Ushqimi për Arthritis


Artrit është një sëmundje që shkakton dëme të përbashkët. Shpesh nuk ka sëmundje të tilla si pasojë e plakjes, dhe prania e faktorëve të trashëgueshëm. Në mjekësinë moderne, nuk ka asnjë metodë 100-qind për të trajtuar këtë sëmundje. Megjithatë, me një dietë të veçantë mund të lehtësojë ndjeshëm simptomat. Kjo metodë e të ushqyerit të ekuilibruar ndihmon për të mbajtur një peshë të rehatshme, ndjenjë të mirë.

Të gjitha ushqim që merr në trupin tonë ka një ndikim të drejtpërdrejtë në të. Si për artriti, në praninë e sëmundjes një personi nevojë sulfate chondroitin dhe glucosamine.

Kjo sulfate është një përbërës kryesor i kërc dhe nyjeve. Chondroitin shpesh hyn në trupin tonë nëpërmjet shtojcave të ndryshme që vijnë me predha e gaforre, karkaleca deti dhe lobsters.

Kështu, për të reduktuar simptomat e artritit inkurajohen të përfshijnë në dietën e acideve yndyrore të pangopura. Ndër këto produkte, të cilat duhet të shfaqen në menynë, duhet theksuar vaj flaxseed, vaj peshku, arra. Për shembull, efekt anti-inflamator në nyje të bëjë këto llojet e peshkut si skumbri, salmon dhe ton.

Ushqimi për Arthritis përfshin përdorimin e agrume dhe perimeve të ndryshme. Përveç kësaj, duhet të përfshihen në dietën e mjaft e mbuluar me gjethe barishte.


Kjo është për shkak të faktit se përbërja e këtyre produkteve të pranishëm flavonoids që kanë një efekt pozitiv në nyje, reduktimin e dhimbjeve dhe inflamacion të shtënat. Një tjetër komponent i dobishëm konsiderohen antioksidantë që ndihmojnë në shërimin e lodhur nga joints.

Dietë në artrit reumatoid kërkon që një numër të mjaftueshëm të mineraleve dhe vitaminave. Në mesin e këtyre elementeve, të cilat konsiderohen të rëndësishme për shëndetin, zgjidhni kalcium, bakër, vitamina C, A, B, E, dhe D. Në kohën e ushqimeve dietetike duhet të kujdeset që ushqimi është përgatitur fllad. Më të bëhet kjo për një çift.

Nga menyja më mirë të eleminuar një sasi të madhe të produkteve alkali dhe sodiumit.

Po, përdorimi është i kundërindikuar qengji, patë, rosë, mish derri. Është e rekomanduar për të reduktuar konsumin e kafe dhe çaj të fortë. Gjatë Ndalimit të marrë miell dhe alkool. Është e rekomanduar për të shtuar në dietën tuaj për erëza artrit tilla si xhenxhefil, kerri pluhur, shafran i Indisë dhe hudhër.