Ushqimi për Skin


Pothuajse nuk ka gra që nuk do të ëndërrojnë të lëkurës të përsosur. Pas të gjitha, nuk ka kozmetika do të ndihmojë për ta bërë lëkurën të bukur dhe të shëndetshme. Mjete të ndryshme të zhvilluara kompani të ndryshme kozmetike mund të maskë vetëm zonat e problemit. Bukuria e vërtetë vjen nga brenda, dhe drejtpërdrejt varet nga ushqimi që personi është duke marrë. Është për këto raste janë dieta të veçanta, i quajtur edhe " Ushqimi për Skin ".

Për të përmirësuar lëkurën, duhet të respektohet jo vetëm nga ajo që ju hani, por edhe atë që ju pini. Po, kafe, sodas dhe çaj të ëmbël e zezë të japin një efekt të kundërt në çehre.

Kjo është për shkak të faktit se pothuajse të gjitha këto pije kanë një përmbajtje të lartë kafeinë.

Edhe efekte negative në ngjyrën e lëkurës jap diuretics që dalin nga shumë trupin e lëngjeve.

Për të bërë freskinë e lëkurës, ne rekomandojmë përdorimin e lëng natyral, çaj të gjelbër ose një sasi të madhe të ujit të pastër. Qarkullimi Normalizimi lëngshme është arritur me përdorimin e produkteve që përfshijnë pranishëm kalium. Ajo mund të jetë banane të thata. Lëkura e thatë dhe me luspa tregon se trupi i mungon yndyrë. Në këtë rast, çdo ditë duhet të merret së paku dy lugë ullinj (në shumicën e perimesh) vaj.


Në rast të kushteve të pafavorshme mjedisore dhe kur ekspozohen ndaj diellit në lëkurë fillojnë të shfaqen radikalet e lira, të cilat kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në plakjen e lëkurës. Përballja me radikalët mund të antioksidantë, duke përfshirë vitaminë C duhet të theksohet dhe selen. Elementi i parë i frutave të pasura agrume dhe perime, të verdhë apo të gjelbër. Selen është gjetur edhe në soje, krunde, arra, mish, qepë, peshk.

Vitamina C është drejtpërdrejt i përfshirë në qarkullim qelizor dhe formimin e kolagjenit, e cila e bën lëkurën të zhdërvjellët dhe elastik. Me mungesën e hekurit në trup fillon qelizat mungesa e dukshme e oksigjenit është e nevojshme.

E gjithë kjo ndikon në gjendjen e përgjithshme të lëkurës. Për të rregulluar situatën e nevojshme vitamina A dhe E të përfshira në peshk detare, arra. Ushqim deti është konsideruar burimin e vetëm të omega-3 dhe omega-6 për të ndihmuar të përmirësuar gjendjen e lëkurës.

Atij trupi merr substancat e nevojshme rregullisht marrin minerale të ndryshme dhe vitamina, zgjedhja e të cilit duhet të bëjë mjeku. Siç mund ta shikoni, dietë për të lëkurës duhet thjesht të rindërtojnë dietën tuaj, duke eliminuar ushqim junk prej saj.