Duke folur e marrjes të ushqimit në dietë me kolesterol ngritur, ushqimi duhet të konsumohen në pjesë të vogla çdo 3-4 orë. Nuk do të ketë tre vakte dhe rreth 2 snacks.

Shuma totale e kolesterolit në gjak, mund të reduktohet përmes një shumëllojshmëri të pasura me vitamina, ushqyesve dhe minerale. Vlen të përmendet vitamina të grupit B, selen, zink, krom, kalcium, L-carnitine, pantetin. Të gjitha këto rregulla së bashku me zbatimin e ushtrimeve të ndryshme fizike të ju ndihmojë për të luftuar kolesterolit të lartë.