Ushqimi për flokeve


Shumë shpesh, i ulur në një dietë, ne mendojmë vetëm për mënyrën se si për të humbur peshë dhe humbin peshë. Kjo është vërtetuar se produktet e përdorura në dietën tonë ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin tonë. Për shembull, flokët është krejtësisht e varur nga ushqimi që hani. Vlerësimi i problemit ka lejuar specialistë për të krijuar dietë për flokët .

Nëse ju jeni një person i paduruar dhe doni të merrni rezultatin menjëherë, atëherë ju nuk duhet të lexoni. Siç tregohet dietë për flokët, rezultatet e para do të jetë e dukshme vetëm pas tre muajsh të një dietë të ekuilibruar që përfshin një kompleks të vitaminave të nevojshme për forcimin e flokëve.

Varësisht nga lloji i flokëve dhe ajo është i vendosur dhe një qark të furnizimit me energji.

Diets Flokët: lloje themelore


Në rast se ju jeni flokët e brishtë apo e thatë, ju duhet të përfshijnë në dietën tuaj ushqime, të cilat përfshijnë ato të paraqitura përmbajtje të lartë të acideve yndyrore. Ajo mund të jetë arra, vaj peshku, drithëra, avocados, ullinj. Gjithashtu, ky lloj i flokëve ka nevojë për një sasi të mjaftueshme të lagështisë. Në ditën duhet të pini deri në gjashtë gota ujë.

Flokët me yndyrë të kërkojnë ushqime dietike të larta në vitaminë C. Mungesa e kësaj vitamine në trup përfshin një shkelje të lëkurës të procesit të metabolizmit yndyrë.

Në këtë rast, dietë flokët rekomandon të hahet më shumë qumështit produkteve, perime, bishtajore, vezë, drithëra.

Flokët i thjeshtë dhe i mërzitshëm thonë se trupi i mungon zink. Për rimbushjen duhet të përfshihen në dietën e detit, farat e lulediellit, mish. Ngjyra e lëkurës dhe flokëve varet nga një lloj të caktuar të pigmenteve që janë prodhuar dhe amino acid tyrosine. Ky element është gjetur në banane, produktet e qumështit, bajame dhe avocados.

Nëse ju të shënojë në rritje humbjen e flokëve, kjo do të thotë se trupi kërkon proteina, jod, hekur ose vitaminë E.

Hekuri gjendet në karrota, kajsi, fasule, vezë. Jodi është gjetur në ushqim deti, alga deti, bari. Proteina peshk i pasur, mish pule, fasule soje. Por vitaminë E është një anëtar i gjalpi dhe vaj vegjetal.

Ndër të tjera, së bashku me dietë për flokët për të bërë dhe masazh kokës, të cilat do të konsolidojnë efektin e dietë të ekuilibruar. Për të kryer masazh përditshme duhet peshqir mëndafsh thatë, që të jetë e ngrohtë dhe energjikisht fshij kokës së tyre.

Ushqimi Flokët: produkte të dëmshme

Jo të gjitha produktet janë të dobishme për trupin tonë.

Kjo vlen edhe për flokët tonë me ju. Deri në metabolizmin në trup, e cila ndikon më tej gjendjen e flokut, produkte të tilla si ëmbëlsira, yndyrna shtazore, ushqime të skuqura, pasties konservuar kryesor. Futje Limit e ushqimeve yndyrore në do të zvogëlojë ëmbëlsi e flokëve. Dhe mbani mend, çdo dietë për qëllim përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm, jo ​​vetëm në procesin e humbjes së peshës.