Ushqimi për gastrit


Qëllimi kryesor i të ushqyerit klinike një rëndim i gastrit - Minimize acarim të mukozës përflakur ushqimit pranuar. Në ditën e parë të acarimit të gastritit është e rekomanduar që të përmbahen nga të hahet në të gjitha. Ju mund vetëm të pijshëm të ngrohtë - ujë, çaj i dobët bimor, fruta. Në pelte ditën e dytë të shtuar, qull pure, supave mukoze. Ushqimi duhet të jetë i pjesshëm.

Duhet të hani ushqime të vogla por shpesh, duke shmangur intervalet uritur mbi 4:00. Kjo mënyrë do të zvogëlojë barrën mbi stomak pacientit.
Ushqimi duhet të jetë i butë - mekanikisht, termikisht dhe kimikisht.

Përjashtuara enët e nxehtë dhe të ftohtë. Ushqimi nuk duhet të jetë i përafërt, si fije dietetike mund të plagosë mukozën.

Enët Prandaj, gjatë dy javëve të para është e rekomanduar pureed varfëruar fibra (pure perimesh, omelets avull, sufle peshk, cutlets avull, prodhimet e qumështit, drithëra, djathë tavë). Ushqime të përjashtuara pasura në fibra dietetike, frutat dhe perimet, lakër, në çdo formë, fruta të thata, bukë të freskët.

Ajo duhet të kufizojë ushqime që shkaktojnë rritjen e sekretimit të lëng stomakut dhe në këtë mënyrë të kontribuojnë në ruajtjen e inflamacionit në stomak. Këto përfshijnë kafe, çaj të fortë, pije alkoolike dhe freskuese, dhe mish të konservuar, turshi, mish dhe supë peshku, të gjitha enët djegëse.


Në çdo formë e gastrit, pavarësisht hyperacidity në stomak ose reduktuar, qull zgjidhen, të zier ose perime steamed, të ziera ose steamed mish dhe peshk, të bardhë bukë, djathë, omelettes, avull, supave perimeve, djathë djeshme .

Gastrit me aciditet të ulët e rekomanduar produktet e qumështit brenda 2-2,5 javësh kur vë në gjumë inflamacion akut. Kefir, qumësht i thartuar pjekur, kos natyral butësisht të stimulojë prodhimin e acidit klorhidrik. Me rritjen e aciditetit, ata janë të kundërindikuar, pasi që të çojë në rritjen e fermentimit në zorrë.

Pacientët e tillë duhet të hyjë në dietë e qumështit, i cili ka aftësinë për të holluar lëng stomakut.

Në qumësht i skremuar e parë duhet të jetë. Në ditët e para, ju mund të shtoni qumështin me çaj ?? dhe pure perimesh. Kur do dhimbje mund të pini qumësht përmban 1,5-3,5% yndyrë dhe formën integrale.

Por ju nuk duhet të përfshihet në qumësht, pasi kjo mund të shkaktojë rritjen e vanitet dhe bloating. 1-2 gota në ditë është e mjaftueshme. Diets duhet rreptësisht të vëzhgojnë për të paktën një muaj. Kjo është periudha në të cilat, si rregull, nuk është shërimi i plotë i mukozën e stomakut. Më shumë në mënyrë të konsiderueshme zgjeron dietë, është e mundur për pothuajse çdo gjë.

Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se shkeljet e ushqimit (urisë gjatë vakt ditë dhe të përzemërt gjatë natës), dhe keqpërdorimit të erëza, herbs, ushqime me mish yndyrë, tymosur mund të çojë në përkeqësimin e ri të gastrit.