Duke Ushqimi


Duke Ushqimi merr emrin e vet nga mjek diete francez Pierre, emri i të cilit është shqiptuar në emër të metodës humbje peshe. Duhet të theksohet se aktualisht Duka Ushqimi është një mënyrë shumë popullor për të luftuar trashje, e cila përdoret gjerësisht në Francë. Parimet kryesore të metodës së përshkruar nga Pierre Duka në punën e tij duke botuar disa libra.

Parimet themelore të dietës Duka

Duka Ushqimi është një metodë mjaft e thjeshtë, por është klasifikuar i rreptë. Nëse duhet të ndjekë të gjitha rregullat themelore të këtij dietë, ju mund të arrijë rezultate të mëdha në një kohë të shkurtër. Sipas mendimit të Dr. Duka, ka tre kategori të ushqimit: proteina, karbohidratet dhe yndyrna.


Trupi i njeriut mund edhe të bëjë pa yndyrnat dhe karbohidratet. Por pa proteinat (proteinat) ajo nuk mund të mbijetojë, sepse ata janë thelbësore për trupin e njeriut. Ky parim është në 4 Duke u largua dietë parim.

Fazat Duke Ushqimi

Krijuar nga metoda franceze nutrionistit është i ndarë në katër pjesë: në fazën e sulmit, rrotullimit faza, faza e konsolidimit dhe stabilizimit fazë. Faza e parë fillon sulmin duke përdorur proteina të pastra (proteina). Kohëzgjatja e kësaj faze është 3-7 ditë. High - 10 ditë. Kohëzgjatja e fazës së parë është bazuar në shumën e përgjithshme të paund shtesë.

Gjatë fazës së parë të dietës një person mund të humbni peshë Duka 2-6 paund.

Sulmi Faza Duka Ushqimi

Nëse ju keni më pak se 10 paund shtesë, faza e parë do të jetë 0-3 ditë
Nëse 10 deri në 20 kg, 3-5 ditë
Nëse 20 deri në 30 kg, 5-7 ditë
Nëse 30 apo më shumë, 5-10 ditësh

Në këtë fazë është e lejuar për të ngrënë ushqime nga të gjitha tetë kategori, të cilat ne përshkruajnë më poshtë. Ju mund të kenë bukë me shumicë, madje edhe produktet përzierjen me grupe të ndryshme.

-mish ligët: viçi, qengji, i përgatitur pa yndyrë shtuar
-Brendshme shpendi, mëlçi, veshka, mish viçi apo gjuhë viçi
-Çdo peshk
-Çdo ushqim deti
-Shpendët, përveç rosat dhe skinless 0%

A-ligët proshutë
-Vezë
-Produktet e ulët-yndyrë qumështi (me përjashtim të atyre që kanë fruta) jo më shumë se 800g në ditë
-Dy litra ujë mineral
-Kafe, çaj, çaj bimor, uthull, seasonings, prej trangujve marinuar, limon (mos shtoni në pije), kripë, mustardë (mesatarisht).

Përveç këtyre produkteve asgjë tjetër nuk ka. Faza e parë e dietës Duka i shoqëruar nga humbje peshe aktive. Gjithashtu, një mjek diete francez rekomandon se një dietë e krunde tërshërë dhe krunde gruri, e cila normalizes zorrët.

Detyrë Faza Duke Diet

Detyrë fazë fillon me faktin se një person mund të hani të gjitha ushqimet e përshkruara në fazën e parë, duke shtuar perimet gatuar ose të papërpunuara.

E gjithë kjo mund të hahet në çdo sasi dhe në çdo kohë. Nga të gjitha perimet të thotë se ajo nuk është e rekomanduar për të përdorur në çdo vakt vetëm panxhar dhe karrota. Në këtë fazë është e alternuara ditë PP ditë proteina pastër dhe PL, të përbërë nga proteina dhe perimeve. Hapi zbatohen deri në atë kohë deri sa të arrijë peshën e dëshiruar. Detyra themelore skemë në Duka dietë vijim: PP dhe PL: 1/1, 2/2, 3/3, 5/5

Nëse ju dëshironi të humbni dhjetë kg, ju duhet të kryejë detyrë 1 PP / 1 PL (1 ditë e proteinave të pastër, pastaj proteina 1 ditë + perime). Megjithatë, ju mund të bëni dhe 3/3 ose 5/5. Nëse ju dëshironi të humbni 10-20 paund, ju duhet të kryejë detyrën e 3/3.

Nëse 20-30 lbs., Është gjithashtu detyrë 5/5.

Në çdo kohë ju mund të ndryshojë për detyrë skemë. Në këtë fazë, lejohet të përfshihen në dietë e sendeve të tjera të tilla si:

-1 lugë çaji i pa yndyrë kakao
-1 lugë gjelle niseshte
-2 lugë krem ​​soje
-Krem 1 lugë çaji prej 3-4%
-2-3 pika vaj në tigan
-30 dhjetor djathi pak se 6% në peshë të thatë
-3 lugë verë të bardhë ose të kuqe
-1 lugë gjelle ketchup Heinz

Në ditën që ju mund të përfshijnë në dietën tuaj vetëm dy produkt shtesë të pranueshme nga lista.

Faza ndreqim Duka Ushqimi

Në këtë pikë ajo duhet të bëhet para se të ndreqim rezultat.

Njeriu në fazën e konsolidimit të kthehet në ushqim normal. Në këtë kohë ju nuk duhet të lejojë që të kthehen peshë më herët humbur. Kohëzgjatja e kësaj faze varet nga numri i përgjithshëm i paund humbur. Çdo kg hedhura. llogaritë për dhjetë ditët e fazës së tretë të Duka Ushqimi. Gjatë kësaj faze, ju mund të përdorni:

-Faza 1 produkte
-Perimet 2 faza
-1 shërbejnë e frutave në ditë, përveç banane, qershi, rrush
-2 feta bukë në ditë
-40 g djathë i pjekur
-2 servings një niseshte javë (p.sh. patate, makarona, oriz, misër, fasule, bizele)

Të jetë i sigurt për të një herë në javë për të organizuar një ditë të proteinave të pastër.

Stabilizimi Faza Duke Diet

Qëllimi kryesor, i cili vendoset përballë këtë fazë, është të stabilizuar peshë. Ju mund të hani normalisht gjatë kësaj faze, por duhet të ndjekin dy parime:

- Një javë duhet të jetë një ditë e proteinave të pastër
- Ditë duhet të hani tre lugë krunde tërshërë.

Kohëzgjatja e kësaj faze të dietë Duka është jeta.