Ushqimi për pancreatitis


Pankreatitit - një sëmundje inflamatore e pankreasit. Ka dy format e sëmundjes - akute dhe kronike. Pancreatitis akute manifestohet me dhimbje të forta në bark, të cilat janë herpes karakter, të vjella, dobësi të rënda. Kjo patologji kirurgjikale që kërkon hospitalizimin e menjëhershme.

Në pancreatitis akute apo acarimit të urisë kronike treguar për 2-3 ditët e para. Fakti se ushqimi shkakton pankreasit në punë, sepse shumica e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit të prodhuar në këtë organ. Dhe kur ajo kishte nevojë inflamacion të qetë. Çdo ushqim është vetëm forcimin dhimbje.

Përveç kësaj, oreks në këtë rast është zakonisht mungon.

Numri kronike pancreatitis i enzimeve të reduktuara në përputhje me rrethanat përkeqësuar tretje. Simptomat sekretor dështimit - dhe seriozitetit të dhimbjeve të barkut të hapur pasi të hahet, fryrje e tepruar, diarre. Detyra e të ushqyerit klinike në këtë sëmundje është që të zvogëlojë barrën mbi pankreas.

Rregullat themelore të dietës në pancreatitis


Sipas klasifikimit të miratuar në dietat dietologji, ushqim korrespondon me dietë pancreatitis 5p. Kjo dietë përfshin ushqim të butë - kimikisht, termikisht dhe mekanikisht. Kjo do të thotë, së pari, se duhet të përjashtohet skuqur, me aromë, i tymosur dhe ushqime yndyrore.

Së dyti, ushqimi nuk duhet të jetë e nxehtë apo të ftohtë. Së fundi, ushqimi nuk duhet të jetë i përafërt dhe përmbajnë shumë fibra dietetike.

Shmangni perime të papërpunuara dhe fruta në numër të madh, drithëra me krunde, mish trashë fijor. Për shembull, rekomandohet një burgers çift, sufiste peshk, perime, patate pure, perime të ziera, supave pureed.

Ndalohet rreptësisht bukë të freskët thekre dhe buns, përparësi duhet t'i jepet bukë djeshme të bardhë. Përveç kësaj, ushqimi duhet të jetë i pjesshëm, 5-6 herë në ditë, hani vakte të vogla duhet.

Për të rivendosur një pankreasit dëmtuar dhe sintezën e enzimeve të nevojshme proteina.

Prandaj, dietë duhet të përfshijë një numër të mjaftueshëm të mishit (shpezë të preferuar, lepuri, viçi ligët), peshk, produkte qumështi, djathi. Nga qumështi duhet të braktiset.

Yndyrna janë të tretet me vështirësi pancreatitis. Yndyrore dhe ushqime të skuqura mund të shkaktojë përkeqësim. Prandaj ajo është e rekomanduar për të shmangur yndyrna shtazore dhe preferojnë burime bimore (vaj ulliri dhe luledielli, arra, avocados). Ne shpresojmë që këto rregulla të thjeshta do t'ju ndihmojë gjatë dietë për pancreatitis .

Sinqerisht, mjek diete Natalia