Ushqimi për giardiasis


Në rast se trupi i njeriut është i prekur ljamblii që konsiderohen protozoa parazitare, diagnostikua giardiasis . Problemi kryesor i kësaj sëmundjeje është se ajo është shumë e vështirë për të zbuluar. Për shumë njerëz, sëmundja ndodh pa asnjë simptomë, i shoqëruar vetëm bloating dhe diarre. Këto simptoma janë ngatërruar shpesh me giardiasis ushqim i zakonshëm helmimit. Megjithatë, giardia, një herë në trup, ajo mund të shkaktojë dëme të pariparueshme.

Para së gjithash dëmit shkaktuar mukozën e zorrëve të vogla. Për trajtimin e kësaj sëmundjeje duke përdorur një qasje të integruar që përfshin vlerë dietë të përmendet Giardiasis.

Giardiasis në fëmijët dhe Ushqimi


Në rast se infeksioni ka ndodhur mitur nga nëna, dhënia e gjirit duhet të ndalet dhe të fillojë transferimin gradual në qumësht artificial fëmijës. Ushqimi për giardiasis te fëmijët është konsideruar të jetë më komplekse se sa tek të rriturit. Një nga reagimet tipike të trupit të fëmijës për të goditur parazitët kjo është shfaqja e alergjive, të shprehur në formën e skuqjen e lëkurës.

Alergeneve mund të shërbejë për një numër të madh të manave dhe fruta. Më e sigurt është dardha vështirë unsweetened dhe mollë jeshile varieteteve të gjelbër. Për një ndryshim të dietë, këto fruta mund të kombinohet me produkte të tjera, krijimin e të gjitha llojet e pjatave.

Po, salcë molle shkon e madhe që ju mund të shërbejë me djathë. Sa për dardha, ata gëzonin me shpezë.

Këto dy komponente janë marrë sallata të shkëlqyera që mund të ushqejnë një giardiasis pacientit fëmijë. Plotësisht vijon nga ushqimit të fëmijës për të përjashtuar fara, arra. Ajo është e mirë që të përdorni vaj ulliri dhe misri. Perimet kostum të gjelbër, i pangjyrë dhe i freskët.

Fruta dhe perime të kuqe janë të lejuar për të ngrënë vetëm nëse nuk ka skuqje të lëkurës. Mjeku më dietë parashikon një listë të produkteve të pranueshme.

Dietë Giardiasis në të rriturit

Nëse keni qenë në gjendje për të identifikuar problemin, e parë e dietës duhet të përjashtojë të gjitha karbohidratet të thjeshta dhe alkool.

Ndalohet jo vetëm alkool, por edhe të thata fruta, mjaltë, ndonjë ëmbëlsirat dhe pasta.

Giardiasis duhet të hani drithëra ashpra të bëra nga oriz, mel, miell hikërror, fruta pa sheqer, të cilat përfshijnë përmban sasi të mëdha të pektin.

Në kohën e trajtimit është e rekomanduar për të eliminuar nga panxhar dietë, karrota, lakër. Plotësisht produkte të padëmshme konsideruar peshk, mish ligët, pule. Përparësi duhet t'i jepet ushqyese zier, enët pjekur. Menu duhet të marrë pjesë kos dhe djathë.

Këto produkte qumështi të ndihmojë në luftimin e dysbiosis. Para se të ulen në një dietë, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun.