Ushqimi pas dehjes


U ngrit Helmimi ushqim mund të çojë në faktin se çdo organ madje krejtësisht i shëndetshëm mund të thyer poshtë për një kohë të gjatë. Për të hequr qafe të ndjesive të pakëndshme që ndodhin në këtë situatë në bark, dhe kthehen në trup, ajo është e rekomanduar për të përdorur dietën pas helmimit. Në kohën e trajtimit duhet të përjashtohen nga dietë ato ushqime që irritojë zorrët mukoze të aftë dhe stomakun.

Kjo kategori duhet të përfshijë turshi, erëza, sauces, ëmbëlsira, çokollatë, bukë të freskët, sallam, makarona, peshk yndyror, fruta papjekur si papaja, pineapple. Ndërsa simptomat e helmimit, duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të përballuar me diarre.

Kjo është për shkak të faktit se ky proces është i shoqëruar nga një humbje e madhe e lëngjeve.

Në këtë kohë periudhë duhet të pini rreth dy litra rehydron ose një ilaç që ndihmon trupi ruajtur ekuilibrin fluide dhe electrolyte. Disa ekspertë rekomandojnë në këtë kohë për të përfshirë në dietën e molle pa sheqer, karrota integruar, 1-2 vezë, supë pule.

Rezultatet e mira në prani të infeksionit bakterial shoqëruar nga simptoma të tilla si të përzier dhe të vjella, tregon dietë çaj. Për të përgatitur kursin kryesor të metodës rimëkëmbjes duhet të krijoj një çaj të fortë të zi. Pije duhet të pini 2-3 lugë sheqer per filxhan.


Çaj ndihmon në procesin e dekontaminimit të traktit digjestiv.

Nëse mungesa e vërejtur e energjisë gjatë helmimit ndjerë të uritur, ju duhet të bëjë një bandë e qull oriz dhe oriz-ujë. Për të përgatitur qull nevojë katër gota me ujë dhe një gotë oriz. Rregulli kryesor i të ushqyerit gjatë dhe pas helmimit tregon se është e nevojshme të hani moderuar.

Në këtë rast ajo është e rekomanduar për të bërë pjesë të vogla. Për një vakt ju mund të hani jo më shumë se 200 ml lëng. Pas helmimit të përfshijnë ushqimet e reja dietë duhet të jenë shumë të kujdesshëm. Një minimum prej dy javësh duhet të heqë dorë fasule e gjelbër, arra, bishtajore dhe fara.

Pas helmimit gjatë javës lejuar për të ngrënë pulave, lepuri, peshk ligët. Pjesë duhet të jetë më pak se 150 gram. Nga menyja për të eliminuar ushqime të yndyrshëm. Në dy javët e para pas helmimit mund të hani vetëm yndyrë të ulët dhe produktet me pak yndyrë të qumështit. Treat problemi është helmimi shumë serioze, dhe përveç dietë, do të përpiqen për të vizituar një mjek.