South Beach Diet


Në vitin 1999 ai ishte krijuar një metodë të rregullt humbje peshe, të quajtur South Beach Diet . Autori i kësaj metode ishte Dr Arthur Agatston, një kardiolog i cili është nga Florida. Krijimi i kësaj metode të humbje peshe Dr Agatston filloi pas, kur ai vendosi për të ndihmuar pacientët e tij vuajnë nga probleme të zemrës. South Beach Diet, sipas mjekut, ishte për të ndihmuar këta njerëz jo vetëm të humbur peshë, por edhe të zvogëlojë barrën mbi zemër.

Ideja themelore e Jugut Beach Diet është për të krijuar një balancë të arsyeshme midis karbohidrateve të dobishme dhe yndyrna. Nga dietë duhet të përjashtohet tërësisht jashtë ushqimin që i është nënshtruar përpunimit të thellë.

Sipas Agatston, në këtë rast metabolizmin e trupit. Shumë e South Beach Diet është një kompleks i veçantë i përbërë nga tri faza. Gjatë dy javëve të para të kësaj metode të humbur peshë ju mund të humbni 4 deri në 6 kg peshë të tepërt.

Faza e parë e Beach Diet e Jugut


Kjo është faza më e vështirë është konsideruar si para dy javë duhet të përjashtohen nga produktet ushqimore dietë të tilla si patate, sheqer, fruta, oriz, pasta, bukë, makarona, alkoolit. Lejohet të hani perime, mish, djathë, pule, arra, sallatë, turqi, ushqim deti, peshk. Ushqim numër duhet të përdoret brenda kufijve të arsyeshëm.

Sipas Dr Agatston, gjatë fazës së parë të Parkut Jugut dietë në trupin e njeriut ka për të punuar një switch të veçantë që ka nevojë për të shkuar në një gjendje të "off". Dy javë e kësaj faze trupi duhet të heqin qafe e karbohidrateve të tepërta. Atëherë ushqimi duhet të jetë mënyra e shëndetshme.

Faza e dytë e Beach Diet e Jugut

Në dietë fazën e dytë mund të përdoret në dietë të gjithë që u ndaluar në fazën e parë. Vetëm të jetë i vendosur në ushqim. Të gjitha pjesët duhet të jetë madhësia optimale. Faza e dytë e Beach Diet e Jugut do të shkojnë në deri sa të arrijë peshën e dëshiruar.

Faza e tretë e Beach Diet e Jugut

Në këtë fazë ju do të kthehet në jetën normale pa fituar peshë të tepërt përsëri. Tani ju gjithmonë do të ketë një dietë të ekuilibruar të shëndetshme. Ju gjithashtu duhet të braktisin karbohidratet "i keq", të cilat janë makarona të tepërta, ëmbëlsira, buns të ndryshme. Ajo duhet të përfshijë dietë yndyrna "të mirë". Ju nuk mund të hani në natën dhe nuk ha tepër.

Nëse ju doni të rivendosni paund thyen ose madje, duhet të kthehet në fazën e parë të Jugut Beach Diet. Me këtë dietë çdo ditë duhet të pini të paktën 8 gota ujë në ditë. Ju duhet gjithashtu të marrin një dozë shtesë të kalciumit.

Mos rri në dietë Beach Jugut për njerëzit që kanë probleme të veshkave.

Cons South Beach Diet

- Humbje e madhe e peshë të tepërt mund të ndodhë sepse trupi humbet lëng
- Ajo mund të mos ketë kohë të mjaftueshme për të përgatitur ushqim të drejtë,

Pros South Beach Diet

- Kjo metodë është krijuar nga ekspertë dhe të miratuar nga institucione të rëndësishme kërkimore,
- Me dietë është rregullimi i insulinës dhe kolesterolit nivelet,
- Kjo dietë është e ekuilibruar, sepse ajo paraqet grupet kryesore të ushqimit
- Ju nuk mund të ushtrojnë të arritur rezultatin e dëshiruar.

Menu Recommended South Beach Diet

Faza e parë :

Mëngjesi: lëng domate; vezë të fërguara me herbs dhe kërpudha; 2 feta proshutë; dekafeinato kafe me qumësht të ulët yndyrë, pa sheqer ose çaj bimor. Dreka: një djathë pak mocarela. Dreka: sallatë "Caesar" (pa bukë dhe i krisur) 2 lugë sallatë salcë; Rostiçeri: Low-yndyrë gjizë, domate dhe trangujve. Darka: fileto steamed; perime të pjekura në furrë; sallatë; 2 lugë sallatë salcë; Për ëmbëlsirë mus limon vullnetit.

Faza e dytë :
Mëngjesi: luleshtrydhe të freskëta; bollgur (për të ligët qumësht) me një lugë çaji të arre grimcuar; dekafeinato kafe me qumësht të ulët yndyrë, pa sheqer ose çaj bimor.

Dreka: vezë të ziera. Për drekë - mesdhetar sallatë pule. Rostiçeri: dardhë Fresh dhe djathë të lehta. Darka: salmon me spinaq dhe perime; sallatë perimesh me vaj ulliri ose uthull. Për ëmbëlsirë, luleshtrydhe me krem ​​i lejuar.

Faza e tretë :
Mëngjesi: polhreypfruta; omëletë me bardhë veze me salcë meksikan; copë bukë me drithëra të ndryshme; dekafeinato kafe me qumësht të ulët yndyrë, pa sheqer ose çaj bimor. Dreka: mish lope, e pjekur në pastë; mollë të freskëta. Darka: mish pule i pjekur në skarë; Gatuar asparagus; Sallatë mesdhetare me vaj ulliri ose uthull. Për ëmbëlsirë, luleshtrydhe shërbeu me vanilje kos.