Ushqimi për Atletët


Për shumë njerëz, atlet duket të shëndetshme, elastike dhe të fortë njeri që gjithmonë në formë të mirë fizike. Megjithatë, në mënyrë që gjithmonë të duken mirë, atletët kanë për të herë pas here të ulen në një dietë. Në këtë rast, forma nuk është i mbështetur aktivitete sportive dhe ushqimin e duhur. Ushqimi sportive njerëz të ndryshëm nga menuja, e cila përdoret zakonisht në dietën e tyre, njerëzit jo e lidhur me sportet.

Në dietë e atletëve paraqesin jo vetëm ushqim të zakonshëm, por edhe aditivëve, stimuluesve, droga të ndryshme të specializuara.

Për sporte të ndryshme fusha e zhvilluar lloje të ndryshme të dietat. Megjithatë, në të gjitha këto metodat e humbjes së peshës, ka elemente të përbashkëta, të cilat janë të shprehura në parimet bazë të peshës humbje të qenësishme në çdo metodë të rregulluar shifrat atlet.

Këto parime është:

- Fitorja vjen vetëm në qoftë se e drejtë dhe harchuyeshsya mirë,
- Fat jo vetëm shkaku i dëmtimit të trupit, por edhe mund të përfitojnë,
- Gjëja kryesore është ushqim që nuk është vlerë rastësisht ushqim dietë. Gjëja kryesore në këtë çështje është nevoja për të siguruar se substancat, vitamina, elementë të zhytur në gjak.

Më punë për të krijuar një dietë për një atlet të angazhuar në mjek diete profesional, që të gjithë duhet të planifikojnë në mënyrë të qartë dhe të saktë.


Energjia që u shpenzuar gjatë trajnimit, mos e plotësoni, asgjë. Baza e dietë për atletët është rregull që një dietë duhet të jenë proteina minimale dhe maksimale yndyrë.

Dietë mostër menu për atletët

Gjatë ngjitjes në krye të mëngjesit duhet të përzierje lëng limoni dhe portokalli. Në përzierje duhet shtuar një kupë e ujit të nxehtë. Kur pije ka ftohur, ajo duhet të pini duke shtuar një lugë gjelle e fruktoza.

Çdo gjë është bërë me stomak bosh. Mëngjesi është një zgjedhje: gjysmë grejpfrut, mollë, komposto kumbulle ose portokalli. Gjithashtu mëngjes duhet të hani 1-2 vezë të fërguara, një copë bukë, një cod pak.

Kërkesë është një filxhan i çajit të zi.

Mëngjes i ardhshëm do të jetë i copëtuar sallatë frutash, të cilat duhet të shtohet rrush pafarë. Si një pije - një ose dy gota lëng frutash. Për drekë, do të ketë dy feta bukë dhe gjalpë, zarzavate sallatë dhe domate, fruta apo sallatë bërë prej tyre, një gotë me lëng frutash.

Në drekë shërbeu krisur apo biskota me gjalpë dhe një gotë çaj të zi. Mbrëmje menu do të përfshijë supë qumështi. E dyta është që të zgjidhni nga: mish ligët, peshk, sallatë, patate dhe vezë të fërguara dhe sallatë jeshile. Një tjetër pjatë është një zgjedhje: buding bollgur me fruta apo sallatë.

Pije në darkë do komposto.

Është e rekomanduar në dietë për atletët të ngrënë portokall, fiq, spinaq, lakër, shegë, karrota, bajame terren.