Ushqimi për çaj jeshil


Çaj jeshil dietë ndihmon për të jo vetëm të hequr qafe paund urryer, por për të pastruar trupin e toksinave dhe toksina, të normalizohen proceset metabolike në trup.

Baza e ushqimit në dietë është çaj jeshil.

Gjethe çaji jeshil janë të pasura me enzima aktive biologjike, përveç kësaj, ato përmbajnë një numër të vitaminave natyrore dhe antioksidantë. Enzimat çaj pjesërisht të bllokuar veprimin e amylase, i cili është përgjegjës për ndarjen e karbohidrateve. Që është, trupi padashur ulet në dietë të ulët-karbohidrate. Të përfshira në antioxidants çaj të parandaluar procesin e plakjes së parakohshme, për të përmirësuar gjendjen e lëkurës, zgjat të rinjtë.

Vitaminat që janë pjesë e çajit të gjelbër për të shmangur vitaminë mangësi dhe pasojat e saj që aq shpesh shoqërojë çdo dietë.

Për përfitimin maksimal, çaji jeshil duhet të ruhen siç duhet dhe të krijoj. Tea ruhen në enë qelqi me të shtrënguar-montim kapak, si çaj lë shpejt thithin aromat. Përveç kësaj, magazinimit të pahijshme shkakton humbjen e ushqyesve.

Kur pirja e çajit duhet të ndjekin rregulla të thjeshta.

 • Së pari, çaj jeshil brewed me ujë të nxehtë, por jo të valë. Temperatura e ujit duhet të jetë rreth 70-80 gradë. Gjëja më e mirë për këtë përdorim filtruar ujë, e cila pa dyshim rrisin shijen e çajit.


 • Së dyti, nuk e pajis keq në çaj. Në 200 ml ujë (qelqi), shtoni 2 lugë çaj. Duke përdorur çaj më pak, ju të arritur përqëndrimin e dëshiruar, dhe shije është e zhvlerësuar.
 • Së treti, ujë i parë që ishte derdhur çaj, pastaj drenazhuar. Pini çaj, brewed një ujë të dytë. Ky çaj lë lulëzim si buds, duke i dhënë të pijë aromë e saj të plotë dhe ushqyesve. Në Kinë, krijoj çaj bërë shtatë herë. Në çdo shije të mëvonshëm çaj brewing është shpallur nga një kënd të ri, duke e lejuar ju që të gëzojnë të gjitha hollësitë e fundit të pije.
 • Gjueti në një dietë çaj jeshil duhet të jetë brenda 30 ditëve.

  Si rezultat i dietës për të shkuar rreth 10 kg në muaj plus një spastrim të plotë të trupit.

  Brenda një muaji, çdo ditë duhet të pini rreth 1 litër çaj. Çaji jeshil është një zgjedhje e cilësi më të mirë krupnolystovyy. Një nga më popullor është çaj kinez oolong, e përdorur si shpesh pu-er. Ka me qindra e varieteteve të çaj, kështu që në dietë mund të shijojnë lloje të ndryshme të çajit të gjelbër dhe për të gjetur tuaj të preferuar, të përshtatshme për shije ju.

  Tea mund të jetë i dehur të dy të nxehtë dhe të ftohtë. Çaj më e mirë për të ftohur duke përdorur akull, dhe pa pritur për çaj të ftohtë poshtë. Kur shpërthyer një filxhan çaj, ju mund të shtoni herbs tuaj të preferuar.

  Veçanërisht e dobishme për tarifat qetësues.

  Në çaj duhet të jetë ujë i dehur i thjeshtë jo-gazuara. Të gjitha në të gjithë ditës për të pirë rreth 2 litra lëng.

  Gjatë ditës ju mund të hani pothuajse çdo gjë - të mishit, peshkut, qumështit dhe produkteve të qumështit, vezë, perime dhe fruta. Por ju duhet të shmangin ushqime shumë yndyrore, produkte furre dhe ëmbëlsira. Produktet janë ngrënë më i mirë i gjallë apo i gatuar.

  Ushqime Fried duhet të fshihen. Përdorimi i kripës duhet të reduktohet në minimum, dhe mundësisht të mos e përdorin atë në të gjitha.

  Ushqimi dhe çaj nuk janë ndeshje të mirë. Tea mund të pini gjysmë ore para ushqimit ose pas gjysmë ore.

  Ushqimi për çaj të gjelbër të lehtë për të ndjekur, sepse pothuajse të gjitha ushqime të lejuara dhe ju nuk do të vuajnë nga produktet monotoni.

  Sezoni më i mirë për dietë çaj është padyshim verë. Është e lehtë për të mbajtur në të nxehtit të gjithë ditën në çaj të ftohtë dhe snacks në formën e perime, fruta dhe manaferrat, me pothuajse pa ndjenja e urisë.

  Në dietë çaj është i kundërindikuar. Mos përdorni dietë çaj jeshil për njerëzit me sëmundje të sistemit të tretjes (gastrit, ulcerat, kolit). Ajo gjithashtu duhet të kihet parasysh se çaji jeshil përmban një sasi të konsiderueshme të caffeine. Në çdo rast, nëse në dyshim, është mirë që të konsultoheni me një specialist.