Banting Ushqimi


Sipas William Banting - themeluesi i një prej dietat më të njohura për të hequr qafe paund shtesë, por duke shmangur niseshte dhe sheqerna mund të rishkruhet për 1 muaj 5-6 £ mbipeshë. Perlë e kësaj dietë, ju nuk keni nevojë për të numëruar kalorive kohë të pacaktuar, dhe ushqime që përmbajnë sasi të mëdha të proteinave, ju gjithmonë mund të hani në çdo sasi.

Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por William Banting nuk kishte asnjë trajnim mjekësor. Gjithë jetën e tij ai ishte një biznesmen, kishte shëndet të mirë dhe karakter të gëzuar gëzuar. Megjithatë, 60 vjet më vonë ai filloi të fitojë peshë shumë shpejt. Ai i bëri thirrje mjekëve, por organet këshilla mjekësore nuk kanë dhënë rezultate të mira.

Në kërkimin e tyre për të humbur peshë, Banting orë në ditë i përfshirë në mënyrë aktive në vozitje, mori procedurë të ndryshme baltë dhe kripë fryu trajtimin e ajrit të freskët, por kjo ishte e pa dobi. Kur Banting peshë tejkaluar £ 100, në siklet psikologjik shtuar shumë probleme shtesë. Më i dukshëm nga këto ishin kufizimet e dëgjimit, një shkelje e musculoskeletal sistemit, dyspnea, dhe pagjumësi.

Kapërcyer të gjitha këto simptoma shfaq mjekë shumë të vështira, dhe ata ofruan për të ardhur në kushtet me shëndetin e tij Banting, duke argumentuar se pothuajse të gjithë njerëzit në moshën e tij vuajnë nga çrregullime të ngjashme dhe kjo është - një proces normal.


Ndoshta nëse Dr. Harvey Banting nuk shqyrtohen në aspektin e dietë e saj dhe nuk pidkorehuvala atë, ne do të ende dhe vazhduan të besojnë në pakthyeshmëria e çrregullimeve metabolike të ngjashme mosha.

Dr. Harvey, duke gjetur në sëmundje të rënda Banting, tërhoqi vëmendjen për çfarë ai ha pacientit. Siç doli, çdo ditë Bunting mori birrë, toasters, bukë, qumësht të ëmbël, dhe e bëri këtë disa herë. Doktor këshilluar pacientët e tij për të kufizuar veten në konsumin e birrës, sheqer, miell dhe ushqim niseshte (sidomos patate). Kjo është për shkak të faktit se të gjitha këto produkte janë shumë të pasura me karbohidrate, e cila është për shkak të akumulimit të tepërt të indit dhjamor.

Këshilla të shëndetshme të hahet i Dr. çartur si vijon:

 • Mëngjesi. Viçi ligët, mish qengji ose peshk; filxhan çaj pa sheqer, biskota të vogla.
 • Drekë. Jo peshk shumë me vaj, ndonjë shpezë apo mish, perime (përveç patateve), 100-150 gram verë të thatë (ndonjë pije të tjera alkoolike, duke përfshirë shampanjë - përjashtohen).
 • Mesditë. Crackers, një gotë çaj pa sheqer (pa qumësht, etj), Çdo njëri fruta.
 • Darkë. 100 gram mish ose peshk. 100-150 gram verë të thatë e kuqe.
 • Me këtë dietë, nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të Dr. çartur, Banting humbur £ 30 në vetëm disa muaj.

  Përveç kësaj, ai shkoi në anën e tij të gjitha problemet që shoqëruan lindjen e peshë të tepërt.

  Pak më vonë, Banting shkroi një traktat "Letër trashje" të vogël, duke përshkruar historinë e saj të humbjes së peshës. Pavarësisht nga fakti se kjo vepër ka fituar popullaritet të madh, qarqet akademike mjekësore nuk e njohin dietë Banting, pasi ata nuk mund të justifikojnë arsyen pse ajo punon aq mirë. Përveç kësaj, Bunting nuk ishte një mjek.

  Më vonë shkencë provuar se një efekt të tillë të fortë të këtij dietë paradoksale për shkak të faktit se është e nevojshme për të kufizuar rreptësisht konsumin e ushqimeve me sheqer dhe niseshte.

  ?? Theks i veçantë në yndyrna të bërë, por ne duhet të jetë veçanërisht i vëmendshëm në njoftim se futje yndyrë, si dhe, e kufizuar. Kjo dietë nuk është e inkurajuar konsumin e mish derri, vaj, vaj peshku. Për këtë arsye, Banting dietë referohet karbohidrate të ulët, konsumit të kufizuar të yndyrave shtazore. Megjithatë, kjo është një përdorim i vlefshëm i sasive të mëdha të perimeve së bashku me mish ligët dhe peshk (proteina tretshëm) plotësisht të kënaqur të gjitha nevojat e ushqyesve të trupit tonë.

  Efektiviteti i kësaj diete ka provuar shumë sprova klinike. Përveç kësaj, pacientët që e ndoqën këtë dietë për 6 muaj ka humbur 10% të peshës së tij në çdo nivele normale të kolesterolit në gjak.