Ushqimi pas largimit fshikëz e tëmthit


Ne praktike klinike, kirurgji te hequr fshikëz e tëmthit janë në praninë e një numri të sëmundjeve specifike. Pa jeta tëmthit do të ndryshojë, pasi tani do të duhet për të ngrënë shumë ndryshe, duke ndjekur një dietë të veçantë, dhe duke kufizuar veten për disa produkte. Mos harroni, në shkelje të dietës dhe dietë mund të dëmtojë shëndetin tuaj.

Pas largimit të dietës fshikëz e tëmthit duhet të përjashtojnë një numër të produkteve, ndër të cilat vlen të përmendet mishit, peshk i konservuar, salcë me erëza, kërpudha supë, turshi, mish të tymosur. Ju gjithashtu nuk mund të përdorë një numër të perimeve të tilla si radishes, rrikë, kalë dori, qepë dhe hudhër.

Enët nuk lejohen, të cilat përfshijnë vajra esenciale janë të pranishëm. Ju nuk mund të hani ushqime që përmbajnë karbohidrate, shkrirjes yndyrë. Ky grup duhet të përfshijë ëmbëlsirat, pastë. Gjithashtu ndalohet janë produkte të fibra papërpunuar. Në listën e ndaluar duhet të përfshijë bukë thekre, bizele, fasule. Alkooli është i ndaluar në çdo sasi.

Në kategorinë e rekomanduar nga dietë pas largimit fshikëz e tëmthit Produktet duhet të përfshijnë lloje të ulët-yndyrë e mish pule, viçi, lumi ligët dhe peshk deti, djathë, oriz, hikërror, bollgur, të ulët-yndyrë krem ​​kosi, 1 vezë në ditë, vaj dhe gjalpë.


Ju mund të përdorni pothuajse të gjitha perimet, manaferrat dhe fruta, me përjashtim të varieteteve të thartë. Produktet më të mira konsiderohen kungull, karrota, pjepër, shalqi. Ëmbëlsirat mund vetëm në sasi të vogla. Ju hani karamele, reçel, marmelatë, reçel. Enët më të mirë steamed, të ziera ose merak. On nxehtë vendosi një ndalim të plotë.

Ushqimi pas largimit fshikëz e tëmthit është konsideruar të ushqyerit terapeutike, e cila fillon në spital.

Pas kirurgjisë brenda gjashtë orëve të para të agjërimit është i plotë. Pas 00:00 ju mund të marrë një sasi të vogël të ushqimit të lëngët. Kjo mund të jetë supë, supë ose pelte. Nga ngrënë add zier perimet 3-4 ditë dietë, drithëra, patate pure me mish ose peshk.

Pas 6 ditësh postoperatively person i caktuar një opsion numër 5 dietë që përfshin ushqime të nevrikosur. Kjo metodë e ushqimit që do të ndiqen pas lëshimit nga spitali për tre muaj. Atëherë ju mund të shkoni në një dietë racionale.

Menu mostër dietë nevrikosur

Mëngjes i parë do të përbëhet nga omëletë me avull me dy vezë, 100 gr. bollgur me qumësht, pa sheqer, filxhan çaj me qumësht. Dreka do të përfshijë një gr 100. djathë i freskët, mollë e pjekur pa sheqer. Menu drekë do të shfaqë 250 gram. supë oriz me perime pureed, 100 gr. chops mish avull, 130 gram.

pure karrota 1 filxhan të thata komposto frutash.

Darka do të jetë 150 gram. zier peshk ligët, 250 gr. Salcë karrota-mollë, 1 filxhan çaj. Në natën duhet të pini një gotë kefir. Gjatë ditës ju mund të hani 200 gram bukë e bardhë dhe 30 gram. sheqer.