Dietë e frutave të thata


Dietë e frutave të thata është padyshim një nga nicest. Gjatë dietë e lejuar për të ngrënë vetëm fruta dhe arra. Kjo e lejoi përdorimin e diversitetit të fruta të thata (rrush, kajsi të thata, kumbulla të thara, fiq, datat dhe të thata mollë, dardha, qershi dhe më shumë) dhe arra (kikirikë, lajthi, fistikë, arrat inde, bajame, arra dhe arra Brazil, etj) . Është e rëndësishme të mbani mend se arra duhet të jenë të thata, jo skuqur, dhe natyrisht, sheqer dhe kripë.

Ushqimi kalori të mjaftueshme (rreth 250 kalori në 100 gram fruta të thata dhe 450 kalori në 100 gram arra), por shumë të efektshme. Për më tepër, ai kontribuon në përmirësimin e trupit dhe mbushje të saj një numër të vitamina esenciale dhe minerale, fibër dietik dhe pectins.

Dietë nuk shkakton probleme të tretjes dhe kapsllëk nuk e bën ndryshe nga dietat e tjera kufizuese.

Skema e dietë është mjaft e thjeshtë.

Dietë Termi i frutave të thata - 5 ditëve gjatë të cilave çdo ditë duhet të hani 500 gram një përzierje të frutave të thata dhe arra për gratë dhe 700 g - për burrat. Përzierje duhet të përbëhet prej përafërsisht 3 llojet e frutave të thata dhe arra 2 lloje. Nuk mund të jetë pjesë përafërsisht të barabarta çdo orë. Për lehtësi, ju mund të ndajnë normën e përditshme të parë në pjesë të vogla. Sa për pije, kafe dhe çaj janë të lejuara, por pa sheqer dhe qumësht. Lejohet opsionale për të pirë një alkool pak - birrë 250ml apo 100 ml verë të thatë.


Efektiviteti i dietës - 2-4 kg për 5 ditë.

Dietë e frutave të thata është e rekomanduar për hipertension, sëmundje kardiovaskulare, probleme të veshkave, mëlçisë dhe kanalet biliare. Nëse sëmundje janë të rënda në natyrë, kërkon konsultim paraprak me një specialist. Pacientët me diabet kjo dietë është e kundërindikuar.
Fruta të thata dhe arra - produkte mjaft të përqendruara, kështu që nuk e tejkalojnë shumën e rekomanduar ditore.

Si rezultat i dietës ju nuk mund vetëm të largohen peshë të tepërt, por edhe të përmirësojë në mënyrë të konsiderueshme të lëkurës, e flokëve dhe thonjtë. Si rezultat, duke kufizuar sasinë e ushqimit të konsumuar nga stomaku dietë do të tkurret në vëllim, dhe do të jetë e nevojshme për të njom një sasi shumë më të vogël të ushqimit.

Dhe të përfshira në fruta të thata fibrave vegjetale ndihmojnë të rregullojë sistemin e tretjes.